Kategoriler
Tech

Chrome ile her site bir uygulama

Google Chrome yakında herhangi bir web sayfasını masaüstü web uygulaması olarak(PWA) yüklemenize izin verecek.

Google Chrome yakında herhangi bir web sayfasını masaüstü web uygulaması(PWA) olarak yüklemenize izin verecek. Yeni Chrome Canary güncellemesi, ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri için ayarlar menüsünde, “Yayınla kaydet ve paylaş” altında yeni bir “sayfayı uygulama olarak yükle” düğmesini sunuyor.

Nasıl

Canary’yi indirip(google.com/chrome/canary/) aşağıdaki işaretleri etkinleştirerek özelliği kullanıma sunulmadan önce deneyebilirsiniz:

  • chrome://flags/#web-app-universal-install
  • chrome://flags/#shortcuts-not-apps

Aslında bu öndeki ve şu an güncel versiyon Chrome’da(123.0.6312.106) da var ancak menü ve ismi farklı, menü adı: “Kaydet ve paylaş” menüdeki işlevin ismi ise “Kısayol oluştur”. Yeni menü ve özellik sonraki Chrome versiyonlarında standart olacaktır. Bu arada Chrome’un Canary versiyonu standart Chrome tarayıcınızın yerini almaz, varsayılan tarayıcı olarak kullanılmaz yani kurup bakıp istediğinizde silebilirsiniz, diğer Chrome tarayıcınıza dokunulmaz, raad olun, ben Canary’yi ana hesabımın ve tarayıcımın algoritması bozulmasın diye tiktok ve Youtube izlemek için kullanıyorum, malum normal tarayıcıda gezersem yapay zeka hemen fişliyor, gizli sekmede ise çoğu özelliği kullanamıyorum bu yüzden Canary çok işime yarıyor, Beta öyle değil uyandırayım sadece Canary, tek sıkıntısı her gece kendini güncelliyor her sabah kalkıyorsun Canary o eski Canary değil, belki de bu yüzden sadece cesurların işidir Canary!

Oldlar bilir

Biz yaşlılar eski tarayıcıları hatırlıyoruz maalesef ve o günleri yaşadık, şu anki tarayıcılar gerçekten müthişler ve bilgisayarda yapılabilecek her şeyi yapabiliyorlar desem aslında abartı olma yapıyorlar. Hatta bugün ben bilgisayarda çalışırken %90 oranında web tarayıcısı hariç bir uygulamayı kullanmadığımı fark ettim, arada bi ETS2 açıp yol yapmışım ve bir görsel için Photoshop açmışım o kadar. Zaten zilyon gigabit bağlantım var internet bağlantısı bilgisayardaki SSD diskten bile 10 kat hızlı üstelik sunucudaki bilgisayarda hayvani bir işlemci gücü var, işleri cloud üzerinde yaptırmak her anlamda hızlı, güvenli ve basit.

Google tüm web’i uygulama yapacak, her şeyi Chrome üzerinden yaptıracak.

Aynı gibi görünse de eski kısayol oluştura göre bazı avantajları mevcut, öncelikle ziyaret edilebilen tüm web sitelerini PWA web uygulaması olarak görünmesini sağlar, bu sayede Windows ve belki diğer işletim sistemleri de web uygulamasını sisteminde gösterir ve bu uygulama ile bilgisayar üzerinden açılıp Chrome içerisinde işlemler yapılabilir hale gelir yani mesela benim sitemin uygulamasını Chrome için yüklerseniz şu an Windows’ta “web+wolkanca://” yazarsanız direk benim siteyi yani bu siteyi açacaktır bu işlev Google’ın bütün web’i ileride uygulamalar haline getirip kullandırtacağı anlamına geliyor.

Chrome’da bir siteyi uygulama olarak kullanmak ilgili siteye odaklanmış bir tarayıcı penceresi olduğu için sanki mobil uygulama gibi çalışmasını sağlıyor, tarayıcı değil sanki apayrı bir uygulama gibi çalışıyor ve bu çoğu zaman rahatlık, gereksiz her şeyi kaldırmış oluyorsunuz.

Oyunlar da dahil

Bilgi teknolojiler oyunlar dahil trend her şeyi internet üzerinden yapabilmek üzere, yani kullanılan cihazın ne olduğundan bağımsız bulut üzerinden her şeyin yapılabilmesi isteniyor, örneğin GeForce NOW uygulaması ile hızlı bir internet bağlantısı var ise 20 yıllık eski bir bilgisayar ile en güncel oyunları bile oynayabilirsiniz veya büyük boyutlu bir videonuzu buluta yükleyip bunun render edilmesi için Apple’a binlerce dolar vermek zorunda değilsiniz, gibi gibi örnekler çoğaltılabilir. PWA ve web sitelerinin uygulama olarak çalışma mantığını işte bu trend kapsamında değerlendiriyorum. Öte yandan sağ olsun AB sayesinde Apple için 3. parti Appstore’lar Microsoft’a Google’a tekellik suçlaması ile yaptırımlar vs vs. tüm bunlar cihazlara ve işletim sistemlerine bağımlı kalmamak üzerine ancak muhtemelen ileride bulut teknolojisinde de tekelleşme olacaktır ki şimdi de aslında küresek olarak bulutta pazar payını elinde tutan 3-4 firma var ve evet yine aynı firmalar.

The Verge’den Emma Roth animasyonlu güzel bir ekran görüntüsü paylaşmış gayet açıklayıcı, üzerine tıklayıp büyütebilirsiniz, ben de aldığım ekran görüntülerinden video yaptım ona da bakabilirsiniz:

Google Chrome will soon let you install any webpage as a desktop web app.
Google Chrome will soon let you install any webpage as a desktop web app.

Bonus:

Bayramınızı kutlarım, ek olarak herkesin olası kötü zamanlarda kullanmak için ve bilgisayarındaki işletim sisteminin olduğu diskler dahil her şeyi birebir klonlayabilmesi, yedekleyebilmesi gerekli olduğunda kolayca geri yükleyebilmesi veya başka bir cihaza yükleyebilmesi için şu usb disk aracını(MEDICAT USB) tavsiye ederim ayrıca Ventoy’u da inceleyin boot edilebilir USB diskler yapabilmek için işleri çok kolaylaştırıyor.

MEDICAT USB – Medicat is a toolkit that helps compile a selection of the latest computer diagnostic and recovery tools into an easy to use toolkit.