Kategoriler
Teknoloji

Windows’da fontların programların açılma ve çalışma hızına etkisi

Windows’unuzu nasıl hızlandırırsınız yazıları eski bilgisayar dergilerinde çok vardı, püf noktaları zart zurt. O dönemler henüz Internet ve sosyal ağlar bu kadar yaygın değilken çok dergi alırdık, hele ki iPhone ve iPad yokken bir düşünün, ne günlermiş. Diyorum zaten 20 sene sonra 20 yaşında olmak isterdim kesin marsa ilk ayak basan Türk olmayı ben isterdim uzay bilimi filan okurdum yani.

windows fonts yazitipleri

Her neyse konu şu fontlar. Geçenlerde bir yerden(tabii ki warez) zilyon adet font buldum, aslında aradığım sadece bir adet font(yazı tipi) idi ama torrent sağolsun bana onun da içinde bulunduğu 10 bin adet font indirtti.

İndirdim ben bu fontları, içerisinden işime yarayacak olanı kaydettim Windows yaz tipi klasörüme işimi hallettim, daha sonra diğer fontlar da ilgimi çekenler oldu bakarken dedim bu ne ya tek tek, hepsini Windows’a göndereyim zaman kaybetmeyeyim. Fakat bunu yapmamam gerekiyormuş çünkü fontları yazı tipi klasörüne attıktan sonra ki 1 saat sürdü, Photoshop tam 20 dakika da ancak açıldı, daha kötüsü yazı tipleri ile işi olan her program mesela Notepad++ boş bir dosya için beni 15 dakika bekletti.

Anladım ki Windows bu konuda da işi şişirmiş ve bize eziyet çektirmenin bir yolunu bulmuş. Yani hacılar Windows’unuzun performansında bir gariplikler var ise şu fontlarınızı bir kontrol edin derim, eğer 300-500 den fazla font var ise siz de performans kaybını yaşıyor olabilirsiniz.

Bu işin en kötü yanı ne biliyor musun İbrahim; her şeyi bloguma yazdığımı sanan kadınlar benimle sevişmiyor. Yapmayın böyle yazık etmeyin gençliğime.

Acemi ve arkadan çekişli aracı olanlar trafiğe çıkmasın, döverim.

Otopark parası vermemek için elinden geleni yapmak genlerimde var, sen benden otopark parası almanın kolay olduğunu mu sandın anten, kıvrandırırım, ağlatırım.

İstinye Park AVM kadar güvenliği olan bir başka AVM hayatımda görmedim, kardeşim bu ünlü ve paralı kişiler için başka özel privite AVM yapın onlar da biz de rahat edelim bu ne ya, manyak mısınız, allahtan sakallarım yoktu o da olsa terörist diye şubeye götürecekler sonra 2 saat uğraş vaktini yesinler. Amerikan elçiliği bile bu kadar değildir, ama tebrik ederim işlerini sağlam yapıyorlar faket benim param yok amk beni korusan nolur kormumasan nolur, leyla 🙂

Oh be, amma rahatladım. Şu not kısmını iyi düşünmüşüm valla kendimi tebrik ederim. Eskiden benim lanblog vardı, eski karım yüzünden kapattım yoksa orada görecektiniz asıl şenliği hacılar, şimdi ise NAH var ister misin?