Kategoriler
Ivır zıvır

Urla Tanju Okan

İzmir’e yolunuz düşerse Urla’ya uğrayın. Tanju Okan’ın arkadaşımın aşkısın, kadınım şarkılarıyla sahilde güzel bahçelerde bir şeyler için ve içerken Tanju Okan’ı düşünün çok içmeyin o çok içerdi.

Gelin Kayasına filan bakın, denize girin zaten hem içer otururken kalkıp direk denize düşebilirsiniz serbest. Gelin Kayası Urla İskele mevkiinden Çeşmealtına giderken denizin kenarında 3 metrelik bir kaya parçası, kayaya baktığınızda yanyana dura iki insanın kaçarken ta kesilmilş gibi duran hali görünüyor.

İzmir Urla

Böldede balıkta bol mevsimine denk gelirseniz balık yiyin. Dalmak için de gidebilrisiniz orada su altında denizin içinde kalmış bir roma yolu var.

Ne Yenir
Urla denince akla ilk gelenler, katmer, kınalı bamya ve deniz kenarındaçekilen balık ziyafetleri. Çalkama, oğlak dolması, elbasan, patlıcan sarmalı köfte, kalamar dolması, yufkalı balık dolması, borana, Arnavut böreği, tavşan çullama, bakla köftesi, pazı dolması, domat aşı, düğün çorbası, dana mücveri, nişan baklavası, ilçede tadılabilecek diğer lezzetler.

Nasıl Gidilir
İstanbul’a 600, Ankara’ya 620, İzmir’e 38 km. Urla’ya İzmir’den kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşılıyor.
Urla ilçesine ve dolayısıyla da Karantina Adası’na Üçkuyular’dan kalkan Urla minibüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır.
Bornova’dan Karantina Adası’na gidecek bir kişi öncelikle belediye otobüsüyle Üçkuyular’a oradan da Urla minibüsüyle (Karantina Adası’na gideceğini önceden belirterek) sempozyumun düzenleneceği yere gidebilir. Normal şartlar altında bu yolculuk yaklaşık 2 saat sürmektedir (yaklaşık 60 km).

Tanju Okan – İçkim Sigaram