Kategoriler
Kültür Sanat

Star Trek 2009 – Uzay Yolu

Televizyonların ve sinemanın efsane bilimkurgu dizisi, filmi “Uzay Yolu“nun 2009 Mayıs ayında vizyona girecek yeni sinema filmi ile kahramanlarımızın gençlik yıllarına geri döneceğiz.

trekxi-ent1

11. cisi olan bu Star Trek filminin bütçesi tam 150 milyon dolar, filmin müziklerini Michael Giacchino yapmış.

Televizyon ve sinema tarihinde bir çığır açan bu filmin günümüz teknolojisi henüz yokken yıllarca önce bu yılları sanki görmüş gibi bir hali vardı, bu birkaç başka bilim kurgu filminde de mevcut. Bazen düşünürken bilim adamlarının bu filmleri izlediğini veya bu filmleri bilim adamlarının yaptığını düşünüyorum.

Lost dizisinin prodüktörü olan J. J. Abrams’ın yönetmenliğinde çekilen “Uzay Yolu” James Kirk’ün kaptan olduğu dönemlere geri dönüyor, Film 8 Mayısta Amerikada gösterime girecek, sanırım Türkiye’ye de ya aynı gün ya da aynı ay içinde gösterime girer bu konuda henüz bilgim yok. Ayrıca Variety dergisinin haberine göre Paramount şirketi şimdiden bir grup yazarla 12. film için hazırlığa başladı. Filmin 2011’de gösterime gireceği tahmin ediliyor.

watch-star-trek-2009-movie-online-free-image1

Star Trek’in kısa tanıtımını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Star Trek 2009 trailer 3

126 dakika uzunluğundaki Star Trek serisinin bu son filmi, serinin hayranları tarafından uzunca bir süredir merakla bekleniyordu. Filmin resmî sitesi olan startrekmovie.com adresinden filme ilgili daha fazla bilgiye ulaşılabilmekte.

Uzay Yolu Serileri Hakkında Genel Bilgiler
Televizyon dizisi, roman, video oyunu vs. gibi ortamlarda da işlenen Uzay Yolu teması, yayımlandığı ilk günlerden bu yana dünya genelinde sayısız kişi tarafından beğenilmiş ve kendisine pek çok hayran toplamayı başarabilmiştir. Ülkemizde de, dizi olarak gösterildiği sıralarda, TRT’nin başarılı seslendirme ve çevirileri sayesinde “bilgisayar”, “tarayıcı”, “lazer”, “ışınlama”, “ışık hızı” gibi Türkçeye çevrilen teknolojik ve bilimsel terimlerin benimsenmesini sağlamış ve bu bakımdan da önemli bir görev üstlenmiştir. Ayrıca seri, Sadri Alışık’ın başrolde oynadığı 1973 yapımı “Turist Ömer Uzay Yolunda” adlı filme de ilhâm olmuştur.

J.J Abrams Star Trek Lost Cloverfield

Tür: Aksiyon / Bilim Kurgu / Dram
Yönetmen: J.J. Abrams
Senaryo: Roberto Orci, Gene Roddenberry, Alex Kurtzman
Yapım: 2009, ABD
Oyuncular:
Chris Pine (Kirk)
Zachary Quinto (Spock)
Eric Bana (Nero)
Simon Pegg ( Scotty)
Winona Ryder (Amanda Grayson)
Zoe Saldana (Nyota Uhura)

Türkiye’de 8 mayısta vizyona girecek Uzay Yolu filminin Londra’da önceki gün düzenlenen galası büyük ilgi gördü.

watch-star-trek-2009-movie-online-free-image3

Britanya’nın başkentinde, Leicester Meydanı’ndaki Star Trek galası, hem sıradışı uygulamalarıyla hem de yeni genç oyuncularıyla büyük bir ilgi odağı oldu. Geleneksel kırmızı halı yerini gökyüzünün rengi olan maviye bırakmıştı, çevreye yerleştirilmiş olan duman makinalarından çevreye dumanlar salınıyordu ve hayranları filmi, dağıtılan Mr. Spock kulaklarını takarak izlediler.
Filmde Scotty rolünü canlandıran Simon Pegg galaya İskoç eteğiyle geldi. Rüyalarının gerçekleştiğini söyleyen Pegg “Bu gece benim için çok özel anlamlar taşıyor. Burası İmparatorluğun Leicester Meydanı. Çocukken burada filmler izlerdim ve o günlerde kurduğum hayaller bugün gerçek oldu” dedi. Oyuncu olarak orijinal Uzay Yolu yapımının ağırlığını hep hissettiğini ancak rolünü kendi yorumuyla canlandırdığını ifade eden yeni Scotty şunları söyledi: “Uzay Yolu hayranları kitlesine bayılıyorum. Herbiri hayata pozitif gözlüklerle bakan bir dünya lideri. Filmdeki kostümlerin giyilmesini de hiç çocukça bulmuyorum, bence harika bir olay. Tepeden bakanlar toplumsal değerleri küçümseyen insanlar bana kalırsa.”

Filmde Dr. Leonard McCoy rolünü canlandıran aktör Karl Urban ise filmi “Olağanüstü” diye nitelendirdi ve filmin sadece eski Uzay Yolu hayranlarını değil, çok daha geniş bir kitleyi kendine hayran bırakacağını söyledi.

Thierry Henry’nin eski eşi de oradaydı
Galaya futuristik görünümlü gümüşi metalik bir tulum ile gelen Barcelona takımının star oyuncularından Thierry Henry’nin eski eşi Claire Merry ise gecenin atmosferine en uygun kostümün sahibi olarak tam bir ilgi odağı oldu.