Pavarotti hayata veda etti

luciano-pavarottiDünyaca ünlü İtalyan tenor Luciano Pavarotti, bugün erken saatlerde hayata veda etti. Bazı çevreler tarafından kuşağının en büyük opera sanatçısı olarak gösterilen Pavarotti 71 yaşındaydı. Ünlü sanatçıya geçen yıl pankreas kanseri teşhisi konmuştu. [via]

Wikipedia’da şöyle yazıldı;Luciano Pavarotti (d. 12 Ekim 1935, Modena – ö. 6 Eylül 2007, Modena), İtalyan tenor. Modern opera dönemindeki en önemli ses sanatçılarındandır.
1935 yılında İtalya'nın Modena şehrinde doğdu. İlk müzik deneyimini şehrindeki koroda, babası Fernando ile yaşadı. Delikanlıyken, babasıyla Gioachino Rossini adlı koroyla Galler'e gitti. Llangollen uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci oldu ve bu onu bir tenor olmak konusunda hırslandırdı. Aslında bir öğretmen olmak için yetiştirilen Pavarotti, Arrgio Pola ve Ettore Campogallianni tarafından aldığı derslerle 1961 yılında “Concorso İnternazionale” adlı ödülü kazandı ve opera dalındaki başlangıcını bir tiyatro salonunda La Boheme eseri ile aynı yılın 29 Nisan‘ında yaptı. Bundan sonra Güney ve Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya‘da birçok kez konser verdi. Ardından, Modena’da genç şarkıcıları eğitecek bir okul açtı. 6 Eylül 2007 günü pankreas kanseri sonucu böbrek yetmezliğine girerek hayatını kaybetti.Bir AS Roma taraftarıdır.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

Pavarotti hayata veda ettiiçin 20 yanıt

walla dinlemiyodum ama adamda cidden ses vardı… 🙁

aslında dün (6 eylül 2007) tarihinde yorum yazmam gerekirdi yorum yazamadım. dünya operası çok büyük bir sesini kaybetti. allah rahmet eylesin, toprağı bol olsun mekanı cennet olsun allahtan ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
😥 🙁 😕

ben müzik dalında başka tenör tanımıyorum.
sesi kimilerine göre etkilemiyor insanı, bazı arkadaşlar bu şekilde söylüyordu ; fakat etkilemek şöyle dursun. müzik hayranlığına bile sebep oluyordu. kaybettiğimize üzüldüm..
tüm dünya dinliyordu ve dinlemeye devam edecek..

son zamanların en büyük tenorlarından biriydi.
acıkcası operayı hiç sevmem, bağıran çağıran bir adam olarak hatırlayacağım. hiç ilgilenmediğim bir sanat dalı da olsa pavorotti kim deseler yüzü hafızalarımda canlanıyorsa,ne mutlu ona.
sevenlerine başsağlığı diliyorum.

fazlaca üzülmeyin arkadaşlar. adam yüzlerce eser bıraktı geride;okunacak ne varsa okudu(sazolsun).bizde de ibo tatlıses diye bir adam var ki;oktavı ondan daha yüksek. ama gelin görünki piyasa müzigi yaptı/yapıyor.20 yıl önce okumudugu urfa türküleri var mesela(hüsnün senin ey dilber gibi). aklı selim insan yokmudur bu adamın etrafında ve demezlermi ki o'na;''senin urfa türkülerini yorumlayıp tarihe miras bırakmanın zamanı gelmiştir'' diye!.malesef yok(!).pavarotti'nin ölümünden çok ben buna yanarım.dinlemeyenlere/dinliyemiyenlere öneririm ibonun okudugu bu türküyü dinlemelerini…