Kategoriler
Internet

10 kat daha güvenli tarayıcı: Internet Explorer 8

Hava gerçekten çok güzeldi bugün, cuma günü olması da ayrı bir güzellik.
Bu sabah Microsoft yeni tarayıcısı Internet Explorer 8’i basına tanıttı. Blogger olarak ben ve Burak vardık. Toplantıda davetlilerin arasında hepsiburada.com, gittigidiyor.com, garanti.com.tr, chip.com.tr, milliyet.com.tr, yemeksepeti.com şirketlerinden yetkililerde vardı, Internet Explorer 8 ile iligili ve kendi internet siteleriyle ilgili sunumlar yaptılar.

microsoft-turkey-internet-explorer-8-lansman

Tarayıcıyı zaten uzun zamandır kullanıyordum ve tüm özelliklerinden haberdardım, basın bültenlerinde de dedikleri gibi hakikaten çok fazla yenilik, daha fazla güvenlik, kullanıcı yönünde ve farklı internet sitelerine göre daha fazla özelleştirilebilir bir tarayıcı var karşımızda. Dünya da ve Türkiye’de tarayıcı pazarının lideri olan Microsoft bizlere göre IE8 ile Amerikayı yeniden keşfetmese de standart internet kullanıcıları için ve elbette bu kullanıcıların kullandığı internet siteleri için yepyeni bir dönem açtı dememiz mümkün. Özellikle Hızlandırıcılar (Accelerators), Web Dilimleri (Web Slices) ve Görsel Arama Önerileri (Visual Search Suggestions) gibi özellikleri gerçekten muhteşem, örneklerini şu adresten görebilirsiniz hatta; www.ieaddons.com

Başlık benim lafım değil, Microsoft’daki arkadaşların daha doğrusu Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının yöneticilerinden Naseem Tuffaha’nın dediğine göre bir önceki sürümden(ie7) 10 kat daha fazla güvenli bir tarayıcıymış IE8. Bunu geniş geniş anlattılar tabii ki ama burada yazmama hiç gerek yok, kendimi şimdi boşuna hiç helak etmek istemiyorum, zaten teknoloji dergilerinde ve internet sitelerinde bilimum araştırma yazıları olacak.

Internet Explorer lansmanında çektiğim fotoğrafları Flickr’dan görebilirsiniz.

Sürprizlere hazır olun!

INTERNET EXPLORER 8 İLE WEB’de YEPYENİ BİR DÖNEM

Microsoft’un yeni web tarayıcısı, Internet Explorer 8 dünyayla aynı anda Türkiye’de de hizmete sunuldu. Yeni tarayıcı internet kullanıcısının güvenlik ihtiyaçlarına odaklanırken, yüksek performansı ve kolay kullanımıyla göz dolduruyor. Hızlandırıcılar, Web Dilimleri, Görsel Arama ve InPrivate gezinti Microsoft Internet Explorer 8 ile yaşamımıza giren yeni teknolojiler olacak. Internet Expolerer 8 kullanıcılara son derece zengin bir deneyim yaşatıyor.

20 Mart 2009, İstanbul — Microsoft Türkiye uzun bir süredir beklenen yeni nesil web tarayıcısı Internet Explorer 8’i dünya ile aynı anda Türkiye’de de kullanıcıların hizmetine sundu.
Yeni web tarayıcı 20 Mart 2009 Cuma günü Microsoft Türkiye merkez ofisinde gerçekleştirilen bir toplantı ile tanıtıldı. Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının yöneticilerinden Naseem Tuffaha’nın da katıldığı toplantıda Internet Explorer 8’in webde çağ açan özellikleri ayrıntılı bir şekilde paylaşıldı. Toplantıda interneti kendi iş modellerinde kullanan profesyoneller de görüş ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.
Yeni özellikler ve teknolojiler ile kullanıcılara son derece zengin bir deneyim yaşatacak Microsoft’un yeni web tarayıcısı, internet gezginlerinin günümüzdeki en büyük endişe kaynağı olan güvenlik alanında yüksek standartlarıyla dikkat çekiyor. Internet Explorer 8, gerek beta sürümü gerekse daha önceki sürümlerinde bu deneyimi yaşayan kullanıcılardan alınan geri bildirimler ve sayısız tüketici araştırmasından elde edilen veriler ışığında en güvenli şekilde tasarlandı.
Internet Explorer 2.0, 3.0 ve 4.0 takımının da yöneticilerinden Microsoft Yazılım Geliştirme ve Platformlardan Sorumlu Bölge Direktörü Naseem Tuffaha Internet Explorer 8’i ayrıntılarıyla tanıttığı bir sunum gerçekleştirerek, geliştirme aşamasından lansmana tüm deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Internet Explorer 8’in kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından üstünlüklerini vurgulayan Tuffaha şunları söyledi:
“Bu güne kadar Microsoft’un tüketicilerin tecrübesine sunduğu Internet Explorer versiyonlarından edindiğimiz tecrübeler ve yaptığımız araştırmalar neticesinde kullanıcıların web tarayıcılarından beklentilerinin hız, güvenlik ve kullanım kolaylığı olduğunu gördük. HTML5 standardını da destekleyen Internet Explorer 8, kullanıcılarımıza özellikle bu üç alanda diğer web tarayıcılarının sunamayacağı avantajlar getirecek.”

Microsoft İş Ortakları da oradaydı

Internet Explorer 8 tanıtım toplantısına katılan Microsoft Türkiye İş Ortakları da deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. chip.com.tr adına Doğan Burada Bilişim Yayınları Direktörü Gökhun Sungurtekin; Garanti.com.tr adına Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Barbaros Uygun; Gittigidiyor.com Genel Müdürü Cenk Angın; Hepsiburada.com Genel Müdürü Kaan Dönmez; Milliyet.com.tr Bilgi İşlem Müdürü Yavuz Yonar ve Yemeksepeti.com Bilgi İşlem Müdürü Melih Ödemiş toplantıda sunumlarıyla Internet Explorer 8’in iş dünyasına getirdiği avantajları aktardılar.

Kolay kullanım, hızlı sörf

Internet Explorer 8’in zamandan kazandıran ve kullanıcıların internette yüksek hızlı sörf yapmasını sağlayan yeni teknolojileri bu yazılımı gelecek nesil bir web tarayıcısı yapıyor. İngiltere’nin internet araştırma kuruluşlarından biri olan comScore’ın testlerine göre Internet Explorer 8, dünyanın önde gelen 12 web sitesini en hızlı yükleyen web tarayıcı olarak bir rekora imza atıyor. Tarayıcının Hızlandırıcılar (Accelerators), Web Dilimleri (Web Slices) ve Görsel Arama Önerileri (Visual Search Suggestions) özellikleri, kişilerin zamandan kazanmasını sağladığı gibi bilgiye daha organize olarak ulaşabilmelerini de sağlıyor.

 • Hızlandırıcılar: Facebook, ESPN, Live.com gibi çok sık kullanılan çeşitli ve çok sayıdaki internet servisine ulaşan kullanıcılar genelde aynı rutin hareketleri tekrarlayarak bu sitelerdeki hizmetlere ulaşırlar. İşte Internet Explorer 8’in Hızlandırcılar’ı bu rutin işlemleri atlamanızı sağlıyor. Hızlandırıcılar, bireylerin gezdikleri herhangi bir web sayfası üzerinden bir sözcüğe veya resme yaptıkları basit bir sağ tıklama hareketiyle istedikleri haritaya, e-posta adresine veya paylaşım bağlantısına anında ulaşmasını sağlıyor.
 • Web Dilimleri: Internet Explorer 8 kullanıcılarının çok seveceği bu lezzetli dilimler, kullanıcıların Yahoo Mail, Digg, eBay gibi favori web sitelerinde düzenli olarak kullandıkları bilgileri istedikleri an onların hizmetine sunuyor. Farklı bir siteyi dolaşıyor olsanız da sık kullandığınız ve ilgilendiğiniz bölümler, Web Dilimleri ile sizin için tüm güncellemeleri sunularak, bilgi birikiminizi her dem taze tutuluyor.
 • Görsel Arama Önerileri: Internet Explorer 8’deki Anlık Arama Kutusu (Instant Search Box) ile Amazon, Wikipedia, New York Times gibi dünyanın en yoğun ilgi gören sitelerinden görsel malzemeler dahil her türlü formatta bilgi araştırmanızı sağlarken oluşturulan Sık Kullanılanlar ve Gözatma Geçmişi üzerinden de hızlı bir bilgi taraması gerçekleştirebiliyor.
 • InPrivate: Internet Explorer 8 ile sunulan bu özellik ile kullanıcılar bilgisayarda hiç bir kayıt bırakmasızın güvenli bir Internet deneyimi yaşayabilmekteler. InPrivate moduna geçildiğine Internet Explorer 8, ziyaret edilen web siteleri kayıtlatına, çerezler ve ön bellek alanına hiç bir kayıt düşmeden ve geride hiç bir iz kalmadan Internet deneyimini sağlıyor.
 • Uyumluluk: Internet Explorer 8’in test sürecinde ülkemizin önde gelen ve en fazla ziyaretçi alan web sitelerinin uyumluluğuda kontrol edildi. Pek çok önde gelen kurum ve en fazla trafik alan web siteleri tek tek kontrol edildi.

Geleceğin web standartlarını destekliyor

İnternetteki teknoloji ve endüstri standartlarına uyumlu geliştirilen Microsoft Internet Explorer 8, mevcut teknolojilerin de ötesine geçiyor. İnternet sayfalarındaki görünümleri belirleyen stilleri otomatikleştiren web teknolojilerinden CSS’in (Cascade Style Sheets) yeni sürümü CSS 2’ye uyumlu olan Internet Explorer 8, aynı zamanda Dünya Web Konsorsiyumu’nun (W3C) geliştirdiği HTML5 standardını da destekleyen ilk web tarayıcısı olma özelliğini taşıyor.
Geleceğin standartlarını şimdiden kullanıcılarla buluşturan Internet Explorer 8 İnternet tasarımcıları ve kurumsal web sitesi oluşturanlar açısından da yeni teknolojilerin sağladığı önemli avantajlar sağlıyor. Internet Explorer Geliştirme Araç Çubuğu (Developer Toolbar) sayesinde profesyonel kullanıcılar ve tasarımcılar web sayfasındaki HTML, CSS ve JavaScript kodlarındaki hataları hızlıca yakalayabiliyorlar.
Internet Explorer 8 son kullanıcıdan profesyonel tasarımcılara kadar web tarayıcılarla çalışan herkesin vazgeçemeyeceği bir yazılım olarak şu anda kullanıma hazır. Türkçe dahil 25 ayrı dilde aynı anda kullanıma sunulan Internet Explorer 8’i www.microsoft.com/ie8 adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Evet notlara gelelim.

 • Sevgili arkadaşlar, aranızda internet ve bilgisayar programcılığı gibi konularda iş arayanlarınız varsa şu siteyi size tavsiye etmek istiyorum; friendfeed.com, orada benim hesabımı bulun ki çok zor değil adresi bu; friendfeed.com/wolkanca, bulduktan sonra ben bu iş arayan firmaların oraya girdikleri içerikleri kendi hesabımda tutuyorum(like deniyor orada) belki siz istediğiniz işe onlarda istedikleri elemanlara ulaşırlar. Kariyer siteleri sanırım suyu çıktı artık evet, özellikle ara firma olan şu taşeron şirketler resmen kölelik mekanizması gibi geliyor bana.
 • Hayır Log dergisindeki Volkan Yılmaz ben değilim, o 2.Volkan Yılmaz ben 1.sultan Volkan Yılmaz oluyorum.
 • Duyduğuma göre Türk Telekom bloggerları istiyor, yine herkes en popüler blogcular kimler diye birilerine soruyor, bana çok sorarlar böyle gerçekten ben de isimleri tık tık veririm ve ardından acayip şeyler çıkar. Bakalım neler olacak bu sefer merakla bekleyelim, bu kriz bloggerlara yaradı galiba.
 • Türkiye Gazetesi muhabiri bir kız arkadaşla ayak üstü sohbet ettik bugün, ona –ben çocukken aboneydik gazetenize ve kupon kupon evin bir odası ansiklopedi odası olmuştu dedim, güldük.
 • Birdahaki ay olacak Likemind İstanbul etkinliğine fotoğraf çektirmek için geleceğim, benim çin ancak fotoğraf çektirmeye yarar zaten.