En düşük yıllık ücret alan, faiz alan kredi kartları

bankaBugün Anka haber ajansının yaptığı haberde gördüm. Şu anda kredi kartlarından en düşük ücret ve faiz alan bankalar hangileri?

Özetle Teb en yüksek parayı alıyor, Halkbank en düşük alan banka. Halkbank 5TL alıyor yıllık kart ücreti,

Kredi kartlarında yıllık ücreti Mart ayı itibariyle en az 5 TL ile Halkbank, en çok da 40 TL ile Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) aldı. Katılım bankaları hariç tutulduğunda en düşük akdi faiz oranı yüzde 3.75 ile Turkishbank. En düşük gecikme faiz oranı yüzde 4.39 ile Vakıfbank'ta uygulandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, Mart ayı uygulamaları çerçevesinde, Turkland Bank ve Asya Katılım Bankası hariç tüm bankalar kredi kartından yıllık ücret talep etti.

En düşük ücreti 5 TL ile Halk Bankası, en yüksek ücreti 40 TL ile TEB aldı. Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Fortisbank, Citibank, ING Bank, Tekstil Bankası, Finans Bank, HSBC, Eurobank Tekfen de 35 TL ile TEB'den sonra en yüksek yıllık ücret alan bankaları oluşturdular. Ardından 30 TL ile Vakıfbank ve Şekerbank, 25 Tl ile İş Bankası, 20 TL ile Millenium Bank, 15 TL ile Anadolu Bankası, 10 TL ile Ziraat Bankası, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans geldi. Albaraka Türk 8.40 TL alırken, Turkish Bank 10-20 TL yıllık ücret uyguladı.

Faizlerde bankaların büyük çoğunluğu üst sınır olan akdi faizde yüzde 4.39, gecikme faizinde yüzde 5.14'ü uyguladı. En düşük akdi faiz yüzde 3.75 ile Turkishbank'ta uygulandı. Ardından yüzde 3.96 ile Denizbank geldi. Ziraat Bankası yüzde 4.30; Halkbank, Türkiye Finans, Asya Katılım Bankası yüzde 4.35 akdi faiz alırken, Albaraka ve Kuveyt Türk akdi faiz uygulamadı.

Vakıfbank, TEB, Akbank, Şekerban, Garanti, İşbank, Yapı ve Kredi, Fortis, Citibank, ING, Millennium, Turkland, Tekstil, Finans, HSBC, Eurobank Tekfen, Anadolu yüzde 4.39 akdi faiz uyguladı.

Gecikme faizini en düşük uygulayan banka yüzde 4.39 ile Vakıfbank oldu. Katılım bankaları hariç tutulduğunda Vakıfbank'ın ardından yüzde 4.71 ile Denizbank, 4.88 ile Turkisbank, yüzde 5.09 ile İşbank, yüzde 5.10 ile Ziraat ve Halkbank geldi. TEB, Akbank, Şekerbank, Garanti, Yapı Kredi, Fortis, Citibank, ING, Millennium Bank, Turkland, Tekstil, Finans, HSBC, Eurobank Tekfen yüzde 5.14 gecikme faizi aldılar. Albaraka yüzde 2.40, Kuveyt Türk yüzde 3.75, Türkiye Finans yüzde 4.35 gecikme faizi alırken, Asya Katılım gecikme faizi uygulamadı.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.

çok fazla ücret alıyorlar.yalnız bir yanlışlık var. bu ay benim yapı kredi kartımın ekstresinde 50 tl kart ücreti alındığı yazıyor. en yüksek alan o sanırım.35 demişsiniz ama benden 50 aldılar 🙂

bana kalırsa burdaki bilgiler yanlış. ajans haberi hazırlarken fazla genelleme yapmış. en basitinden bankaların kart ücretleri kart çeşitlerine göre değişir. bir gold kart ile bir klasik kartın fiyatı farklıdır. en doğru bilgi her zaman bankaların müşteri temsilcilerinden alınmalıdır.

kart ücretleri göreceli bir kavram. haber bana sanki sipariş gibi geldi. çünkü kartlar niteliği ve özelliği bakımından ayrılırlar. bu tip haberlere rağbet etmemek gerekiyor. diğer taraftan kart aidatları bankaların verdiği hizmetin karşılığıdır. kartlar için bankalara operasyonel maliyetlere ve çok büyük yatırımları katlanıyorlar. ayrıca habere kart ücreti ile birlikte kartların müşteriye verdiği hizmet ve kampanyalarıda koyulsaydı daha objektif bir çalışma olacaktı. herkes maliyetten bahsediyor ama kimse yaptığı taksidi, aldığı bonus vs'yi, kampanya indirimlerini ve çekiliş kazanımlarını hesaba katmıyor. kart kullanmak her ne kadar avantajlı olsada, diğer taraftan kart bir finansal araçtır, bu aracı kullanmasını bilmeyen almamalıdır.
selamlar