Kategoriler
Gündem

Earth Hour: 29 Mart günü ışıklarımızı kapatıyoruz

29 Mart günü, dünya saati 20.00 de tüm dünyada elektrikli alet ve ışıkları kapatma eylemi yapılacak.

WWF-Türkiye 29 Mart’ta herkesi “Earth Hour”a katılmaya ve şehrin ışıklarını kapatarak, dünyanın geleceğini aydınlatmaya çağırıyor…
Earth Hour

Dünya’da, geçen yıl, 31 Mart 2007 gecesi, WWF-Avustralya’nın girişimiyle gerçekleşen ve küresel iklim değişikliği üzerinde basit bir eylemle yaratabileceğimiz değişimi gösteren bu çağrı, bugün küresel bir harekete dönüştü. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), dünyanın tüm büyük şehirlerinde olduğu gibi, ülkemizde de aklı ve kalbiyle değişimin bir parçası olmak isteyen herkesi ve her kurumu “Earth Hour” (Dünya Saati) çatısı altında bir arada olmaya çağırıyor.

Bu küresel eylemin parçası olmak için; 29 Mart Cumartesi, 20.00’da, sadece bir saatliğine, elektrikli aletleri ve ışıkları kapatmak yeterli. İstanbul’da da geçen yıl İş Kuleleri ve binlerce bireyin destek verdiği bu çağrıya, bu sene katılan kurumlar WWF-Türkiye’nin kurumsal web sitesin’de, www.wwf.org.tr/earthhour sayfasında açıklanmaktadır.

WWF Türkiye Genel Müdürü Dr. Filiz Demirayak, “Dünya, küresel iklim değişikliğini durdurmak için küresel ısınmayı yavaşlatmak zorunda. Türkiye’deki ve dünyanın her yerindeki tehditler gerçek ve endişe verici. Yaşanan olağandışı meteorolojik olaylar, su kaynaklarının azalması, canlı türlerinin yok olması ve yaşam alanlarının kaybı; bizim henüz farkına yeni varmaya başladığımız ilk etkiler. WWF-Türkiye olarak, küresel iklim değişikliğine dair farkındalık yaratmaya çalışırken, mutlaka bireyler ve kurumların desteğini görmemiz lazım. “Earth Hour”, küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak, insanların sesini duyurmak ve onları sembolik de olsa harekete geçirmek üzere atılan önemli bir adımdır. “Earth Hour” ile birlikte, katılanlar, WWF-Türkiye ve dünyanın farklı yerlerindeki insanlar aynı anda, gerçek bir soruna değişim yaratma mesajı verecektir. Yaratmak istediğimiz değişimin kendisi olmak için harekete geçme zamanı.” dedi.