Kategoriler
Blog

Şirketlerin aradığı tip blogger

blogger-markaYaklaşık 2 yıl önce kaleme aldığım bir konu Beyaz blogcu ve Siyah blogcu. Şimdi yazacağım konu dahil buna benzer yazıların sadece deneyimlerimi aktarmam olarak bakarsanız sevinirim.

Geçtiğimiz yılın son çeyreği ve bu yılın tamamına yayılması beklenen küresel bir ekonomik krizin tam ortasındayız, sayın başbakanımız tarafından en az etkilenen ülkelerden biri olarak gösterilse da ülkemiz, bana göre bu en çok etkilenmemiz anlamına geliyor. Bunun nedeni en çok etkilenen ülkelerin en gelişmiş ve sağlam ekonomilere, en büyük şirketlere ve markalara sahip olması. Bizim ise bu tür global şirket ve markalarımızı olmaması, dolayısıyla kriz denilen şey aşağı doğru bir iniş ise bu en çok etkilenen ülkeler en yüksek tepeden aşağı doğru inişe girdiler ve bir süre sonra bu iniş eğrilip yukarı doğru çıkacak. Bizde ise böyle bir durum olmayacak çünkü bizdeki eğri daha düşük çapta yani biz daha az etkilendik evet.

Yaşanan bu ekonomik krizinde etkisiyle şirketler belki de pazarlama ve buna benzer faaliyetlerinde tasarruf olarak düşünmüş olabilirler interneti. Gerçekten de bakıldığında diğer mecralara göre internet üzerinde yürütülen bir reklam, pazarlama kampanyası yarıdan da fazla az maliyetli, üstelik ölçülebilir ve direk satışa çevrilebilir yönleri de var. Ölçümlemenin ne kadar kritik derecede önemli olduğunu yazmama gerek yok sanırım.

Her ne kadar az da olsa bu noktada blog siteleri de işin içine girdiler diye düşünüyorum. Peki şirketlerin, markaların daha doğrusu onların işlerini yapan ajansların aradığı tip blogger nasıldır? Sizin bir blogunuz var ve siz nasıl onların istediği tip blogger olabilirsiniz?

Bu soruları tecrübelerime göre aşağıda madde madde cevaplamaya çalışacağım.

  Nasıldır?

 1. Markaların aradığı blogger tipi, siyasi ve politik, cinsellik vb. konuları işlememeleri gerekir.
 2. Bu bloggerlar işledikleri konularda blogsoferde söz sahibi olmaları gerekir, yani alanlarında popüler olmalılar.
 3. Öğrenci olmaları tercih edilebilir, bu sayede daha az maliyet çıkacaktır şirketler için.
 4. Büyük şehirlerde yaşaması tercih edilebilir, etkinliklere daha kolay getirilebilmesi için.
 5. Şahsen tanıdıkları biri olması veya iş ortakları/şirket çalışanlarından biri tercih sebebi olabilir.
  Nasıl olunur?

 1. Tartışmalı konuları blogunuzdan bir şekilde temizleyin.
 2. Ajansların içinden veya onlarla iş yapan birilerini arkadaş edinin.
 3. Etkinlik, toplantı, konferans gibi yerlere katılın, ajans ve marka temsilcilerine varsa bir kartınız yoksa hatırlanabilirliğinizi arttıracak bir şeyler verin.
 4. Blogunuzda o marka üzerine oldukça fazla yazı girin, acımasızca eleştirin veya övün.
 5. Sosyal ağlarda aktif olun, orta yolcu kalın, sivrilmeyin.
 6. Genç olmalısınız veya genç görünmelisiniz.
  Ne olacak?

 1. İlgili markanın ürünlerini, hizmetlerini size kullandırtacaklar.
 2. Marka hakkında deneyimlerinizi blogunuza ve aktif olduğunuz sosyal ağlarda yazmanızı isteyecekler.
 3. Ajans veya ara bir şirket ise başka markalarda sizi kullanmak üzere listelerine ekleyecekler.
 4. Sizinle sürekli iletişimde olacaklar, diğer bloggerlar hakkında bilgi isteyecekler.

Tüm bunlar bir sektör, bir ekonominin parçası olmakla alakalı şeyler, yaptıkları işlerden maaş alan insanların çalıştıkları şirketler içinde yükselmek, kariyer hedeflerine yönelik yaptıkları iştir. Doğrusu ve eğrisi yok elbette herkes çalışıp evine ekmek götürecek.

Profesyonelce düşünüp bunların içine girmek hiç zor değil, yukarıda yazdığım maddeler ve yazamadıklarımı da kendiniz tecrübe ederek ilerlerseniz aranan tip blogger olup bu ekonominin içinde pay alabilirsiniz.

Şimdi önünüzde iki yol var veya ben tam burada iki tip blogger tanımı yapmış olayım beyaz/siyah blogger gibi.

Birincisi markaların aradığı tip blogger olursunuz ve güne o markanın size hediye ettiği sıcak kahve veya çay ile başlarsınız.

İkincisi ise masumiyetiniz, doğasını kaybetmeyen özgür bir blogger olursunuz ve güne yine o markanın sıcak kahve ve çayı ile başlarsınız.

İkincisinin birincisi ile farkı paranız ile aldığınız için içtiğinizden sonsuz bir keyif alıp evinizden çıkmanızdır.