Kategoriler
Blog

WordPress için RastgeleText eklentisi

Dün akşam bir arkadaşım, –Volkan şu arama kutusu var senin blogda onun içinde aslında rastgele yazılar çıksa güzel olma mı? dedi. Ulan dedim süper fikir, teşekkür ettim ve yaklaşık 30 dakikalık kısa bir araştırma ile aşağıda birazdan okuyacağınız ve download / indirebileceğiniz eklentiyi yazdım. Çokta zor olmadı, basit olması gerekiyordu zaten.
Esasında bu WordPress Pluginine benzer bir kaç eklenti vardı başka arkadaşların yazdığı, ben bu bir kaç eklentiyi kurcalayıp kendime göre ortaya melez bir şey çıkardım. İstediğim benim belirlediğim bir yerde, benim hazırladığım bir not defterinin içindeki cümleleri veya kelimeleri rastgele gösterilmesini sağlamak. Benzerleri gibi veritabanı ile alakası olmaması gerekiyordu, zaten WordPress otu boku veritabanından çekiyor bu eklenti için veritabanını meşgul etmek mantıklı değildi.
WordPress Rastgeletext eklentisi
Eklentinin çalışma mantığı çok basit, rastgeletext.php ve rastgeletext.txt adında iki dosyadan ibaret, rastgeletext.txt nı açın içine alt alta cümleler yazın, blogunuzun her yenilenmesinde rastgele bir satırdaki cümle gösterilecek. Kafanıza göre düzenlediğiniz rastgeletext.txt dosyasını WordPress in /wp-content/ klasörünün içine atın. rastgeletext.php eklenti dosyasını da /wp-content/plugins/ klasörü altın atın, eklentiyi etkinleştirin. rastgeletext.txt içine yazdığınız cümlelerin raastgele görünmesini istediğiniz, blogunuzun herhangi bir yere <?php rastgeletext('$oncesinde', '$sonrasinda'); ?> kodunu ekleyin. <?php rastgeletext('$oncesinde', '$sonrasinda'); ?> de öncesinde ve sonrasında olmasını istediğiniz bir şey yazabilirsiniz örneğin; <?php rastgeletext('<strong>', '</strong>'); ?> veya boş bırakabilirsiniz örneğin; <?php rastgeletext('', ''); ?>

Eklentiyi indirdiğinizde bu blogun arama kutusu için yazdığım cümleler, kelimeleri göreceksiniz, siz rastgeletext.txt dosyanızı istediğinize göre değiştirin. Nasıl çalıştığını wolkanca.com un arama kutusunda görebilirsiniz.

Eklentiyi şu bağlantıdan indirebilirsiniz: WordPress Rastgeletext Eklentisi

Vay be demek ki bu eklentilerin hepsi bir ihtiyaçtan ortaya çıkıyor böyle (: Bende eklenti yazdım ya düşünün yani ne kadar basitmiş WordPress eklentisi yazmak.

(kendi yazdığım yazıya ilk yorumu kendim yapıyorum (: )
e unutmadan bu şeyi aynı mantıkla javascript haline çevirip blogger da kullanabiliriz belki, bunun için yine o not defterini başka bir adresten çeke ne bilim olabilir işte.
afiyet olsun.

ben de yakuterin rastgele sözler eklentisini kullanıyordum. tabi şu an eklentinin veritabanındaki tablo boyutu yaklaşık 250 söz ile 25 kilobayt. bu rastgeletext eklentisi oldukça iyi birşey olmuş. teşekkürler. aslında wordpress'in options gibi bir tablosuna veri tek satır olarak bütün metin içeriği ile eklense wp options tablosunu birkez çektikten sonra zaten bu satırı da işleyeceğinden sql sunucusuna da ayrı bir yük olmadan yapılabilir bu iş. neyse şu an için daha rastgele sözleri kullanacağım, çok sayıda yeni söz girmem gerekirse de bu eklentiye geçiş yaparım. eklenti için teşekkürler.

@ferhad
sadece söz değil istersen o not defterine resim ya da video da koyabilirsin (: olur yani.
kullanın abi bir deneyin eksikler şusu busu yazabilirsiniz mail veya buraya yorum olarak.

evet resim amacıyla da kullanılabilir. arama ile ilgili sözler de güzelmiş 😀 sanırım bunun gibi bir şeyler ben de cep ingilizce uygulamam için yapsam iyi olur.

kullanışlı ve eğlenceli bir eklentiye benziyor… ne kadar güzel dimi ikisini bir arada olması?

tebrikler bu arada 😉

valla çok güzel olmuş da kullanacak yeri yapabilsem şu arama kutusunu yapıyorum sonucu gösteremiyorum yapsam eklentiyide kullanacağım yardım etseniz sonuçlerı nasıl sayfamda gösterebilirim

@neyazsak
neyazsak.com için diyorsan eğer zaten bir live search şeysi var o blogda. onun içine bir value eklemekten bahsediyorsan eğer wp temasında arama şablonunu ya da neyse temanda arama şeysi hangi dosyadaysa onu bul. bunun içinde input ile başlayan value="" li filan bişi var o value"<code><?php rastgeletext('', '&#039😉; ?></code>" koydun mu tamamdır. bu value nin kullanıcı üzerine tıkladığında değiğşmesi için ise hemen input un devamına <code><span class="attribute-name">onfocus</span>=<span class="attribute-value">"this.value='';"</span>></<span class="end-tag">input</span>></code> yazdınmı tamamdır.

yani kısaca aşağıdaki gibi oluyor;

<code><<span class="start-tag">input</span><span class="attribute-name"> title</span>=<span class="attribute-value">"aramak parayla mı?" </span><span class="attribute-name">type</span>=<span class="attribute-value">"text" </span><span class="attribute-name">name</span>=<span class="attribute-value">"q" </span><span class="attribute-name">size</span>=<span class="attribute-value">"25" </span><span class="attribute-name">maxlength</span>=<span class="attribute-value">"255" </span><span class="attribute-name">id</span>=<span class="attribute-value">"sbi" </span><span class="attribute-name">value</span>=<span class="attribute-value">" arasak mı?
" </span><span class="attribute-name">onfocus</span>=<span class="attribute-value">"this.value='';"</span>></<span class="end-tag">input</span>></code>

sagolasın oldu simdilik bunu kullanıyım güzel bir arama kutusu yaparız.valla neye niyet neye kısmet tekrar teşekkür ederim…

volkan abi konu ile alaaksız olacak ama bugün blogunda 3 hata aldım wp-sayfa galiba yorumlar kısmında.yazına bakarken buna bakarken birde yorum eklerken online 26 vardı hepisinde

ben de yaptım oldu teşekkürler. ilerde vaktim olunca header resimleri için bu şeyi denerim. her tıklamada başka bir başlık resmi olsun.

resim denemesini ilerde denerim diyordum ama şimdi yaptım. resim de oluyormuş. çok teşekkür ederim.

ayrıca aynı kod sayfada birden fazla yere konabiliyor. rastgele değişen resimleri sağ iki sütunun üst taraflarına uyguladım.

sevgili wolkan,

eline sağlık çok güzel olmuş. ben bu eklentiyi günün sözü olarak kullanacağım. bir ipucu da benden olsun. txt dosyasının içine html kodu yazabiliriz gibi geldi bana.

@orhan toker
evet burada da yazdığım gibi txt dosyasının içine kişinin yaratıcılığına göre ne yazarsa ihtiyaca göre yani abi (: benimki arama kutusunun içinde yazacak şeydi, sizinki belki başka bir şey, video, resim neyse bu basit ve kullanışlı oldu, veritabanı nı kullanmaz ne bileyim canın sıkıldı kolayca at çöpe (: not defteri altı üsü (:

merhabalar ben eklentinizi kurdum güzel çalışıyor kendi arama motoruma da ekledim ama benim asıl yapmak istediğim googla aramalarını blog içerisinden göstermek sizin kullanmış olduğunuz kodlar ile denedim ama hiçbirşey olmuyor..

bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
iyi çalışmalar..

google adsense kullanıcısı iseniz eğer, adsense paneline gidin, orada arama kutusu oluşturuken sonucu site içinde gösterilecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. iki kod verecek size birisi arama kutusu, diğeri ise arama sonucunun çıkmasını istediğiniz sayfa, tabii ki bu işlemi adsense den yaparken arama sonucun çıkacağı yeri vs. iyi belirlemeli hata yapmamalısınız örneğin: https://wolkanca.com/arama/ bu sayfada arama sonucu çıksın diye ayarladı isem ben arama kutumu adsense den, o halde https://wolkanca.com/arama/ sayfasına koymam gerekiyor o ikinci arama sonu kodunu. bu arama sonucu kodunu https://wolkanca.com/ koyarsam sonuç göstermez. arama sonucu kod parçacığı aşağıdaki gibidir;

<code>
<!– google search result snippet begins –>
<div id="googlesearchunitıframe"></div>

<script type="text/javascript">
var googlesearchıframename = 'googlesearchunitıframe';
var googlesearchframewidth = 700;
var googlesearchframeborder = 0 ;
var googlesearchdomain = &#39 <a href="http://;www.google.com';;www.google.com';<br />
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://google.com/afsonline/show_afs_search.js">
</script>
<!– google search result snippet ends –>
</code>

daha fazla yardım için [via]

sevgili volkan,

senin eklentiyle uğraşıp günün sözü köşemi yaptım. okurlar buradan uygulama örneği olarak görebilirler.
tekrar eline sağlık

@orhan toker
çok leziz olmuş, basit ve kullanışlı, teşekkürler.

güzel ve mantıklı çalışma ayrıca arama kutusu için yapılan açıklamayada teşekkürler !

hocam çalışma için teşekkür ederiz, pratik bir çalışma olmuş elinize sağlık.
şimdi şöyle bir talebim var, mesela ben sayfanın üstünde rastgele söz, sayfanın ortasında rastgele fıkra, sayfanın altında rastgele şiir göstermek istesem ne yapmam gerek acaba, biraz dosya isimlerini ve fonksiyonları değiştirp denedim ama olmadı, bana yok gösterebilir misiniz?

@serteser
o halde sana 3 tane lazım bu eklentiden
rastgeletext
rastgeletext2
rastgeletext3

bunu indirin içinde 3 eklenti var 3 ü de ayrı ayrı deneyin birini şiir birini bilmem ne 3 üğnüde ayrı ayrı kullanabilirsin.

eyvallah hocam sağolasın, ilgin için ayrıca teşekkür ederim yaptıktan sonraki halini de gösteririm size, iyi çalışmalar diliyorum 🙂

merhaba hocam, arama kutusu'na nasıl koyacaz bu kodu? " " içinde yazınca kodu gösteriyo, tırnaksız yazınca da hiç bir şey çıkmıyor. value'ya yazacağız dimi, nasıl yazacağız bir açıklar mısın?

salih bu çalışıyor olması lazım https://wolkanca.com/wp-content/uploads/2008/02/ra…

hayır hayır o bağlantı çalışıyor, benim dediğim bu eklentiden 3 tane olmasını istiyorum. baknz: https://wolkanca.com/wordpress-icin-rastgeletext-e…

“$aforizmalar_file =” bu bölümde başka bir siteden dosya çağıramaz mıyız? http:// ile başlayan?

olabilir ama onun için eklenti fonksiyonu değişecek curl ile yapılabilir veya belki read file bilmiyorum ama eklenti değişecek bu haliylesadece kendi site dizininden çeker 🙂 yaparsanız ihtiyacınızı karşılarsınız.