Kategoriler
Blog

WordPress için RastgeleText eklentisi

Dün akşam bir arkadaşım, –Volkan şu arama kutusu var senin blogda onun içinde aslında rastgele yazılar çıksa güzel olma mı? dedi. Ulan dedim süper fikir, teşekkür ettim ve yaklaşık 30 dakikalık kısa bir araştırma ile aşağıda birazdan okuyacağınız ve download / indirebileceğiniz eklentiyi yazdım. Çokta zor olmadı, basit olması gerekiyordu zaten.
Esasında bu WordPress Pluginine benzer bir kaç eklenti vardı başka arkadaşların yazdığı, ben bu bir kaç eklentiyi kurcalayıp kendime göre ortaya melez bir şey çıkardım. İstediğim benim belirlediğim bir yerde, benim hazırladığım bir not defterinin içindeki cümleleri veya kelimeleri rastgele gösterilmesini sağlamak. Benzerleri gibi veritabanı ile alakası olmaması gerekiyordu, zaten WordPress otu boku veritabanından çekiyor bu eklenti için veritabanını meşgul etmek mantıklı değildi.
WordPress Rastgeletext eklentisi
Eklentinin çalışma mantığı çok basit, rastgeletext.php ve rastgeletext.txt adında iki dosyadan ibaret, rastgeletext.txt nı açın içine alt alta cümleler yazın, blogunuzun her yenilenmesinde rastgele bir satırdaki cümle gösterilecek. Kafanıza göre düzenlediğiniz rastgeletext.txt dosyasını WordPress in /wp-content/ klasörünün içine atın. rastgeletext.php eklenti dosyasını da /wp-content/plugins/ klasörü altın atın, eklentiyi etkinleştirin. rastgeletext.txt içine yazdığınız cümlelerin raastgele görünmesini istediğiniz, blogunuzun herhangi bir yere <?php rastgeletext('$oncesinde', '$sonrasinda'); ?> kodunu ekleyin. <?php rastgeletext('$oncesinde', '$sonrasinda'); ?> de öncesinde ve sonrasında olmasını istediğiniz bir şey yazabilirsiniz örneğin; <?php rastgeletext('<strong>', '</strong>'); ?> veya boş bırakabilirsiniz örneğin; <?php rastgeletext('', ''); ?>

Eklentiyi indirdiğinizde bu blogun arama kutusu için yazdığım cümleler, kelimeleri göreceksiniz, siz rastgeletext.txt dosyanızı istediğinize göre değiştirin. Nasıl çalıştığını wolkanca.com un arama kutusunda görebilirsiniz.

Eklentiyi şu bağlantıdan indirebilirsiniz: WordPress Rastgeletext Eklentisi

Vay be demek ki bu eklentilerin hepsi bir ihtiyaçtan ortaya çıkıyor böyle (: Bende eklenti yazdım ya düşünün yani ne kadar basitmiş WordPress eklentisi yazmak.