Kategoriler
Tech

Threads’da yenilikler

X (Twitter) rakibi Threads için önemli bir eksik daha kapatıldı, “alıntı” özelliği ve fazlası geldi.

Meta’ya bağlı Instagram’ın uygulaması olan Threads, rakibi X (Twitter) ile özellik olarak arasındaki açığı kapatmaya devam ediyor. Hâlâ X’de olan ama Threads’da olmayan şeyler mevcut.

Instagram’ın X (Twitter) rakibi uygulaması X (Twitter) rakibi Threads için önemli birkaç eksik daha kapatıldı.

Alıntılar

Threads servisinin web sürümünde artık kişiler başka bir paylaşımı alıntılayarak yeni bir paylaşım yapabiliyor. Yani artık sadece tekrar paylaşım yapılmıyor, istenirse bu paylaşım üzerine yorum eklenebiliyor.

Bir gönderiden alıntı yapmak için iki ok simgesine tıklamanız ve ardından “alıntı yap” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.
Bir gönderiden alıntı yapmak için iki ok simgesine tıklamanız ve ardından “alıntı yap” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Paylaşım takip bildirim

Threads mobil uygulamasına da paylaşım / post takip özelliği getirildi. Bu sayede artık dikkatinizi çeken bir paylaşıma gelen yorumları anlık atılan bildirimler ile takip edebiliyorsunuz. Bildirimleri 24 saat boyunca gönderen özellik, bazı cevapların / yorumların kaçırılmak istenmediği durumlar için kullanışlı görünüyor.

Paylaşan: @wolkanca

Threads’de gör

Arama ve hastagler

Threads platformu için geçtiğimiz ay da gerçekten işlevsel arama sistemi test edilmeye başlanmıştı. Uygulamada uzunca bir süreye kadar bir arama sistemi bulunuyordu ancak bu sistem sonuç olarak sadece kullanıcıları gösteriyordu. Geçtiğimiz ay test edilmeye başlanan ve kısa süre önce İngilizce ve İspanyolca konuşulan ülkelerin çoğunda kullanıma sunulan (Yakında Türkiye gibi diğer ülkelere gelecek) yeni arama sistemi ise direkt olarak platformda atılan herkese açık paylaşımları odak noktaya alıyor. Bu sayede örneğin “Futbol” arama terimi üzerinden, Threads içerisindeki futbol kelimesinin geçtiği tüm paylaşımlar görülebiliyor, buna birçok kişiyi çok memnun ediyor. Konu hakkında yaptığı açıklamada şirket, “Topluluğun geri bildirimlerini aktif olarak dinliyor ve arama deneyimini iyileştirmek için daha fazla özellik üzerinde çalışıyoruz” demişti.

Düzenle butonu

Instagram’ın X (Twitter) rakibi uygulaması yeni Threads için önemli eksikler yavaş yavaş kapatılıyor, “düzenle” butonu da yolda bulunuyor..

Threads uygulamasını tekrardan öne çıkarmak isteyen Instagram, çok sayıda yeni özellik geliştiriyor ve bunlar arasında bir “düzenle” seçeneği de yer alıyor. Alessandro Paluzzi tarafından bulunan bu özellik devreye alındığı zaman, kişiler yaptıkları post paylaşımları üzerinde paylaşım sonrası değişiklik yapabilecek. Bunun için 5 dakikalık bir düzenleme süresi vereceği ortaya çıkan Instagram, bu konuda kişileri memnun edecek çünkü artık birçok serviste düzenle butonu yer alıyor. Bu sayede ufak yazım hataları için paylaşımların silinip tekrar atılmasına gerek kalmıyor. Servise dün de farklı hesaplar arasında hızlı geçiş desteği getirdi. Artık mobil sürümün sağ alt köşesindeki profil simgesine uzun basılarak açılan menüden, hızlı şekilde hesap geçişi yapılabiliyor. Bu sayede bir hesaptan diğerine geçmek için giriş / çıkış yapılmasına gerek kalmıyor. Kullanıcılar yeni bir profil eklemek için uzun basıştan sonra açılan menüdeki “Profil ekle” seçeneğini kullanabiliyor. Son dönemde başka adımlar da atıldı. Örneğin Threads servisinin web sürümünde artık kişiler başka bir paylaşımı alıntılayarak yeni bir paylaşım da yapabiliyor. Yani artık sadece tekrar paylaşım yapılmıyor, istenirse bu paylaşım üzerine yorum eklenebiliyor. Bu elbette güzel karşılanırken, servisin mobil uygulamasına ise paylaşım / post takip özelliği getirildi. Bu sayede artık dikkatinizi çeken bir paylaşıma gelen yorumları anlık atılan bildirimler ile takip edebiliyorsunuz. Bildirimleri 24 saat boyunca gönderen özellik, bazı cevapların / yorumların kaçırılmak istenmediği durumlar için kullanışlı görünüyor. 23 Eylül 2023 @alex193a

Ben Threads hesabımı kullanıyorum, siz de Instagram hesabınız varsa bana katılabilirsiniz: https://www.threads.net/@wolkanca

Kaynak: theverge.com/2023/9/14/23874414/threads-quote-posts-web-mobile-notifications