Kategoriler
Konuk Yazar

Blogger de kendi hostunuzu kullanın!

Merhaba yazının başlığını görenler yine blogger da kendi domain imiz hikayesi mi diyebilir. Ama bu yazı blogger da kendi sunucunuzu kullanma ile alakalı. Önce blogger.com'a gidelim ve eğer bir blogger hesabınız varsa blogger kontrol panelinden Blog Oluştur linkine tıklayın. İste asıl iş şimdi başlıyor. Blog kurulum sayfasının en aşağısına inin ve GELİŞMİŞ BLOG KURULUMU linkine tıklayın. 1.Adım ile ilgili resim: Tıklayın Evet devam edelim eyer doğru adreste iseniz Gelişmiş Blog Kurulumu adlı başlığı göreceksiniz. Ve şimdi blogumu kendi hostumuza adım adım kuracağız.

Blog Detayları

Blog başlığı: bu bölüme blogunuzun adını yazınız.

Sunucu- Detayları

  • FTP sunucu: Bu bölüme FTP adresinizi yazınız Ör: ftp.ornekftp.com gibi.
  • Protokol: bu bölüm &99 FTP olacaktır. Hiç bir bilginiz yoksa hosting ile iletişime geçiniz.
  • FTP yol (isteğe bağlı): Eyer Cpanel gibi bir panel kullanıyorsanız dosyalar public_html adlı klasörde bulunuyor FTP yoluna dikkat edin public_html klasörünü mutlaka beriltin.( tabii ki public_html adlı klasörünüz varsa )
  • Blog dosya adı: blogunuzun hangi adreste olması isterseniz Ör: blog.html omer.html… yada direk bloga girmesini isterseniz
  • index.html Blog URL: bu bölüme sitenizin tam adresini yazınız http://www.ornek-site.com gibi.
  • FTP Kullanıcı Adı: bu bölüme FTP kullanıcı adını yazın.
  • FTP Şifresi: bu bölüme FTP şifresini yazın.
  • Kelime Doğrulama: bu bölüme resimdeki kodu girin. Ve gerekli tüm alanları doldurduktan sonra Devam Et butonuna tıklayın.

Ben yukarıdaki ayarlar için bir doldurma yaptım: Resim için tıklayın Devam ettikten sonra ( eyer bilgiler doğru ise ) karşınıza tema bölümü gelecek temanızı secin ve DEVAM ET butonuna tıklayın. devam ettikten sonra "Blogunuz yaratıldı!" yazısı gelecektir, ve de siz Start blogging linkine tıklayacaksınız. Start blogging dedikten sonra yazı bölümü karşınıza gelecek oradan bir yazı yazın ve YAZIYI YAYINLA butonuna tıklayın. Tıkladıktan sonra "Dosyalar blogunuzda yayınlanıyor…" diyecektir. ( sabredin ve bekleyin kendi sunucunuzu kullandığınız için dosyalar ftp'ye atılıyor. Bir müddet sonra "Blogunuz başarıyla yayımlandı." yazısı gelecektir. Bu kadar, şimdi yukardan BLOGU GÖRÜNTÜLE deyin ve blog dünyasına girin.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.

@bloggerdal;
aslında çok büyük bir yarar sağlamaz ama sitede yayımlanan tüm yazılar kendi hostunda saklandığı için küçükde olsa yarar sağlarsın.

@sercan;
blogger scripti taabiki yüklenmiyor sadece
1-yazılarının tutulduğu klasör,
2-index.html
3-rss için xml belgesi.
birde upload ettiğin resimler için "uploaded_images" klasörü