Standart internet reklam boyutları

Web'de sörf yaparken çeşitli banner, afiş reklamlarını görmüşsünüzdür. Bu reklamların boyutlarında bir standart vardır. [via]

Bu photoshop dosyasında internet reklam boyutu standartlarının tümü var.

Bu örnek Photoshop çalışması ile reklam hazırlayacak kişilerin işleri daha da kolaylaşacaktır diye düşünüyorum.

reklam boyutları

Download/indir Photoshop dosyası

Afiyet olsun.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

wolkan, bu standartlara uyarak hazırlıyor olmakla beraber, aklımda takılan birşey var. bu standartları kim belirliyor? :/

volkan, "reklam fiyatlarını yazsan çok süper olacaktı" demişsin, fakat herkes için sabit bir reklam ücreti yok, yani bu işin piyasası yok. reklam fiyatı, tamamiyle sitenin popülaritesine bağlı olarak değişkenlik gösteren bir değer. burada iş sana düşüyor, fiyatı belirleyecek olan "standartları belirleyenler" değil, bizzat site sahipleri… 🙂

birde reklam fiyatlarını yazsan çok süper olacaktı kardeşim. yani ne söylesek mantıklı olur. bazı arkadaşların reklam fiyatlarına bakıyorum 1000 ytl veya 1500 ytl diyen var bana biraz yüksek geliyor bu rakamlar. mesela alman bloglarında 160*160 ölçülerinde bir reklama 50 euro istiyorlar. bunu nasıl ayarlayacağız?

@numan arda çebi
abi bu standartları belirleyen bir avrupa kurumu var yamulmam inşallah sanırsam şuydu iab (internet advertising bureau, iab interactive marketing standards and guidelines olmalı.

evet türkiye de bir piyasa var olduğunu düşünürsek (ki ben düşünmüyorum öyle bir şey henüz 🙂 bence yok) standart bir paha fiyat yok gibi. fiyatlarda şu an bakıldığında reklamverecek olanlar ya alexa istatistiklerine ya da o sitenin hedef aldığı ziyaretçi grubu ile olan uyumuna dikkat ediyor ve fiyat bu şekilde ortaya çıkıyor.

örneğin bu bloga her gün bir kaç kişi geliyor reklam vereceğim diye ve akıllarındaki rakamlar gerçekten çok düşük rakamlar ben şaşırıyorum bu kadar ucuz reklam olur mu diye. büyük miktarları şu an türkiye de belli başlı tek tük internet siteleri alıyor diğerleri pek para kazanabildiğini sanmıyorum. allahtan ki adsense diye adaletli bir servis var, bizim gibi içerik üreten bloglar ı destekleyen google ın adsense i gerisi yalan.

ben şahsen bu blog da hangi boyut da olursa olsun bütün banner lara aynı fiyatı diyorum. ister kocaman ister minicik farketmiyor.