Kategoriler
Internet

Beni kurtarın onlinekolik oldum!

Bu yazıyı buraya taşımamın gerekli olduğunu düşündüğüm için bu yazıyı burada sizlerle paylaşıyorum. İlk yazım olan merhaba arkadaşlar isimli yazımda anlatmıştım knight online bağımlısı olduğumu. Sabah gazetesinin web adresinde’ki yazıları burada paylaşıyorum.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Psikolog Özden Dandul ile Psikiyatrist Oğuzhan Zahmacıoğlu; okurlardan internet bağımlılığıyla ilgili gelen soruları yanıtladı:

İNTERNETİ KAPATMAK YETER Mİ?
* Evdeki interneti kapatmamız sorunu çözer mi yoksa mutlaka bir psikiyatriste mi göndermeliyiz?
(Derya Ovalı)
İnternet bağımlılığında bir ilaç tedavisine gerek olmadığından, psikiyatrist yerine psikologdan yardım alınabilir. Yasaklar her zaman yeni problemleri doğurur. İnternetin kapatılması çocuğun ebeveynlerine isyan etmesine yol açabilir. ’ya hep ya hiç’ şeklindeki bir tutum yerine; anne baba olarak tedavi süreciyle ilgili bir zaman belirlemeli ve o süre içinde çocuğa zaman tanımalısınız. Bilgisayarın tamamen ortadan kaldırılması çocuğun isyan etmesine ve ilişkilerinin bozulmasına yol açar. Psikoterapide nasıl bir yol izleyeceğiniz size gösterilecektir.

internet-bagimli

GÜNDE 16 SAAT İNTERNETTEYİM
* Ben günde 15-16 saat internet başındayım; acaba ben bir bağımlı mıyım?
(Hazar Vural)
Uyku dışında diğer saatlerinizde internet başında olmanız, evet bir bağımlılık ifade ediyor. Ama bunun ne kadar zamandır devam ettiği de önemli. Sosyal ilişkilerinizi ne kadar sekteye uğrattığı ise ayrıca değerlendirilmeli. İnternet dışında vaktinizi nasıl geçirdiğinizi kendi içinizde sorgulayın ve genel ruh haliniz üzerine düşünüp kendiniz için en doğru seçeneği bulun. Ailenizden yardım isteyebilirsiniz.

KNİGHT ONLİNE’I BIRAKAMIYORUM
* Ben 13 yaşındayım, ’Knight Online’ oyununu günde 6 ya da 7 saat oynuyorum. Kendimi bilgisayar başından nasıl kurtarabilirim?
(Ozancan Coşkun)
Bu durumda anne ve babayla işbirliği yapmalısın. İnternet ve bu oyun dışında başka ilgi alanlarını bulup bunları değerlendirmek, sanal kısır döngüden çıkmana yardımcı olur. Zaten sıkıntını bizimle paylaşman, kendi hayatını organize edemediğini gösteriyor. Bu yüzden geleceğin için oyunu bırakıp derslerine veya ilgi alanlarına yönelmek istediğinde anne ve babandan da destek almalısın.

AİLEM BENİM İÇİN ENDİŞELENİYOR
* Ben ’Knight Online’ oynadığım zaman hem eğleniyorum hem de birçok arkadaşla tanışıyorum. Gerçek hayatta da görüşmek gibi amaçlarımız var ve oyunu onlarla beraber oynuyoruz. Level geçmek gibi hevesim yok; zaten geceleri giriyorum, arkadaşlarla birkaç saat takılıyorum ve eğleniyorum. Ama öbür arkadaşlarım benim gibi değil. Benim ailem bana çok baskı yapıyor; artık bu oyunu hiç oynatmıyorlar, benim hasta olacağımı sanıyorlar ve korkuyorlar. Oysa ben kendimi kontrol edebileceğimi düşünüyorum. Siz ne önerirsiniz?
(Yusuf Sabri)
Kendine 1-2 saat şeklinde zaman koy. Eğer bu süreyi geçmeden internetten kalkabiliyorsan bağımlılıktan söz edilemez. Kendine en yakın bulduğun anne ve babanla, oyuna karşı hissettiklerinle ilgili konuşmaya çalışabilirsin. Gördüğüm kadarıyla kendini iyi anlatabilen bir sağduyuya sahipsin. Okullar da gelecek hafta açılacak ve kışla birlikte arkadaşların da tatillerinden dönecek. Böylece oyunla ilgili kendini yeniden gözlemleme olanağın olabilir. Eğer güven duyuyorsan okuldaki rehber öğretmenden destek alabilirsin. Ama her şeye rağmen oyun ve bağımlılıkla ilgili sorun yaşıyorsan, bir uzmandan yardım alıp psikoterapiyi deneyebilirsin.

OKUL AÇILINCA YİNE BAŞLAR MI?
* Benim oğlum da sizin haberinizde anlattığınız gibi Anadolu Lisesi’nde öğrenci ve karnesinde tam 4 tane 1 geldi! Biraz üzülüp kurtarmaya çalışacağına söz verdi. Özel ders almaya ve bilgisayardan uzaklaşmaya başladı. Şu anda gayet iyi çalışıyor; fakat ben sınavlarını verdikten sonra tekrar bilgisayar oynamaya devam edip geleceğini riske atmasından korkuyorum? Bunun için ne önerirsiniz?
(F. Falay)
Karnesindeki kırık notlara üzülüp bunun sorumluluğunu alması ve kararlılık göstermesi; oyundan ve onun yarattığı olumsuzluktan kurtulmak istediğinin somut göstergesidir. Anne veya baba olarak siz de, sınavlar bittikten sonra onun gününü daha rahat geçirebileceği ve enerjisini harcayabileceği hobiler seçin, bunları yapması için onu destekleyin.

HEP LEVEL ATLAMAK İSTİYORUM
* Ben 16 yaşındayım ve Knight Online oyunu bana bağımlılık yapıyor; bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum, oyunda hep level atlamak veya dövüşmek istiyorum. Benim tek hayalim hayatta iyi bir işe sahip olup düzgün bir yaşam sürmek. Bunun için de tabii ki okumak, çalışmak ve başarılı olmak gerekir. Oyun oynamayı nasıl bırakmalıyım?
(Arda Özberk)
Özel bir yardıma ihtiyacın var. 16 artık çok küçük bir yaş değil. Hayatında önemli olan başka şeyleri keşfetmlisin. Ya da özel ilişkilerini geliştirebilirsin. Uzman desteği de alabilirsin. Aile içi iletişim ve bilgisayar tutkunluğunun nasıl başladığı konusunda uzmanla konuşulması, tedavi sürecini hızlandırır. Kendi kaynaklarını (ilgi alanları, arkadaş çevresi) keşfettiğinde de zaman içinde bu bağımlılıktan kurtulabilirsin.

OYUNA ESİR OLDUM
* Ben 14 yaşında bir gencim. İnternette ’Omerta’ adlı bir oyuna esir oldum. Gece gündüz oynuyorum. Bağımlılık yarattı. Bu sene liseye geçeceğim. Bağımlı olduğumun farkındayım ama bir türlü bırakamıyorum. Ailem de bunun farkında ve bu yüzden bana sizin yaptığınız ’Oğlum İnternetkolik Oldu’ başlıklı yazıyı okuttu. Ne yapmalıyım?
(Can Yıldız)
Mutlaka anne ve babandan destek almalısın. Bir uzmandan yardım görmen de çok önemli. Yetişkin biri olarak rehberlik yardımı aldığında, tedaviyle ilgili daha fazla yüreklenmiş olursun. Kendi başına da oyun süreni her geçen gün biraz daha azaltarak bu oyunun bağımlılığından kurtulabilirsin. Spor yapmak veya arkadaşlarla sosyalleşmek ve bunun keyfini almak, bilgisayar başında geçireceğin vakti azaltır. Ayrıca anne veya babandan destek almak veya onların önerdikleri seçeneklere karşı ılımlı olmak da kendini daha iyi hissetmeni sağlayacaktır.

Beni kurtarın onlinekolik oldum!için 18 yanıt

bu oyunlar çok zararlı hem de haddinden fazla zararlı. mahkemeler orayı burayı yasaklayacağına bu tür oyunların sitelerini yasaklasalar memlekete daha hayırlı iş yapmış olurlar.

3-5 gün önce gazetede okudum. amerikalı bir aile oyun oynayacaz diye çocuklarına yemek bile vermemişler. 2 çocuk açlıktan hastalanmışlar. küçük kızlarının (çok afedersiniz) kakası saçına başına bulaştığından keçeleşmiş. temizlenemediği için saçlarını kökünden kesmişler. belki de çocuk bunları yemeye bile çalışmıştır. bakın işte iş bu duruma geldiği halde ana babası yine de oyun oynamayı çocuklarına tercih etmişler. şimdi ikisi de 12 yıl hapis istemiyle yargılanıyormuş.

bazı anne babalar çocuklarına küçük yaşta bilgisayar alarak sözüm ona "işte efendim küçüklükten öğrensin dedik" diyerek güya iyilik yapıyorlar. bu işin sonu nereye varır hiç düşünmüyorlar. bu bilgisayar mereti en salak insanların rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmış. 5-6 yaşında öğrenmeye başlayıp da ne yapacaksa çocuk sanki? o yaşta başlayan çocuk olsa olsa hacker olur. o da ondan beter. al birini vur ötekine. arkadaşlarıyla oyun oynayacağı yerde bilgisayarla oyun oynarsa ilerde de bağımlı olacak tabi. ne bekliyorsunuz ki başka?

aileler çocuklarına en azından 14-15 yaşına gelene kadar bilgisayar almamalıdır bence. o zamana kadar çocuk sosyal gelişimini tamamlamalıdır. çevresini, insan ilişkilerini öğrenmelidir. ondan sonra bilgisayar alınmalı ve mutlaka da bir filtre programı kurularak zararlı siteler, zararlı programlar, online oyunlar engellenmelidir. yoksa hem kendileri zarar görür hem çocukları.

adım hıdır, diyeceğim budur.

abi en sinir olduum şey sen web tasarım yap kniteoyniyanlarla bir tutsunlar seni sen de bağımlı ol nedense bana dokunuyor
sanki oyun oynuyoruz tamam zevk alıyorum tasarım yaparken falan ama oyun oynamak gibi gereksiz deelki 😀 iş yane gelecekte işim olacak şey bu ..

internetkoliği geçte, oyunkolik oldum ya call of duty 2'yi bırakamıyorum !!! internette benim ilgimi çeken bişi yok.

ben interneti çok severim hep internete takılırım arada oyun oynarım internetle pek haşir neşir olmuşum.fazlası zarar olarak dönebilir. 😉 😛 😀 😮

wolkanca blogun haber sitesine dönmüş, nasıl ziyarteçi çekeceğini şaşırdın herhalde

ben@
kardeşim iyi hoş yorum yazmışsın. benimgüzel kardeşim bloga haber eklemek gibi güzel ve doğal ne olabilir.bloga haber eklemek yasak mı günah mı? ayıp bir haber olsa tamam derim.eleştirilerine hak veririm. ama haber değeri taşıyan bir yazıyı blogda görmek isteyenler olabilir ve bu konuda yardımcı olmak istedim.hem zorlamı okutacağız millete. isteyen okur isteyen okumaz yani sen şimdi nasıl bir eleştiri yaptığının farkında değilsin.zaten volkan abinin blogunu herkes ziyaret ediyor. benimbu blogda ilk yayımlanan yazım buydu.
hem ben seni tanımıyorum ve kim olduğunu iyi belirtmemişsin.saygılarımla

dostum seni yakında çay kolik te yapacağım tamam olacaksın 🙂

not : bu yandaki açıklama ferruh mavituna 'nın soultip css efektine benziyor banada gönderir misin incelemek istiyorum 🙂

teakolik bunu yazmaya vaktim yok ama sana adresini vereyim ben biraz düzenleme yaptım keşke eklenti yazabilecek vaktim olsa wp eklentisi yapsm şunu ma malesef
via

saolasın bakim vakit bulursam ben bunu eklenti yapim ama bizde de vakit bulmak mesele 🙂

merhaba ben 18 yaşındayım knight online 3 senedir 7/24 saat oynuyorum.bırakmak istiyorum lütfen bir çözüm önerin bu oyun yüzünden üniversitemi dondurdum.

knight online gerçekten çok kötü bir hastalık. siz knight online oyuncularına önerim bırakın oynamayın. yani o alışkanlığı ve hırsın yerine başka bir şey bulmalısınız. belki bir gezi, başka bir ile yada hiç gitmediğiniz bir yere ilk defa gitmeniz kendinize biraz vakit ayırmanız faydalı olabilir, dönünce daha kolay bırakacaksınız.

knightla tanışmam bundan 4 sene önce arkadaşa inat ettim ver lan şu oyunun linkini indircem abartmayın ne bağımlılığı dedim ve aslında hayatımın yanlışını yaptım 4 senedir gece gündüz oynuyorum çok karakter sattım oyunda paralı üyelik ve silahlar için hiç para harcamadım ama hatrısayılır derecede para kazandım ama çok kötü bağımlılık yapıyor :/ her bırakcam diyip karakterimi sattığımda aradan 2 gün geçmeden yenisini açtım

bakın bakın bende bu oyunu 4 yıldır oynuyorum(ko) aynen sattıgım charların haddi hesabı oyq oncelerı cafede oynuyordum sonra pc aldım sırf bu oyun yüzüne simdi cevremdeki insanlar bana hayretle bakıyolar dısarı cıktıgımda nerdesın felan 1 kac haftada bir aynaya bakıyom bu bnemıyım ama buldum sonunda zaten cafelerde keyloger ile emeklerımız calınıyo cafe ordan sogutu pc yi satacam olamssa kuzenıme vercem desem bir yanan iyilik bir yandan kötülük 😀 ama kendımı oc yi satarak kurtaracagıma inanıyorum..

beni kurtarın evli iki çoçuk annesiyim şu internetten kafamı kaldıramıyorum hayatım mahvoldu oyun dışında yararlı ciddi şeylere bakayım diyorum siteler fos çıkıyor oyun siteleri ise randevu evi gibi adın ne nerelisin ne iş yapıyorsun msn versene bu nedir kardeşim milletce şu teknolojinin faydalarından yaralanamıyacakmıyız cahil cühela adamlar bile interneti öğrendi kendilerine sevgili arıyorlar şu enerjimizi aklımızı yararlı yerlere yönlendirebilecek ciddi şeyler yok mu işsizim ama iş bulamıyorum mesela ama aşna fişne dedinmi alası var internette of ya bu ne dir kardeşim

world of warcraftı oynayan bilir wow oyun değil adeta bambaşka bir dünya skill tasarımla moblara verilmiş yapay zeka türkçesi zindan olan dungeon bir bakmışsınız zindan da yaraık sizi köleniz yapıp diğer oyunculara karşı kullanıyor bir bakmışsınız karahaz zindanında tiyatroda romeo ve julyeti öldüryorsunuz wow anlatılmaz yaşanır!

sen daha konuşamazken ben knight oynuyodum 10yıldır oynuyorum bağımlımısın bütün itemlerini çöp kutusuna at bak nasıl bir daha girmiycen

internetten uzak kalmak için ne yapıyosan kapat online bir yerdeysen ordakilere söv eğer oyunsa bu oyundaki silahlarını başkasına ver

bir şeyi bırakmak için o şeye verdiğiniz emeği bitireceksiniz sonra bir daha oraya girmek istemezsiniz