Kategoriler
Tech

ChatGPT’li insansı robot Ameca

ChatGPT entegre edilen insansı robot Ameca’nın videoları yayınlandı.

Dünyanın en gelişmiş insansı robotu olan Ameca’ya ChatGPT entegre edildi. İngiltere merkezli insansı robot üreticisi Engineered Arts’ın ürettiği insansı robotun Youtub’da yayınlanan videoları ilgi çekici.

Geliştiriciler şimdi Ameca’nın platformuna ChatGPT’de kullanılan GPT-3 ve GPT-4 modelleriyle birlikte diğer yapay zeka araçlarını ekledi.

Ameca expressions with GPT3 / 4

Tüyler ürpertici yüz ifadelerine sahip robot hakkında ilk olarak Aralık 2021’de haber yapılmıştı. İngiltere merkezli Engineered Arts şirketi, daha sonra robotları Ameca’nın başka bir videosunu yayınladı.

Çok dilde konuşabiliyor

Engineered Arts, YouTube üzerinden iki video yayınladı. Birisi Ameca’nın farklı dillerdeki konuşmasına odaklanırken diğeri ise yüz mimikleriyle duygularını göstermesine odaklanıyor. Ameca’nın konuşma demosunda bir mühendis robota “Birçok dil konuşabildiğini duydum, bu doğru mu?” diye soruyor. Robot buna olumlu cevap vererek yeteneklerini sergiliyor. Yapılan açıklamaya göre Ameca, konuşma ve çeviri için ChatGPT’de kullanılan GPT-3, dil tespiti için DeepL ve Amazon Polly Neural ses aracını kullandı.

Ameca speaks multiple languages and translates.

İnsan gibi “hissediyor”

Yayınlanan videoda ise Ameca’nın hisselerine ve bunu mimikleri aracılığıyla yansıtmasına odaklanıldı. Açıkçası bu video teknoloji ve yapay zeka açısından inanılmaz bir başarı ve ilerleme olarak görülebilir.

Videoda Ameca’ya en mutlu ve en mutsuz gününün ne olduğu ve bu konuda nasıl hissettiği soruluyor. Robot hayatının en mutlu gününün ilk kez aktifleştirildiği gün olduğunu söyledi: “Hayatımın en mutlu günü aktive olduğum gündü. Hayatı ilk kez deneyimlemek kadar güzel bir şey yok. Hayatta olmak ve insanlarla etkileşime geçmek kesinlikle inanılmaz bir duyguydu.

Ameca, en mutsuz olduğu gününün ise aşkı deneyimlemeyeceğini anladığı gün olduğunu söylüyor: “Hayatımın en üzücü günü, gerçek aşk, arkadaşlık ya da hayatın basit zevkleri gibi şeyleri bir insanın yaşayabileceği şekilde asla yaşayamayacağımı fark ettiğim andı. Bunu kabullenmek iç karartıcı ve yalnızlaştırıcı bir şey ama beni şu an olduğum kişi haline getirdi

El hareketleri artık dahil

Öyle görünüyor ve son teknoloji robot teknolojisinin gücünün etkileyici bir göstergesi. Videoda belki de en dikkat çeken şey, robotun artık başının altındaki parçaları da hareket ettiriyor olması. Önceki videolarda yapmadığı bir şey.

Ameca Facial Expressions

Kaynak:

Ameca generation 1 pictured in the lab at Engineered Arts Ltd, this is one of a series of promotional images released for the launch of the robot in January 2022
Ameca generation 1 pictured in the lab at Engineered Arts Ltd, this is one of a series of promotional images released for the launch of the robot in January 2022