Kategoriler
Kültür Sanat

Bu mirastan herkes hak ettiğini alacak!..

Miras, Film 14 mart tarihinde Türkiye’de vizyonda olacak, Avrupa da vizyona girmiş bile. Filmin internet sitesi daha önce İngiltere kaynaklı olduğu söylenen hackerlar tarafından hacklenmişti.
14 Mart 2008’de sinemalarda gösterime girecek olan film, Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun saltanat süren padişahlarından II. Abdülhamit’in Musul ve Kerkük’te kendine ait topraklarla ilgili şimdiye kadar gizli kalmış bilinmeyen bir çok gerçeği günümüzde ortaya çıkarıyor. Bu yönü ile Türk askerinin Kuzey Irak’a çıkarma yapmasınon gündemde olduğu bir zamana denk gelmesi gerçekten çok ilginç ve filmin izlenme oranının yüksek olmasını tetikleyici bir faktör olarak düşünüyorum. Bir de 2 buçuk milyon dolarmış filmin maliyeti. Daha fazla bilgi için filmin web sitesine gidebilir veya Hürriyet cumartesi ekini okuyabilirsiniz.

Ayrıca filmin basın bültenini okudum, aynen bazı bölümlerini alıntı yapıyorum;

BU FİLM GİZLİ KALMIŞ GERÇEKLERİ GÜNÜMÜZE TAŞIYOR!

Yıllardır uluslararası siyasetin gölgesinde kalan bir konu cesur filimciler tarafından “MİRAS”la gündeme taşındı. Tarihte hep bir soru işareti olarak kalan 2.ABDÜLHAMİT le ilgili yeni tezlerle dolu “MİRAS” bugüne kadar çekilmiş en iddialı aksiyon filmlerinden biri.
Sultan 2.Abdülhamit in, Nefçi ailesinin ve Doğramacı ailesinin hak sahibi oldukları iddia edilen Musul ve Kerkük civarındaki büyük topraklar uluslararası mahkemelerde karar bekliyor.Mahkemeler siyasi bir krize yol açmamak için daha önce kazanılan hak sahipliği davalarını uygulamaya koymuyorlar.
Bu konuda Osman Aysu nun aynı adlı romanından esinlenilerek yapılan “MİRAS” adlı sinema filminin web sitesi ise
internet üzerinden saldırıya uğradı.

Böyle bir aksiyon filmi bugüne kadar çekilmedi…
Yapımcılığını GDY. Filmin üstlendiği “MİRAS”i aksiyon sahneleriyle de şimdiden yılın en çok merak edilen filmi oldu. Filmde Bollywood un en önemli starı Suniel Shetty nin yanı sıra, Shweta Aggarwal, James Baroon, Gökhan Mumcu, Levent Özdilek, Altan Erkekli, Kaan Girgin, Çağrı Atiksoy, Süavi Eren, Haldun Boysan, Yusuf Azuz rol almakta. 14 Mart 2008 ‘de sinemalarda gösterime girecek olan “MİRAS” filminin aksiyon yönetmenliğini Avustralya’dan gelen Tarkan ve Cem Özel kardeşler yapıyor. Profesyonel sinema serüvenlerine Avusturalya sinemasının temel taşı olan ünlü “Mad Max” filimleriyle başlayan ikizler yurtdışında bugüne kadar birçok önemli filime imzalarını koydular. Türkiye’deki ilk filimleri olan “MİRAS” ta kullandıkları özel efekt ve tekniklerle bugüne kadar yapılan aksiyon filimlerini sinema izleyicisine unutturacak gibi. İzlerken yerinizde duramayacaksınız.

Filmin Konusu:
Filmin başında sarayda Yahudi sözcülerini bir sadrazamla konuşurken görürüz.

Abdülhamit in karşısındalar, konuşmalar, Yahudiler Filistin’den toprak satın almak istiyorlar, Osmanlı nın tüm dış borcunu ödeyip, hazineyi dolduracaklarını söylüyorlar.
Abdülhamit han ise yüzyıllardır bu toprakların zaten onların da vatanı olduğunu söyler. Ama ısrarcı tavırlar karşısında lafı fazla uzatmaz………..
— Kanla kazanılmış vatan toprağı, parayla değil ancak kanla geri verilir.
Sultan, o bölgedeki arazilerini İngiliz işgalinden korumak için çok güvendiği dostu ülkesinde de çok nüfuslu olan Hintli Gururaja devreder ve ondan zamanı geldiğinde bu arazileri Osmanlılara geri verilmesini ister.
İngiliz petrol şirketi arsların Gururaja ya devrinin bir sahte satış olduğunu farkeder, ama Hindistan daki İngiliz çıkarları yüzünden bir şey yapamazlar. Şirket yetkilileri ve İngiliz diplomatlar Gururaja ya durumu bildiklerini bu topraklardan ancak kendilerinin petrol çıkarabileceklerini söylerler, Hintli toprakları elinde tutabilmek için 99 seneliğine İngiliz şirketle anlaşır, kendi hissesine düşen parayı da Türkiye’deki bir şirkete aktarır, şirkette bunu Teşkilatı Mahsusaya..
İşte 2008 ve anlaşma sona erecektir……. Hintli mirasçılar toprakların işletmesini ya 99 sene daha uzatacak ya da gerçek sahiplerine geri verecektir…………….. Ama bu karar İngiliz haber alma teşkilatını da yakından ilgilendirmektedir……………….

Ha video da var tabii ki, bu da filmin fragman ve çekim görüntüleri;

https://www.youtube.com/watch?v=vbC5nR_6phQ