Kategoriler
Internet

Türkiye bu trenin makinist odasında olmalı

etohum 1Ben şahsen imkanım oldukça sesimin ulaşabildiği ve dinlendiği her yerde, sanayi gelişim çağında Avrupa’nın belli ülkelerinden geri kalıp fırsatı kaçırmış olan Türkiye’nin etkin olarak gelişim gösterebileceği fırsatın internet sektörü olduğunu düşündüğümü belirtiyorum.

Günümüzde internet sektörünün sadece bir web sitesi olarak değil ekonominin en önemli hususlarından biri olduğu aşikar. Bunları bilen web aydınlarımız yazıyor, internet ekipler amiri, muhtarı gibi aydın ağabeylerimizden bu hususları okuyabilir dinleyebilirsiniz, biliyorum burayı okuyan siyasi olsun, bürokrat olsun kişiler var, özellikle sizler lütfen bu gelişmeleri gözden kaçırmayın ve bu fırsatı Türkiye’ye yakalatın. Türkiye buna gerçekten hazır, hazır olduğunun bir göstergesi de e-tohum.


E-tohum’un 2009 yılı içerisinde yatırım yapılmak üzere seçilen 15 internet girişimcileri ve projeleri, geçtiğimiz cumartesi günü İTÜ İşletme Fakültesi, Maçka kampüsünde, İşletme Mühendisliği Kulubünün katkılarıyla gerçekleşen etkinlikte açıklandı.

Yemeksepeti.com kurucusu Nevzat Aydın, Nokta.com kurucularından Tumay Asena, Gittigidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın’ı keyifle dinledik.

Katılımın yoğun olması gerçekten çok sevindiriciydi, projelerin ve girişimcilerin burada en büyük başarıları belki bunlardan feyz alıp bu sektörde girişim yapacaklar olacaktır, belki de yerli sermaye grupları bu heyecanı görüp ülkemizde bu alanda nitelikli işlerin çıkması olası olacaktır. Düşüncem odur ki; hepimiz belli işler yapıyoruz, hayatımızı sürdürmek için para kazanmak zorundayız diyoruz, fakat hepimiz bu ülkenin gelecek nesilleri için, çocuklarımız için daha yaşanabilir bir ülke bırakmak için de çalışıyoruz aslında, bunu unutmamalıyız.

Yazımın başında da değindiğim gibi, Türkiye bu treni öncekiler gibi kaçırmayıp makinist koltuğuna oturmalıdır, oturması için çalışmalıyız, Burak Büyükdemir hocamın umut dolu, enerjik, pozitif duruşundan, ışığından ilham alıp artık taşın altına elimizi sokmalıyız.

Cumartesi ben de katıldım e-tohum’a, Burak Büyükdemir’in bir anlamda bu ülke ekonomisini şahlandırmaya çalışan şövalyelerden biri olarak görüyorum, etkinliğin yapıldığı binaya girer girmez kendisinin yanına gittim ve ben geldim abi dedim, o da konuşmasının başında yaptığı konuşmada bloggerlara teşekkür etmeyi unutmadı.

Orada açıklanan, yaratıcılarının hakkında kısaca bahsettiği projelerin bu yıl içinde, önümüzdeki aylarda, haftalarda e-tohum buluşmalarında detaylarına inilecek ve katılımcılar tarafından didik didik edilebilecek. Dolayısıyla şu anda hiç biri için ahkam kesemiyorum, kendilerine çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.

Neyse bunlar kurumsal işler, gelelim benim alanıma. Fikir kadar eğlence deyince de bu çevrede akla gelecek ilk isim tabiî ki Tunç Kılınç(fikiratolyesi.com). Tunç abimin etkinlikte çektiği ve sonrasında düzenlediği, “bir tane bile normal adam yok mu” diyebileceğiniz videosunu izlediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

  • Tunç Kılınç’a videoyu blogumda yayınlama izni verdiği için teşekkür ederim.
  • Bu gece Nokia 5800 XpressMusic lansmanı için Ghetto’da olacağım, Perşembe günü Zaman Gazetesi yazarı Atilla Yayla ile sohbetteyim.
  • FriendFeed’de Virgül beni takibe almış, selam.
  • Volkanyilmaz.com.tr önümüzdeki aylarda inşallah, biraz gecikiyor ama bu wolkanca kadar kolay iş değil sonuçta ismim var olayda.
  • Rüyaların blogcusu nahnu
  • 029ur’a selam damara devam.
  • Arkadaşlar msn malesef kulanmıyorum, kullanamıyorum e-posta ve kontör yollarsanız cepten kısa mesaj her zaman işe yarar.
  • E-posta’larına cevap yazamadığım arkadaşlardan özür dilerim, 10-15 gün kadar geçtiyse aradan tekrar yollar mısınız?

Eh bu da bonus olsun, (amma karmaşık bir blog yazısı oldu bu).
.