Kategoriler
SEO

Google arama sonuçlarından 1.75 milyar URL’i sildi

Google, domain(alan adı) bazında 888 bin site toplamda 1.75 milyar URL’i sonuçlarından kaldırdı.

Google 1.75 milyar URL’i arama sonuçlarından kaldırdı. Domain(alan adı) bazında 888 bin site.

Sadece geçtiğimiz Ağustos ayından günümüze 78 bin site ve 82 milyon, son 1 yılda ise 341 bin site ile 835 milyon URL Google’ın arama sonuçlarından kaldırıldı.

Telif hakkı ihlalleri

Sitelerin arama sonuçlarından kaldırılma sebepleri, şikayetçi olan kurum veya kişilerin bilgilerine ve diğer tüm verilere www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/explore/ adresinden ulaşabiliyoruz.

Bakıldığında en çok şikayet yada bildirimde bulunan firmalar Televizyon kanalları ve film/müzik yapım şirketleri.

Kaldırılan URL ve domainler de ise en çok sayfaya sahip siteler; 4shared, rapidgator, uploaded, zippyshare, torrentz, torrenthound, taringamp3 gibi download siteleri.

Devletler, Hükümetler

Devletlerin bu yöndeki başvurularına ise www.google.com/transparencyreport/removals/government/ adresinden ulaşmamız mümkün.

Avrupa

Ayrıca AB ülkelerinin URL bazında içerik kaldırmaya ilişkin talepleri de bu sayfada açıklanmış https://www.google.com/transparencyreport/removals/europeprivacy/ Bu noktada taleplerin %41’i arama sonuçlarından kaldırılmış ve çoğunluğu Facebook, Twitter, profileengine.com, youtube.com, badoo.com gibi kullanıcı profillerinin oluşturulduğu siteler, Ülkeler bazında Fransa lider, ardından Almanya, UK, ES ve IT şeklinde.

Google’a arama sonuçlarından kaldırılması ile ilgili başvuruların tümü kabul edilmiyor, ancak Google bu konuda çok hassas davranıyor ve tüm aşamaları ile verileri açık şekilde paylaşıyor.

Kaynaklar:

thenextweb.com/google/2016/09/12/google-removed-1-75-billion-websites-copyright-takedown-requests/

https://www.google.com/transparencyreport/removals/copyright/

Makale kaynağı: www.linkedin.com/in/wolkanca

Volkan Yılmaz