Kategoriler
Medya

Beyaz Türk Siyah Türk geyiği

Bilebildiğim kadarıyla Nilüfer Göle ismindeki sosyolog bu terimi ilk dile getirendi Türkiye’de. Medyada çokça geçen bir kelime haline gelen Beyaz Türk, Siyah Türk olayı çoğumuzun kafasını karıştırmaya başladı. Ben de bazen kendime acaba beyaz mıyım siyah mıyım diye soruyorum 🙂 yo yo beyaz olmama imkan yok çünkü yapılan bazı tanımlamalara göre beyaz Türkler harcayamayacağı kadar parası olan, entelektüel, ilerici vs. miş. Siyahlar ise arabesk müzik dinleyen, taksinin ön koltuğuna oturan, görücü usulü ile evlenen tiplermiş.

Mümin Sekman ‘Türk usulü başarı” adlı kitabında;

“Siyah Türkler Arabesk ve halk müziğini; Beyaz Türkler Batı müziğini sever. Siyah Türkler’’de taksinin ön koltuğuna; Beyaz Türkler’’de arka koltuğa oturmak makbuldür. Siyah Türkler görücü usulü ile; Beyaz Türkler baloda, gece kulüplerinde, partilerde tanışarak evlenir. Siyah Türkler otobüs terminallerini; Beyaz Türkler havaalanını tercih eder. Beyaz Türkler papyon takar, Siyah Türkler tespih çeker”

diyerek Türkler arasındaki bazı farklılıklara göre onları sınıflandırıyor.

Dahası var.. 🙂 Bir de gri Türkler var ki sevgili ülkem amma da renkliymiş dedirtiyor bana. Bu Gri Türklerde renkten anlaşıldığı gibi karışıklar, anası babası siyah olan ama kendisi beyazlıkla siyahlık arasında kalmış Türkler.

Bu sınıflandırmalar kişiye göre değişebiliyor, herkes kendi sınıflandırmasını ortaya koyabiliyor zaman zaman medyada görüyoruz. Bense bunun tamamen bir saçmalık olduğunu düşünüyorum ve bu sınıflandırmaları yapan orada burada ben beyaz Türküm yok aman ben siyah Türküm diyenleri de esefle kınıyor endişe verici buluyorum.
Bu tip sınıflandırmalar bence politik ve sosyolojik olarak tehlikelidir, kutuplaştırmayı belirginleştiren şeyler bunlar, yeri gelince Kürt sorunu diye söylenen politikacılar bence asıl bizim bu Türk sorunumuzu görseler daha iyi ederler diye düşünüyorum.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Beyaz Türk Siyah Türk geyiği başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Beyaz Türk Siyah Türk geyiğiiçin 3 yanıt

bir de soner yalçın'ın bir kitap serisi vardı efendi diye.. orada da bir beyaz türkler lafı geciyordu.. biraz alakasız oldu ama direkt aklıma o geldi.

serdar turgut'u anmak lazım beyaz türkler konusunda. bir ara oldukça fazla laf etmişti bu konuda.

ebemkuşağı türk grafik rehberi
güzel isim oldu şole "açık kaynak kodlu" bir kitap çıkarmak lazım 😀

"açık kaynak kodlu"(cümle uzasın diye şettirdim)