Kategoriler
Medya

Turkcell'in reklamlarındaki çocuk istismarı

turkcell_no.jpg Turkcell‘in ticaret ahlakını ve 3984 sayılı RTÜK yasasının *19. maddesini hiçe sayarak, çocuklara hitap etmeyen bir ürün olduğu halde reklamlarında 5 yaşın altındaki minicik çocukları kullanmasını şiddetle kınıyorum. şunu açıkca ifade etmeliyimki turkcell'in çocukları ve toplumun içinde beslediği o saf çocuk duyguyusunu istirmar etmesi sinirlerimi fazlasıyla bozuyor.

*Madde 19 – Bütün reklamlar adil ve dürüst olacak,yanıltıcı ve tüketicinin çıkarlarına zarar verecek nitelikte olmayacak,çocuklara yönelik veya içinde çocukların kullanıldığı reklamlarda, onların yararlarına zarar verecek unsurlar bulunmayacak,çocukların özel duyguları gözönünde tutulacaktır.


Bunun farkına Bildirim.net sayesinde vardım ve yazısının devamı şöyle.

sırf maddi çıkarları uğruna ticarette her yol mubah mantığıyla hareket eden zihniyete, yetkili makamlar niye hesap sormazlar. turkcell olduğu içinmi? herkesin bir çıkarı olduğu içinmi.! peki neden.. maddi kaygılarınız algılarızı düzmekte, haberiniz olsun.

Kanalizasyona çukuruna düşerek hayatını kaybeden küçük bir çocukla, turkcell'in, maddi çıkarları uğruna istismar etmekten rahatsızlık duymadan reklam malzemesi yaptığı çocuk arasında ne fark var? peki bu cinayete bu yıkıma kim dur diyecek.? yok mu kimse.?

Eski wolkanca.com’da Turkcell'in reklamlarındaki çocuk istismarı veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Turkcell'in reklamlarındaki çocuk istismarı için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

turkcell reklamlarında oynayan çocuklar neredeyse össye girecekler 🙂 biraz geç bir kınama bence ama olsun geç olsun güç olmasın 🙂

evet dediğiniz gibi insan oğlu çok garip mahluk. 5 yaş altı çocukların reklam malzemesi olarak kullanıldığı, minik beyinlerin sindirilmesi amaçlanmış bir reklam filmini, bir kaç ay boyunca izlediğiniz halde yapılan sömrüyü farkedememek gerçekten çok garip.
"kel alaka" olarak nitelendirdiğiniz, kanalizasyona düşerek ölen çocukla istismar edilerek sinidirilen çoçuklar arasındaki alakayı algılamanız bir kaç aydan çok daha uzun sürebilir. hayli vahim değilmi.
sizinle anlaştığımız tek bir nokta var; insan oğlu gerçekten garip bir mahluk.

bu görüşünüze tamamen karşı olduğumu söylemek isterim. bu çocuklar afedersiniz cinsel içerikli reklamlarda mı oynatıldı? hayır, gayet güzel cıvıl cıvıl reklam çekiyorlar. çocuğun bulunduğu reklam izlendiği için böyle bir reklam hazırlama gereği duymuşlar. bunda absürd olan birşey yok.

ikincisi rögar kapağı yüzünden hayatını kaybeden kızımız ile bu reklam arasında nasıl bir bağlantı kurdunuz anlatabilir misiniz?

evet dediğiniz gibi bu çocuklar cinsel içerikli bir reklamda oynatılmadılar elbette, fakat dikkat ederseniz reklamı yapılan şey 5-6 yaş grubu çocuklara hitap eden bir ürün de değil. dolayısıyla turkcell’in çocukları oynattığı reklamlar yasal olmadığı gibi hiç etik de değil.
tv’lerde çocukların en çok ilgisini çeken yayınlardan birinin reklamlar olduğunu unutmayın lütfen. çocuklara hitap eden reklamlara yönelik bir araştırma yapmışlar, araştırmaya göre; bu reklamların çocuklar üzerinde ciddi olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiş ve bir çok gelişmiş ülkede çocuklara hitap eden reklamlar bile yasakken, turkcell’in bahse konu reklamları çocuklara bile hitap etmiyor.

bu yazıyı vodafone ve avea yöneticileri yazdırdı sanırım. madem turkcell çocukları reklamlarda kullanarak istismar ediyor, o halde neden bebek ürünleri reklamlarında oynayan çocuklara bir şey söylemiyorsunuz? bunu da geçelim, etrafınızdaki olaylara madem bu kadar hassas yaşıyorsunuz, şimdiye kadar aklınız neredeydi? artık çocuklar yok, tavuk var. bence tavuklar istismar ediliyor.

> yok canım ne alaka..kesinlikle katılmıyorum..hem bana söyler misiniz nerede çocukların zararına birşey var? boşverinsene siz..