Kategoriler
SEO

Google arama sonuçlarından 1.75 milyar URL’i sildi

Google 1.75 milyar URL’i arama sonuçlarından kaldırdı. Domain(alan adı) bazında 888 bin site.

Sadece geçtiğimiz Ağustos ayından günümüze 78 bin site ve 82 milyon, son 1 yılda ise 341 bin site ile 835 milyon URL Google’ın arama sonuçlarından kaldırıldı. 

Telif hakkı ihlalleri

Sitelerin arama sonuçlarından kaldırılma sebepleri, şikayetçi olan kurum veya kişilerin bilgilerine ve diğer tüm verilere https://www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/explore/ adresinden ulaşabiliyoruz.

Bakıldığında en çok şikayet yada bildirimde bulunan firmalar Televizyon kanalları ve film/müzik yapım şirketleri.

Kaldırılan URL ve domainler de ise en çok sayfaya sahip siteler; 4shared, rapidgator, uploaded, zippyshare, torrentz, torrenthound, taringamp3 gibi download siteleri.

Devletler, Hükümetler

Devletlerin bu yöndeki başvurularına ise https://www.google.com/transparencyreport/removals/government/ adresinden ulaşmamız mümkün.

Avrupa

Ayrıca AB ülkelerinin URL bazında içerik kaldırmaya ilişkin talepleri de bu sayfada açıklanmış https://www.google.com/transparencyreport/removals/europeprivacy/ Bu noktada taleplerin %41’i arama sonuçlarından kaldırılmış ve çoğunluğu Facebook, Twitter, profileengine.com, youtube.com, badoo.com gibi kullanıcı profillerinin oluşturulduğu siteler, Ülkeler bazında Fransa lider, ardından Almanya, UK, ES ve IT şeklinde.

Google’a arama sonuçlarından kaldırılması ile ilgili başvuruların tümü kabul edilmiyor, ancak Google bu konuda çok hassas davranıyor ve tüm aşamaları ile verileri açık şekilde paylaşıyor.

Kaynaklar:

http://thenextweb.com/google/2016/09/12/google-removed-1-75-billion-websites-copyright-takedown-requests/

https://www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/

Makale kaynağı: https://www.linkedin.com/in/wolkanca

Volkan Yılmaz

wolkanca.com’da Google arama sonuçlarından 1.75 milyar URL’i sildi veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Google arama sonuçlarından 1.75 milyar URL’i sildi için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.