Kategoriler
SEO

5 dakikada Yerel SEO

Güncel olmayan, eski ve kafa karıştırıcı makaleleri bir kenara atın, Local SEO için sadece 5 dakikanızı ayırıp bu sayfayı okumalısınız.

Bir web siteniz varsa mutlaka Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusunu duymuş ve merak etmişsinizdir. Web sitenizin arama motorlarında çıkıyor olması günümüzde çok önemli fakat ne şekilde, nerelerden arayınca ve nasıl çıkıyor bu da önemli özellikle kuaför, spor salonu, tesisatçı gibi iş yapanların web siteleri için çok önemli bir husus.

Bu noktada şunu bilmemiz gerekiyor ki Google arama yapılan lokasyona göre farklı sonuçlar gösterir, bunu temelde arama yapan kişinin konumunu baz alarak yapar. Peki siz arama motorunda iş yaptığınız bölgede çıkıyor musunuz?

Yerel SEO/Location SEO; konuma yönelik özel yapılan bir SEO çalışmasına verilen isimdir. Birkaç adımda 5 dakikada web siteniz için Yerel SEO yapabilirsiniz, bunun için aşağıdaki adımları takip edin.

  1. Öncelikle sitenizin sayfalarını konumunuza göre optimize edin, eğer İstanbul Beşiktaş’ta iş yapan bir kuaför iseniz sayfalarınızın başlığında veya meta-dsc kısmında ayrıca içeriğinde, başlıklarda mutlaka konum bilgisinin geçtiğinden emin olun çünkü arama yapan kişiler özellikle konum ismi ile aramaktadır. Bunun yanında iş yerinizin konumunu adresini sitenin footer kısmına mutlaka yazın.
  2. İkinci olarak mutlaka Google Business’a web sitenizi ve konumunuzu kaydedin. Bu çok kolay ve ücretsiz bir iştir, Google firmanızın adresini doğrulamak için size kod içeren bir posta kartı gönderir ve kodu girdikten sonra konumunuz onaylanır. Bununla birlikte Google Business sayfanızı olabildiğince iyi doldurun, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergileyin. Daha fazla bilgi için https://www.google.com/intl/tr_tr/business/faq/
  3. Üçüncü olarak diğer “rehber siteleri” dediğimiz sitelere web sitenizi eklemeye çalışın. Sarı sayfalar, online rehberler vb. bulabildiğiniz bu tür sitelre sitenizin linkini ekleyebilirsiniz, genelde ücretsizdir.
  4. Son olarak sosyal medya sayfalarınızı başta Facebook/Foursquare olmak üzere adresinizi ekleyin ve doğrulayın.

Hepsi bu kadar.