Kategoriler
Tech

Chrome Experiments Copy Link To Text

Chrome Experiments(chrome://flags/) ayarlarından Copy Link To Text özelliğini açın ve kullanın.

Daha önce Text Fragments ile sayfa içerisine link başlığında bir web sayfasının içerisinde herhangi bir kelime veya kelime grubuna doğrudan bağlantı verilebildiğinden ve nasıl yapıldığından bahsetmiştim.

Burada Google Chrome(Chrome 90+) ile sayfa içerisindeki bir kelimenin seçilerek onun direk bağlantısını alabilmeyi göstereceğim. Bu daha önce sadece eklentiler ile yapılabilirken şimdi Chrome kendisi yapabiliyor elbette şu an varsayılan olarak etkin değil ve chrome://flags/#copy-link-to-text dan etkinleştirmeniz gerekir.

Google Chrome son sürümünde bu işlemi chrome://flags/ içerisine ekledi ve hem masaüstü Windows/MacOS/Linux hem de mobil cihazlardaki Chrome’da çalışabilir, elbette eğer kısıtlamazlar ise Chrome altyapısını kullanan Microsoft Edge ve Opera yeni sürümlerinde de geçerli olacaktır.

Öncelikle chrome://flags/ ayarlarını görmek için tarayıcı adres çubuğunuza chrome://flags/ yazın ve açılan sayfada aramaya “Copy Link To Text” yazın veya direk olarak chrome://flags/#copy-link-to-text adresinden ayarı görebilirsiniz. Burada ayarı Enabled yapın ve tarayıcınızı yeniden başlatın.

Artık herhangi bir web sitesinde sayfa içerisinde herhangi bir metni seçip sağ tıkladığınızda “Seçili metnin bağlantısını kopyala” şeklinde bir seçenek göreceksiniz, seçtiğiniz metnin bağlantısını kopyala dediğinizde kopalanan metin şuna benzer:


https://wolkanca.com/#:~:text=Mustafa%20Kemal%20Atat%C3%BCrk

Gerçekten büyük kolaylık, burada dikkat edilmesi gereken şey seçtiğiniz metnin benzersiz olması, eğer seçtiğiniz metin sayfa içerisinde birden fazla kere geçiyorsa tarayıcı sayfanın yukarısından aşağıya ilk gördüğü eşleşmeye kayar ve diğer tüm eşleşmeleri sarı renk ile vurgular.

Daha iyi anlayabilmek için şu genç kardeşimizin yaptığı videoya bakabiliriz:

‘Copy Link To Text’ Feature in Chrome 90
Text Fragments ile sayfa içerisine link: Bir web sayfası içerisinde herhangi bir metne, kelime veya cümleye link vermek ve linke tıklandığında sayfanın o bölümünün gösterilmesini sağlamak mümkün.

Afiyet olsun! Mutlu 🏄🏻‍♀️.