Kategoriler
Gündem

Baba Olmak

Baba olmak, bir erkeğin hayatındaki en önemli dönemeçlerinden… O andan itibaren artık hiçbir şey aynı değil… Erkeğin kafasında bir taraftan kendi gelişim süreci içinde yer tutmuş olan kendi baba figürünün izleri vardır, diğer taraftan ise kendi yapmak istedikleri. Türkiye geliştikçe bir çok şey değişiyor buna paralele değişiklikler oluyor. Babaya biçilen rol değişirken, babanın kendinden beklentileri de değişiyor. Artık her erkek kendi babasından daha iyi bir babalık yapmak isteğinde. Çocuğun gelişimi ile ilgili daha paylaşımcı bir rol dağılımı olmalı evlerde. Babanın Çocuğun psikolojik gelişimindeki yerini biliyoruz. Bu yeri doldurmasını istiyoruz. Babalardan çocuklarıyla daha nitelikli vakit geçirmelerini arzuluyoruz.

Günümüzün modern babası da bunların tümünü yapmak için çırpınıyor. Bugünün babası sadece eve ekmek getirmekle işinin bitmediğini görüyor. Bazı istisnalar var ki; tüm çocukluğu boyunca şımarmasın diye babası tarafından kucağa bile alınmadığını. Biz de babamızdan böyle gördük, geleneğimiz böyledir" diyen babaların çocuklarını öpmek için gece uyumalarını bekleyenlerin bile olduğunu biliyor muydunuz? Annenin sevgisi çocuğuna karşı şartsızdır. Babanın sevgisi ise şartlıdır. Anne sevgisinde "hiçbir hata, hiçbir suç, seni sevmeme, mutluluğun için taşıdığım dileklere engel olamaz" mesajı varken; Baba sevgisinde "hata yaptın, yaptığın hatanın bazı sonuçlarını kabul etmekten kaçamazsın, daha da önemlisi seni sevmemi istiyorsan gidişatını değiştirmen gerekir" mesajı vardır. Ben bu dengenin kaybolmaması gerektiğine inanıyorum. Babaların, çocuklarına kendi duygularını ve sevgilerini ifade etmeleri gerektiğini, olara zaman ayıran, onlarla paylaşan bireyler olmaları gerektiğini düşünüyorum. Babanın, çocuğuna kendi hayatında yapamadığı veya bitemediği işleri yapacak ve onlara ulaşacak kişi olarak bakmalarını doğru bulmuyorum. Modern olmak adına tatlı sert otoriteyi kaybetmemeli… Baba, hayatta bizi başarı ve mutluluğa götürecek iki önemli kavramın içimize sindirilmesi görevini yerine getirmeli, çocuklarına sınırları ve sorumluluğu öğretmeli. Tüm babaların Babalar Günü kutlu olsun…

Eski wolkanca.com’da Baba Olmak veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Baba Olmak için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.