Kategoriler
Internet

Yeni başlayanlara Facebook

Facebook (feysbuk) en başta sosyal bir şey onu hepimiz biliyoruz. Bir kaç ay öncesine kadar Türk kullanıcılarının henüz istila etmediği bu güzel servis, son aylarda sosyalleşmenin tadına yonja, siberalem vs. gibi Türkçe sitelerde tatmış ve tecrübe etmiş Türkler tarafından istila edilince üstüne medyanın pompalaması ile gündeme oturtulunca gördüğüm kadarı ile boku çıkmış. Gizli profil ve takma isim ile değil gerçek profiller oluşturulan Facebook’ta amaç gerçek iş veya sosyal ilişkiler oluşturmak veya daha öncden tanışan ama uzun süredir görmediğimiz arkadaşlarımızla (ör: Üniversite arkadaşım) bir araya gelebilmek. Benzerlerine açık ara fark atmış olan ve Microsoft’un hisselerinin yüzde bilmem kaçını aldığı bu serviste dikkatimi çeken bir hususta son zamanlarda Türk firmalarının reklamlarını çokça görmemiz. Görünüşe göre medyanın pompalaması bir hayli işe yaramış.
Seksbook.com ismi ile alternatifleri de türemiş, bir anda Türk ortalama internet kullanıcısının gündemine oturmuş olan sitenin ne zaman Türkçe dil desteği vereceği şimdiden merak konusu, bildiğiniz gibi Youtube Türkçe Olsun diye bas bas bağırmıştık ama Youtube Türkçe olmamış ama onun 18 yaş üstü yetişkinler için olan alternatifi youporn.com türkçe olmuş, şaşırarak izledik 🙂 Hatta bu seksbook’da Tükçe, daha kötüsü bu seksbook’u yapanlarda Türk (sanırım). Ha unutmadan birde hatebook diye bir şey var bu da sevdikleriniz arkadaşlarınız değilde tam tersi uyuz olduklarınız için bir şey. Böyle birde video var mesela bu videoda feysbuk gerçeği anlatılmış. Bu feysbuk öyle garip bir şeyki eski müdürümü, eski patronumun oğlunu, çok eski bşka tanıdıkları şunu bunu hepsi ile karşılaştım 🙂 çok ilginç diyaloglarda yaşandı, korkarım bu bağımlılık yapan bir şeyde ve elimden geldiğince uzak durmaya bakıyorum çünkü gerçekten kalitesizleşmeye başladı bile, eğer vaktiniz değerli değilse takılamya devam edebileceğiniz bir şey bu feysbuk, vaktiniz değerli ise dostlarınızı ve arkadaşlarınızı telefon ile arayın ya da mesaj çekin hiç olmadı mail atın.
Yahu bence işin en ilgincide, bu feysbuk ile paralel ülkemizde yaşanan terör eylemlerinin karşılığı milliyetçilik akımına bağlı olan bir facebook milliyetçiliği çıktı ortaya, ilginç araştırılması gereken bir şey bu da yani. Köşe yazarı abilerimizden bekliyoruz güzel tespitleriniz.

Efenim neyse biz işimize bakalım ve feysbuk un ufak ufak inceliklerine deyinelim; ilk deyinmek istediğim biz blogcuların feysbuk profilimize blog yazılarını nasıl ekleyebilecekleri. Bu iş gerçekten çok basit çünkü feysbuk un kendine has vidgetleri ya da aplikeyşın dedikleri o zamazingoları var ya işte onlar bir iki tıkla olayı hallediyor. Bu aplikeyşının adı ‘Simply Rss’. Bu Simply Rss dalgası sizin blogunudan rss ile yazıları alıyor feysbuk profilinize yerleştiriyor ve profilinize bakanlar sizin blog yazılarınızı okuyarak -vay be adamın blogu bilen var lan, diyorlar. Buna ayrıntılı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz (link vermektemi yassak kardeşim). Bir kaç aplikeyşın daha mevcut bu blog yazılarınızı feybuk profilinizde göstermenize yarayan bunuda feysbuk un aplıkeyşın deposuna bakarak bulabilirsiniz.
Şimdilik bu kadar önümüzdeki günlerde bu feysbuk şeysi hakkında çokça yazacağım görüşmek üzere. Ha birde keşke ciddi bir hosting firması gelse ve bana sponsor olsa ben de onun reklamını sitenin en tepesine koysam.

Yeni başlayanlara Facebookiçin 4 yanıt

yahu ne feysbuk meraklısı milletmişiz. 5-6 ay önce üye olduğumdan beri feysbuk yazsaydım şimdi gugıl bana çalışıyordu 😀

son zamanların en hızlı sosyal sitesi facebook, siberalemin satılmasına sebebiyet verecek düzeyde arkadaşlık sitelerini alt üst etmişti. böylesine büyüme yakalamış bir sitenin de haliyle alternatifleri çıkması kaçınılmaz olurdu. tabi bir sürü alternatifi vardır muhakkak, ancak son günlerde bir alternatifi ile karşılaştım ki, ben bu alternatife daha çok “iyiyi örnek alma” diyorum. ve bu yeni siteyi yapanlar, türkler!

evet belki de “aaa o zaman leş bir sitedir” diyeceksiniz içinizden ama önyargılı olmamanızı tavsiye ederim. evet, dünyada internete en gereksiz, en ahlaksız, en saygısız vs. içerik katkısını maalesef türkler yapıyor. bu ünvanımızı sadece youtube yorumlarındaki performansımızla bile yeterince ıspatlamış durumdayız. kaldıki dünya, facebook gibi linkedin gibi sosyal ilişki sitelerini yerli yerinde kullanabilirken bizler tamamen absürt amaçlarla takılıyoruz bu sitelere. bu gerçekler ışığında değerlendirdiğimizde, mevzubahis olan web siteside saçma sapan bir sonuç verir diye düşünüyoruz. ancak ben öyle bakmıyorum hadiseye. zira bu web sitesini yapan insanları tanıyorum ve onların “klasik türk mantığı” ile hareket etmeyeceklerini biliyorum. tabi genede zamanla görücez. sponsor problemlerini aşabilirlerse tam gaz ileri diyorum… bir girelim bakalım facebook‘un bu yeni alternatifine… www.alivetimes.com