Kategoriler
WordPress

WordPress çıkışta temizle WordPress’de siteden çıkış yapıldığında gereksiz metaları temizlemek gibi bir fonksiyon örneği.

WordPress admin paneline giriş ve çıkışta bir action eklenebilir, burada bir örnek göstermiş olacağım.

Kategoriler
WordPress

WordPress dashboard kontrolü WordPress admin panelindeki widgetları kaldırmak veya eklemek.

WordPress admin paneline girildiğinde ilk ekranda WordPress’in kendi varsayılan bileşenleri(widgets) ve varsa eklentilerin bileşenleri bulunur. Bunları görmek istemiyor olabilirsiniz bunun için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

Kategoriler
WordPress

WordPress gizli özel alanları göster Bu fonksiyon, düzenleme ekranında tüm özel alanları (post meta) görünür hale getirir.

WordPress’in yazı düzenleme veya yeni yazı ekleme ekranında “Özel alanlar” kısmında bazı post metalar(özel alanlar) görünmez, varsayılan olarak görünmeyen bu metalar WordPress’in _edit_lock, _edit_last, _thumbnail_id, _wp_page_template, _oembed_ gibi aslında pratikte işinize yaramayan ve WordPress’in kendi içerisinde kullandığı metalardır. “_” ile başlayan tüm metalar gizlenir.

Kategoriler
WordPress

WordPress admin paneli bypass WordPress yönetim panelinin giriş şifresi unutulduğunda giriş için yapılabilecekler.

Bir WordPress sitesi var ve siz bunu yönetiyordunuz, uzun süre ilgilenmediniz ve bir süre sonra WordPress admin paneline girmeniz gerekti fakat giriş şifresini bilmiyorsunuz. Bu durumda yapabileceklerinizi aşağıda listeledim.

Kategoriler
WordPress

.htaccess ile WordPress girişini korumak WordPress admin panelini ve login sayfasını korumak için .htaccess çözümü. Net ve en etkili yöntem.

Daha önce çeşitli WordPress güvenlik ipuçları paylaştım ancak WordPress admin paneli ve login/giriş sayfası için en iyi yöntem kesinlikle bu yeni göstereceğim yöntemdir.

Kategoriler
WordPress

Gutenberg bloklarına anahat ekleme WordPress’de yazı düzenlemede Gutenberg kullanıyorsanız eğer bu eklenti ile Gutenberg bloklarına anahat/outline ekleyebilirsiniz ve çok daha rahat düzenleme yapabilirsiniz.

Gutenberg kullanarak karmaşık bir düzen oluştururken, sinir bozucu sorunlardan biri de blokları seçmek veya birbirinden ayırmak olabilir. Bu sorunu çözmek için, iç içe geçmiş blokların bilgisini açıkça göstermek için her bloğa bir taslak ekleyebilir ve uygun olanı tıklayabiliriz.

Kategoriler
WordPress

WP yazı ekleme kısmından hoş geldin ekranı kaldırmak WordPress Admin panelinde yazı ekleme veya düzenleme ekranına ilk girdiğinizde görünen "welcome guide" iptal etmek.

WordPress admin poanelinde yazı ekleme veya düzenleme ekranına ilk girdiğinizde eğer Gutenberg etkin ise sizi “Blok düzenleyiciye hoş geldiniz/welcome guide” popoup karşılar. Bunu her girişte görmek istemiyorsanız iptal etmek mümkün.

Kategoriler
WordPress

WordPress admin paneline özel widget eklemek Çok kullanıcılı bir WordPress sitesine sahipseniz, giriş yapan kullanıcılara admin panlinde özel bir mesaj göstermek isteyebilirsiniz. Ekstra olarak admin panelini düzenlemek için eklentiler.

WordPress admin paneline girildiğinde ilk ekranda çeşitli bilgiler görünür, standart olarak Bir bakışta, Site sağlığı, Hızlı taslak vb. Peki bu alana özel bir widget nasıl koyulur?

Kategoriler
WordPress

WordPress admin alt kısımda yazılanları değiştirmek WordPress admin panelinde alt kısımdaki Thank You kısmını ve versiyon bilgisini değiştirmek veya kaldırmak.

WordPress sitelerde admin paneline girdiğinizde alt sol tarafta “Thank You For Creating With WordPress” sağ kısımda da güncel WordPress versiyonu yazar. Bu alanları kaldırmak veya değiştirmek mümkün.