Kategoriler
Blog

Sıfırdan bir kolektif blog oluşturmak

Bu yazı da sizlere sıfırdan kolektif/topluluk sitesi veya blogu oluşturmayı anlatacağım.

Kolektif blog/site: tıpkı kolektif şirket gibi birden fazla kişinin emeğini içeren bloga verilen ad. Kolektif bloglar da birden fazla yazar vardır. Burada Kolektif ile kollektif arasında bir fark var ama ben bunu bilmiyorum bilen yorum kısmına yazar.

Bu tür bir blog kurduysanız ilk başlarda sizden başka kimse içerik eklemeyebilir, hatta yakın arkadaşlarınızı kandıramadıysanız uzun süre tek başına yazacaksınız orası kesin.

Bu tür bloglarda en önemli konu elbette kolektif kelimesine yakışacak şekilde birden fazla insan ile yazılıyor olmasını sağlamak. Bunu başarmanın bence 2 yolu var ama henüz ben de bunu tam anlamıyla başaramamış olmamdan dolayı bunların garanti yol olduğunu söyleyemem.

İnsanların kolektif blog projenizde yazmasını sağlamanın ilk ve belki en etkili yolu onlara bir havuç/kazanç döngüsü yaratmanızdır, bu kazanç sistemini kurduğunuz da insanlar bloga içerik eklemek için birbiri ile yarışacaktır bu kesin. Bunu en iyi yapan örnek bildirgec.org.

Bir diğer zahmetli yolu, uzun bir süre vakit ayırıp blogu tanınır hale getirmek ve yazma potansiyeli olan kişiler için cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak. Bu yöntemle insanlar herhangi bir internet sitesi yerine sizin internet sitenizi seçebilir. Buna örnek de bu blog olabilir, burada bir kazanç sistemi olmamasına karşın insanlar burada vakitlerini verip içerik ekliyorlar.

Kimse durup dururken sitenize üye olup, vakit ayırıp oraya içerik eklemez. Sitenizin güvenilir bir görüntüsü yoksa yanına bile yaklaşmayacaklardır çünkü kimse verdiği vaktin boşa gitmesini istemez. Bir kazanç, bir değer yaratmadan sitenize kolektif blog demenizin bir anlamı yok, değer yarattığınızda bile işler arzu ettiğiniz doğrultuda gitmeyebilir.

Görünen o ki ilk başladığınız da öncelikle yakın birkaç arkadaşınızı bu iş için ikna etmeniz gerekmekte ve başladığınız andan itibaren sürekli platformunuzu değerli kılmak için çalışmalısınız. Değeri yaratamazsanız başladığınız arkadaşlarınız sürekli sizinle olmayacak buna emin olabilirsiniz zira sizinle birlikte kazandıkları tecrübe ile kolektif ortaklıktan ayrılıp kendi yollarına gitmeleri neredeyse kesindir ve doğaldır.

Madde madde Sıralarsak

 1. Başlarken birkaç arkadaşınızı bu iş için ikna edin ve onlardan en azından haftada bir kere bir şeyler karalayıp size veya blogunuza göndermesini isteyin.
 2. Güvenilir, şeffaf bir blogunuz olsun.
 3. Değerli, bilinen bir adresiniz olsun yazacak kişiler sinek gibidir ancak bu ışığa gelebilirler.
 4. Kazanç sistemi oluşturun.
 5. Blogunuzdan blogum diye bahsetmekten çekinin, blogdan bahsederken çoğul bahsetmeye özen gösterin.
 6. Her önüne gelenin giremediği bir topluluk olmasına(elit görünmesi denebilir) gayret edin.
 7. Üyelik işlemleri basit olsun.
 8. Standartları iyi belirleyin, editörlük yapın içerikler her zaman kontrol edip yayına alınsın.
 9. Blogunuza katılanlar için anlaşılır temel birkaç kuralınızı basitçe anlatan bir sayfası bulunsun.
 10. Konu kısıtlaması veya bir konuya yönelik blog ise bu açıkça belirtilsin.
 11. Dilbilgisi berbat birçok arkadaşım var, bir konu da bilgili ama yazıya dökmek konusunda sıkıntı yaşayanlar olabilir kendinizi bunları düzeltmek için geliştirin.
 12. Yetkileri çok iyi ayarlayın hiç kimseye yönetici yetkisi vermeyin ve herkese tek düzey yetki verin.
 13. Katılanların ulaşabileceği bir patron, yetkili olsun ondan yardım alabilsinler.

Kolektif blog illa ki yüzlerce kişinin içerik eklediği bir yer olmayabilir, 5 kişi bile olsa o 5 kişinin performansına göre muhteşem bir iş çıkabilir ortaya. Hemen bir kolektif blog oluşturmak için www.blogger.com adresine gidin, oradan bir blog adresi seçin ve harika içerikler ekleyebileceğini düşündüğünüz arkadaşlarınızı bu işe bulaştırın. Ardından yuklarıdakileri takip edin.

İyi eğlenceler.