Kategoriler
Blog

WordPress'de kötü niyetli ip adreslerini banlayın

Lesterchan.net‘i bilenler bilir WordPress için geliştirdiği tüm eklentiler tutmuştur ve halkuladedir pardon harikulade dir. Ve ben hemen hepsini kulanırım bu blogda. Bu yazımda bahsedeceğim eklentinin ismi Wp-Ban.

Wp-Ban WordPress Eklentisi

Wp-Ban eklentisi, istediğiniz ip adreslerinii, istediğiniz ip aralıklarını ( ki bu sayede komple bir ülkeden girişleri engelleyebilirsiniz ), referer adresleri, ve host isimlerine göre de engelleme yapabilirsiniz. Örneğin www.link.kom adresinden bu bloga biri tıklarsa ban mesajı ile karşılaşacak, veya .ru bir adresten gelirse ban mesajı ile karşılaşacak, gibi.

Wp-Ban eklentisi ile engellediğiniz kişiler siteye girmek istediklerinde sizin özelleştirebildiğiniz bir mesaj sayfası ile karşılaşacaklar, bu sayfada istediğiniz mesajı verebilir isterseniz onu başka bir siteye yönlendirebilirsiniz.

Bu eklentinin faydası, çok fazla spam alan bloglara özellikle sunucunun gereksiz yere meşgul edilmemesidir, örneğin ben geçen hafta tam 5 ip aralığını engelleyerek blogdaki sayfa açılış hızlarının neredeyse yarı yarıya değiştiğini gözlemledim, üstelik spam yorumlarının neredeyse tamamen son bulduğunu da söyleyebilirim. Tabi bunda benim blogdaki tüm yazıları trackpack ve ping lere kapamamında rolü büyük.
Ayrıca Wp-Ban tüm bunları yapmakla kalmayıp size bir istatistikte tutuyor, yani engellediğiniz hangi ip adresleri ve ip aralıkları sitenize kaç defa girme teşebüsünde bulunmuş diye. Bu özellik sayesinde belirlediğim bir ip adresi tam 5bin defa bu bloga girişimde bulunmuş ve devam ediyor, bu ip adresi muhtemelen blogumun bulunduğu sunucuyu gereksiz yere kim bilir aylardır meşgul ediyordu. Bunun yanında .htacces ile de ip adreslerini ve aralıklarını engellememiz mümkün fakat bu sefer .htaccess dosyasının boyutu büyüdükçe sunucun cevap vermesi geciktiğinden ve daha yazamayacağım 3 -5 küçük problemden dolayı tavsiye etmiyorum, çok ziyaretçisi olan WordPress blogları için Wp-Ban eklentisini şiddetle tavsiye ederken herkese mutlu akşamlar dilerim. ( TRT sunumu gibi mi oldu ne )
[via]

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr

kullan hoca kullan blog senin blog deil mi 🙂

kullan gitsin 🙂 kullandıkca eskimiyo ya.. kullan gitsin sıkmasın bazıları<a href="http://google.com.tr/search?hl=tr&rlz=1b3gggl_trtr239tr239&q=yamyami+tipli+kusur+arayan+gorilimsi+%c5%9feyler&btng=ara&meta=" rel="nofollow">* canını. 😉

bu eklentiyi daha önceden kullanmıştım. işe yarıyor; fakat engellendiğin ip aralıkları bazen sapıtıyor. 🙂 bir kişiyi engellemiştim. siteye giremeyen yüzlerce kişi çıktı. sonradan anladım ki ip aralıklarında bir bozukluk var ve birini engelleyince, suçsuz – günahsız 🙂 bazı insanları da engellemiş oluyorsun…

@türkçe

vallahi sorun değil engellenen ip ler benim blogger da ki bloga gidiyor 😀 birazda orayı okusunlar. hiç acımam valla bu saldırılar yüzünden 2 ay bu blog kapalı kaldı bunlar yüzünden 5 olması gereken pr hala 4 bunlar yüzünden alexa da 40bin olması gereken sıra 50bin hala.
bana kalsa feedburner, technorati gibi servisler dışınfa bütün yurt dışını engellerim 😀 ama zor işte o, olmuyor.

volkan abi yorumlarda görüğüm doğrumu banamı öyle geliyor. senin yorumun sap üst köşesinde w logosumu var.valla volkan abi nasıl yaptın demicem yapmışındır bir şekilde ama ustası oldun wp bir blog altyapısını geliştirelerek yazılmıştı şimdide wolkanlog adlı bir blog türü çıkarsa şaşırmam :d

css diye birşey var bilmem haberin var mı turklerklani..

comments.php den admin'in yazdığı yorumlar için başka bir class belirleyebiliyorsun. sağında solunda değil w, popo resmi bile olabiliyor. =)