Kategoriler
Tech

Meta mesajlaşma uygulamalarını WhatsApp’ta birleşiyor

WhatsApp’ın beta sürümünde yeni bir özellik ortaya çıktı, bu yeni özellikle kullanıcılar Instagram ve Facebook mesajlarını da WhatsApp üzerinden kontrol edebilecek.

Whatsapp’a farklı platformlar arasında mesajlaşma özelliği geliyor. Henüz geliştirme aşamasında olan ve net olmayan bilgilere göre yeni özellikle, Telegram uygulamasını kullanan biri, WhatsApp hesabı olmasa bile bir WhatsApp kullanıcısına mesaj gönderebilecek.

2024 Avrupa Birliği düzenlemeleri kapsamında Apple, Amazon, Google, Microsoft, Meta dahil şirketlerin üçüncü parti mesajlaşma platformlarıyla birlikte çalışılabilirliği etkinleştirmesi gerekiyor. Bu doğrultuda Meta da WhatsApp için çapraz platform mesajlaşma desteğini getirecek. Yeni özellik, son beta sürümde ortaya çıktı.

WhatsApp’ın Android için yayınlanan son beta güncellemesi (sürüm 2.23.19.8), “Üçüncü Taraf Sohbetleri” adlı yeni bir ekran içeriyor. Ancak şu an için bu ekran ne işlevsel ne de kullanıcılar tarafından erişilebilir durumda. Bu gelişme, Meta’nın şifreli mesajlar uygulamasını üçüncü taraf uygulamalarla uyumlu hale getirme planlarının ilk adımı olarak görülüyor.

Third-party chat
Third-party chat

Avrupa Komisyonu, WhatsApp’ın sahibi Meta’nın, AB Dijital Piyasalar Yasası (DMA) kapsamında, iletişim yazılımlarının 2024’e kadar üçüncü taraf mesajlaşma uygulamalarıyla çalışmasını sağlaması gerektiğini belirtti. Bu yeni beta güncellemesi, bu düzenlemelerin ardından geldi.

WhatsApp’ta platformlar arası birlikte çalışabilirlik nasıl olacak, WhatsApp kullanıcısı olmayan kişilerle sohbet ekranı nasıl görünecek henüz tam olarak belli değil. Özellik etkinleştirildiğinde, mesajlaşmak için WhatsApp’ı kullanmayan kişiler size WhatsApp’tan mesaj gönderebilecek. Böylece WhatsApp’ı yükleyip hesap oluşturmayla uğraşmadan sizinle iletişime geçebilecek. Bu özelliğin Avrupa dışındaki pazarlara gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Microsoft’ta yasadan etkilendi

Meta ve Microsoft, DMA’ya uyum sağlamak için kendi mobil uygulama mağazalarını oluşturmayı planlıyorlar. Ayrıca, Avrupa Komisyonu, Apple’ın iMessage’ı ve Microsoft’un Bing arama motorunu ve Edge tarayıcısını da bu yeni düzenlemelerin kapsamına almayı değerlendiriyor.