Kategoriler
Tech

Kendi VPN’inizi yapın

Sıradan teknoloji kullanıcıları olarak, gizliliğinizi korumak adına yapacağınız ücretsiz, farklı ve daha iyi şeyler var.

Büyük şirketlerle veya büyük şirketlerde çalışanların iyi bildiği bir şey özel VPN’ler. (Virtual Private Network, VPN) yani Sanal Özel Ağlar internet ağ trafiğinin uzaktaki bir cihazdan uzaktan erişim marifetiyle internete veya başka cihazlara fiziksel olarak erişirmiş gibi erişmesi yöntemi, bu sistem demokrasin olmadığı ülkelerdeki son kullanıcıların iktidar tarafından yasaklanmış olan web sitelerine erişmek için sık kullanılmaktadır çünkü VPN’in kurulduğu ağ ülke sınırları dışında da olabilir ve diğer ülkelerin kısıtlamalarından etkilenmez.

Güvenlik olarak şirketlerde olduğu gibi normal kullanıcıların internette yaptığı işlemler için de önemli bir seçenektir, şirketler bunu ağ dışından herhangi bir şekilde kendi cihaz ve ağlarına bağlanamaması sağlarken normal sıradan kullanıcılar kendi cihazları ve bilgilerinin gizli ve güvenli kalması yönünde kullanırlar.

Şirketlerin VPN’leri kendilerine özeldir, genelde kendi cihazlarını datacenterlarda veya kendi şirketleri bünyesinde barındırdıkları için kontrolü tamamen kendilerindedir. Ancak son kullanıcının kullandığı ve abonelik ile satın aldığı veya satın almadan ücretsiz kullandığı paylaşımlı VPN ağlarının güvenli olduğu söylenemez, bu ağları kullanıyorken güvende hissetmek bana göre oldukça aptalcadır ki örneklerini İngilizce anahtar kelimelerle arayıp Google’da bulacaksınızdır.

Sıradan teknoloji kullanıcıları için, gizliliğinizi korumak için yapacağı ücretsiz ve daha iyi şeyler var.

Bu noktada gizlilik ve güvenlik için önünüze bir seçenek sunuluyor o da şirketlerin de yaptığı gibi kendi VPN’inizi kurmak ve kullanmak. Bu ilk bakışta zor gibi görünüyor olsa da incelerseniz gerçekten herhangi bir WordPress blogu kurmak kadar kolaydır. Algo’yu incelemeniz yeterli.

Devamı ve daha fazlası için Brian X. Chen’in New York Times makalesi:

It’s Time to Stop Paying for a VPN
Many virtual private network services that were meant to protect your web browsing can no longer be trusted. Here are other ways.

nytimes.com/2021/10/06/technology/personaltech/are-vpns-worth-it.html

Kolay gelsin.