Kategoriler
Genel

Threads açıldı

Twitter Killer geldi. Meta, Twitter benzeri yeni sosyal medya platformu Threads’i kullanıma sundu.

Instagram’ıın metin tabanlı uygulaması Threads bugün kullanıma açıldı. Threads henüz Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden erişilemiyor, nedeni ise AB’de kullanıcı verilerine dair düzenlemeler.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, Threads adlı yeni sosyal medya platformunu kullanıma sundu. Threads, metin içeriklerini paylaşmak ve herkese açık sohbetlere katılmak için Instagram ekibi tarafından oluşturulan bir uygulama. Kullanıcılar, Instagram hesapları aracılığıyla yeni platforma giriş yapabilir, şu an bağlantılar, fotoğraflar ve 5 dakika uzunluğunda videolar paylaşılabiliyor.

Threads nedir?

Meta tarafından yapılan açıklamada, “Threads’de toplulukların bugün ilgilendikleri konulardan yarın trend olacak konulara kadar her şeyi tartışabileceği bir yer olacak. İlgilendiğiniz şey ne olursa olsun, en sevdiğiniz içerik oluşturucuları ve aynı şeyleri seven diğerlerini takip edip onlarla doğrudan bağlantı kurabilir veya fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak için kendinize ait sadık bir takipçi kitlesi oluşturabilirsiniz.” ifadeleri yer aldı.

Threads Okunuşu

Threads kelimesinin İngilizce okunuşu “thredz” gibidir. bab.la sitesinden de bakılabilir.

Threads: Metinle Paylaşmanın Yeni Bir Yolu
Threads Logo Animasyon

Konular, birçok yönden Twitter ile neredeyse aynı görünüyor. Kullanıcılar, çoğunlukla metin tabanlı mesajları, onları takip eden ve takip ettikleri kişilerin yanıtlayabileceği kayan bir beslemeye gönderebilir. İnsanlar ayrıca uygulamaya fotoğraf veya video gönderebilir.

Ancak Threads, Twitter’dan da farklıdır. Şu anda Twitter’ın sunduğu bir özellik olan doğrudan mesajlaşmayı desteklemiyor. Instagram, yeni kullanıcılar isterse Konulara özellikler ekleyebileceğini söyledi.

Threads, Twitter karşılaştırma
Threads, Twitter karşılaştırma

Facebook ve WhatsApp’ın da sahibi olan Bay Zuckerberg’in Meta’sı, kısmen özelliklerini kopyalayarak sosyal medya rakiplerini ortadan kaldırmaya çalışan kapsamlı bir geçmişe sahip. Zuckerberg son derece rekabetçi ve uzun süredir Twitter’ın yaptığını gerçekleştiren bir ürüne sahip olmak istiyor.

Bu strateji her zaman başarıyı garanti etmez. Örneğin, Facebook’un geçici mesajlaşma uygulaması Snapchat’i klonlamaya yönelik ilk girişimleri, başlangıçta pek ilgi görmedi.

Yine de Meta rakiplerini taklit etmeye devam etti. 2020’de Meta, kısa videolara odaklanan ve o zamandan beri yaygın olarak kullanılan Reels adlı bir TikTok taklitçisi yayınladı.

Instagram aracılığı ile girilebiliyor

Meta’dan yapılan açıklamada, Threads’in metin içeriklerini paylaşmak ve herkese açık sohbetlere katılmak için Instagram ekibi tarafından oluşturulmuş yeni bir uygulama olduğu bildirildi. Açıklamada, yeni platforma kullanıcıların Instagram hesapları aracılığıyla giriş yapabileceği ifade edildi.


Karakter sınırının 500

Yeni platformda karakter sınırının 500 olduğu belirtilen açıklamada, bağlantılar, fotoğraflar ve 5 dakika uzunluğunda videoların da paylaşılabileceği kaydedildi.


100’den fazla ülkede kullanıma sunuldu

Açıklamada, Threads’in iOS ve Android için 100’den fazla ülkede kullanıma sunulduğu ve bu ülkelerde uygulamanın App Store ve Google Play Store’dan indirebileceği bildirildi.

Threads, 100’den fazla ülkede kullanıma açılsa da henüz Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerden erişilemiyor. Bunun nedeni ise AB’de kullanıcı verilerine dair düzenlemeler.


İl 7 saatte 10 milyon kişi üye oldu.

Meta’nın Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, resmi Threads hesabından yaptığı ilk paylaşımda “Haydi bunu yapalım. Threads’e hoş geldiniz.” ifadelerini kullandı. Uygulamaya henüz 1 gün dolmadan 10 milyonun üzerinde kullanıcı kaydoldu, burada kaydolmanın kolaylığı da etkili çünkü Instagram hesabı olan biri için sadece bir dokunuşla profil açılıyor.

Soru ve Cevaplar

Threads’te nasıl profil oluşturulur?

Threads’te bir profil oluşturmak için Instagram hesabınızla oturum açmanız gerekir. Threads’in Android veya iOS uygulamasını yükledikten sonra “Instagram ile giriş yap” seçeneğine tıklamanız yeterli.

Threads profilimi nasıl düzenlerim?

Profil sayfanızı açtıktan sonra karşınızda “Profili düzenle” kısmı çıkacak. Buradan isim değiştirebilir, biyografi ve bağlantı ekleyebilirsiniz. İsterseniz fotoğrafınızı da değiştirebilirsiniz.

Instagram’daki arkadaşlarımı Threads’te nasıl takip edebilirim?

Bunun için yine profile giriş yapmak ve sağ üst köşedeki iki çizgiye tıklamak gerekiyor. Bu menüden uygulamaya dair birçok değişiklik yapabiliyor; aynı zamanda arkadaşlarınızı davet edip takip edebiliyorsunuz.

Threads profilimdeki değişikler Instagram profilimi etkiler mi?

Hayır, Threads’te yapılan biyografi, fotoğraf gibi değişiklikler Instagram profilinizde bir değişikliğe neden olmaz. İki uygulama birbirine entegre olsa bile bağımsız uygulamalar.

Threads’te nasıl içerik oluşturabilirim?

Bunun için uygulamada altta, en ortada bulunan kısma tıklamanız yeterli. Buradan dilediğinizi yazabiliyor, yazdığınız içeriği görsel olarak destekleyebiliyorsunuz.

Threads gönderileri en fazla kaç karakterden oluşabilir?

Gönderiler, maksimum 500 karaktere sahip olabilir. Bu gönderiler link, fotoğraf ve 5 dakikaya kadar uzunlukta video içerebilir.

Başkalarının gönderilerini yanıtlama ve beğenme

Bunun için ekstra herhangi bir şey yapmaya gerek yok. Eğer herhangi birinin Threads profili herkese açıksa o kişiyi takip etmeseniz bile gönderisini beğenip yanıtlayabilirsiniz. Gizli profillerin gönderileri ile sadece o kişinin takipçileri etkileşime girebilir.

Birden fazla Instagram hesabı için Threads kullanımı

Sahip olduğunuz her Instagram hesabı için Threads’te bir profil oluşturabilirsiniz. Ancak birden fazla Threads profili eklediğinizde, bunlar arasında geçiş yapmak için oturumu kapatmanız gerekir.

Başkalarının Threads’te benden bahsetmesini engelleyebilir miyim?

Bahsetme ayarlarınızı değiştirerek kimlerin sizden bahsedebileceğini seçebilirsiniz. Seçtiğiniz kitlede olmayan biri sizden bahsetmeye çalışırsa, herkesin bahsetmesine izin vermediğinizi göreceklerdir. Bunun için Gizlilik ayarlarına gidip, Bahsetmeler butonuna tıklamak yeterli.

Kişileri sessize alabilir miyim?

Takip ettiğiniz birinin sesini kapattığınızda, bu kişinin başlıklarını veya yanıtlarını görmezsiniz. Yine de bu kişilerin profilleri takip edilebilecek ve sizin kendisini sessize aldığını bilmeyecekler.

Kişileri kısıtlayabilir miyim?

Evet. Birini kısıtladığınızda, içeriğinizi beğenmesi, yanıtlaması, yeniden yayınlaması veya alıntı yapması da dahil olmak üzere, o kişi hakkında artık herhangi bir bildirim almazsınız. Takip etmeseniz bile Threads’teki herhangi bir profili kısıtlayabilirsiniz ve o kişiye bunun için bildirim gitmez.

Beğeni sayısını gizleyebilir miyim?

Evet. Gönderi paylaştıktan sonra beğeni sayısını gizleyebilirsiniz. Bunun için profile gidip gönderi sayısının yanındaki üç nokta işaretine tıklamak ve oradan gerekli alanı seçmek yeterli.

Threads nasıl indirilir

Uygulama iPhone iOS ve Android cihazlar için indirilebilir durumda. Adres: www.threads.net. Benim hesabım: https://www.threads.net/@wolkanca

Kaynaklar: