Kategoriler
Kültür Sanat

W

“W” Bush (2008) HD 1080 - caly film
Burger King’in Woop dergisinden daha önceki bir yazımda bahsetmiştim, Sistemsensin ekibi gerçketen çok kaliteli bir dergi çıkarıyor. Derginin Kasım sayısında Başkanlığı şu sıralar seçimleri kazanan Obama’ya devredecek olan George W. Bush’un tüm hayatını seyirciyle buluşturacak bir film den haberdar oldum, filmin adı “W”. Film özellikle baba Bush ile W. Bush arasındaki hikayeye dikkat çekiyor, eski Amerikan başkanları Nixon ve JFK den sonra hakkında “Nasıl olur da bir alkolik dünyanın en güçlü adamı haline gelir?” dediği W. Bush’un da hayatını film yapan, Oliver Stone’un bu filmi benim izlenecekler listemde yer alıyor.

Fimin internet sitesi ve diğer bağlantılar: wthefilm.com, Wikipedia, W. – Internet Movie Database, W. – Allmovie, W. – Rotten Tomatoes, W. – Box Office Mojo, YouTube – W the Film

Tarihin beni nasıl hatırlayacağını bilemem, o zaman ölmüş olacağım
ABD’li usta gazeteci Bob Woodward, George W. Bush’a “Tarih sizin için ne yazacak?” sorusunu yönelttiğinde, Bush’un verdiği cevabı bu olurken, Oliver Stone son filmi ‘W’ ile Bush’a tarihin onu nasıl hatırlayabileceğine dair ipucu veriyor.

Kasım ayında en büyük sükseyi bu film yapacak gibi börünüyor. Amerikan sinema endüstrisinin en muhalif isimlerinden Oliver Stone, Richard Nixon(Nixon) ve Jhon F. Kennedy(JFK)’den sonra bir diğer Amerikan başkanının hayatına yöneltiyor kamerasını. Afganistan, Pakistan ve Irak’ı kana bulayan, son dönemde Abhazya ve Güney Otesya gibi bölgelerde tekrar yüzünü gösteren, ülkesinin Orta Doğu poliikalıarı uğruna milyonlarca insanın yaşamını etkileyen bir ABD başkanının hayatına yönelen film, aslında bildik Oliver Stone matematiğini sonuna kadar kullanıyor.

Oscar ödüllü yönetmen Oliver Stone imzasını taşıyan filmin senaryosunu Stone, Stanley Weiser ile birlikte yazdı.
George W. Bush rolünde Josh Brolin’in kamera karşısına geçtiği filmde Elizabeth Banks (ABD’nin First Lady’si Laura Bush), Thandie Newton (ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice), Ioan Gruffudd (İngiltere Başbakanı Tony Blair), Richard Dreyfuss (Dick Cheney), James Cromwell (Baba Bush), Scott Glenn (Donald Rumsfeld), Ellen Burstyn (Anne Bush), Noah Wyle (Donald Evans), Jeffrey Wright (Colin Powell), Rob Corddry (Ari Fleischer), Toby Jones (Karl Rove) ve Jennifer Spies (Susie Evans) rol aldı.

FİLM NASIL DOĞDU?
Yönetmen Oliver Stone, “W”den önce ABD ordusunun Vietnam’daki My Lai Katliamı ile ilgili olarak yaptığı soruşturmayı konu alan “Pinkville” adlı bir filmi yönetecekti. Ancak senaryo yazarlarının grevi ve baş rolde oynayacak olan Bruce Willis’in çekimlere kısa süre kala çekilmesi üzerine “Pinkville” projesi iptal edildi.

Oliver Stone bunun üzerine ABD Başkanı George W. Bush’un yaşamı ve başkanlık dönemini konu alan bir film üzerine odaklandı. Elinde Stanley Weiser’ın senaryo yazarları grevinden önce yazdığı bir senaryo taslağı vardı. Stanley Weiser ve Oliver Stone, birlikte araştırmaya başlayarak Bush üzerine yazılmış 17 kitabı okudu.

“W” filminin finansmanı bazı Çinli, Alman ve Avustralyalı fonların katılımıyla bağımsız olarak sağlandı.