Kategoriler
Gündem Medya

The Guardian Abdullah Gül roportajı orjinal metin

abdullah gulAkp hükümetinin köşke çıkartmak istediği cumhurbaşkanı adayı olan ve şu anda dış işleri bakanı olan Abdullah Gül'ün 1995 yılında The Guardian gazetesine verdiği demeç hakkında yazmıştım. Sonraları bir çok kişi bunu yalanladı ve delil istedi, The Guardian gazetesi o yıllarda gezete arşivini internette tutmuyordu ve dolayısıyla kaynağı bulmak güçtü. Bu gün bir blogda Abdullah Gül'ün The Guardian gazetesine verdiği demecin orjinal metnini buldum. Buyurun şimdi nasıl bir savunma yapacaklar çok merak ediyorum.

ABDULLAH GÜL'ÜN RÖPORTAJININ METNİ

Ne zamandan beridir "eski" cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül'ün İngiliz gazetesi The Guardian ile yaptığı röportajdan bahsediliyor. Güya Gül bu röportajda
"Cumhuriyet'in sonu geldi," demiş. Cumhuriyet gazetesi bunu reklam olarak kullanınca, TRT'ye çıkan Gül gazeteyi eleştirmiş ve
"Şimdi bu yakışır mı böyle, Türkiye'nin önemli bir gazetesine, tarihi bir gazetesine?" demişti.

Bunun üzerine internetten röportajı araştırdım, ancak röportaj 1995 yılında yapıldığından The Guardian gazetesinin arşivinde bulunmuyordu. Tâ ki birileri gazetenin arşivlerine gidip, metni bulup internete koyuncaya dek. Abdullah amcam gerçekten de öyle demiş. İşte ifadenin çevirisi:

"Cumhuriyet döneminin sonu bu," diyor Gül kesin bir şekilde. "Eğer Ankara nüfusunun %60'ı gecekondularda yaşıyorsa, bu durumda laik sistem başarısız olmuştur ve biz de bunu kesinlikle değiştirmek istiyoruz."

* * *
TURKISH ISLAMISTS AIM FOR POWER

The Welfare Party is on course for a green revolution in next month's general election, writes Jonathan Rugman in Ankara

The Guardian (Manchester); Nov 27, 1995; Jonathan Rugman; p. 009

Full Text: (Copyright Guardian Newspapers, limited Nov 27, 1995)

ABDULLAH GUL is dressed in a well-cut suit and tie. The MP may be the deputy leader of Turkey's Islamic revivalist Welfare Party, Refah, but he speaks good english and seems to have been schooled within the political traditions of the West.

Such is his charm that Mr Gul is often given the task of explaining Welfare's policies to suspicious foreigners. Yet his message is unmistakably radical, a direct challenge to Turkey's unique status as the only secular democracy among 52 Muslim countries.

"This is the end of the republican period," Mr Gul says flatly. "If 60 per cent of Ankara's population is living in shacks, then the secular system has failed and we definitely want to change it."

With a general election less than a month away, and Welfare performing well in the opinion polls, Mr Gul's message cannot be ignored.

An opinion poll by the True Path Party of the prime minister, Tansu Ciller, puts the Islamists in second place, 3 per cent behind True Path, while other parties rank Welfare first.

Last year Welfare made sweeping gains in local elections, winning the mayoralties of Ankara and Istanbul and 20 per cent of the vote. Next month it is aiming for 30 per cent – enough to form Turkey's next government.

That percentage will probably be difficult to achieve, because of the vote is fragmented between numerous left and rightwing secular parties, which have, however, not united to combat Welfare.

Fifteen years after the last military coup, many Turks are disillusioned with the failure of secular politicians to tackle their mounting social and economic grievances. Analysts agree that Welfare will attract a large protest vote.

"They are a serious political force," said a Western diplomat in Ankara. "Very purposeful, very organised. They are preying upon real structural problems that need to be solved. If Welfare comes to power, will it still be one man, one vote?"

The party says it wants to abolish un-Islamic bank interest rates and pull Turkish troops out of the war zone of the mainly Kurdish south-east, where vague talk of "Muslim brotherhood" between Turks and Kurds has won it much support.

Mrs Ciller is standing on a rightwing law and order platform, with leading security chiefs standing beside her as candidates. She has taken tea with religious leaders and is anxious to present herself as a good Muslim. But in Europe she presents the election as a straightforward contest between pro-Western reformers and Islamic fundamentalism.

Her opposition to fundamentalism has won her broad secular establishment support, including that of Cefi Kamhi, an Istanbul industrialist and the first Turkish Jew attempting to enter parliament since 1957. "I see Welfare as the major challenger," Mr Kamhi says.

Welfare's leader, Necmettin Erbakan, is vehemently anti-Jewish and has blamed Christian Armenians for Turkey's social ills.

"Europe is a continent of drug addicts – a cauldron of intrigue and oppression," Mr Erbakan said recently, describing Welfare's mission to "forge the world unity of Islam and rescue the West".

Oguzhan Asilturk, one of 38 Welfare MPs in the 440-seat parliament, refuses to rule out the possible introduction of Islamic sharia law, because, he says, he does not want to hurt the feelings of Welfare's supporters.

At the municipal level, Welfare has been more restrained – championing headscarves against mini-skirts, promising to ban prostitution, describing ballet as indecent, demolishing "obscene" statues and painting bollards in Istanbul an Islamic green.

2003 yılında zamanın CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen Gül'ün şu sözlerini gündeme taşımış:

"Fransa'da yasaklanan bir kitap var; büyük İslâm âlimlerinden Kardavi'nin "İslâm'da Helâl ve Haram" diye Türkçe'ye de çevrilen ve her yerde satılan kitabı, bölücülük yapıyor diye Fransa'da yasaklanmıştır. Avrupa'nın özgürlük anlayışı budur ve Avrupa'nın özgürlük anlayışı sadece kendi çıkarlarınadır. Dolayısıyla, bu konuda da gerçek yüzü bellidir. Burada dikkati çekmek istediğim nokta budur. Avrupa kulübünün gerçek tavrı budur. Türkiye'ye bakışı da budur. Müttefiklerin amacı Türkiye'yi bölmektir."

Bunun üzerine Gül gazetecilere açıklama gönderip, "Meclis zabıtları ortadadır, hangi gün ve oturumda bu konuşmayı yaptığımı ispatlamalısınız," demiş. Gül amcam bu sözleri, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye aleyhine aldığı bir karar üzerine, 2 Mayıs 1995'te TBMM'de söylemiş (künyesi de şu: TBMM Tutanak Dergisi, Dönem 19, Yasama Yılı: 4, Cilt: 85, Birleşim: 107). Milliyet gazetesi yazarı Hasan Pulur bunu köşesinde yazınca, Gül amcam Pulur'u taa Amerika'dan arayıp özür dilemiş. Pulur da bunu
"Abdullah Gül Amerika'dan telefon etti: ‘Özür dilerim, hata yapmışım! …' " diye yazmış. Yazının başlığını da
"Abdullah Gül Takıyye Yapmış" koymuş.

İşte "bu adam" cumhurbaşkanı olacaktı. Bu engellenince Türkiye'de birtakım tipler
"olanlar demokrasiye aykırı" diyerek ayağa kalktı. Bu tiplerin önemli bir bölümü zaten Abdullah Gül'ün böyle bir adam olduğunu biliyorlar, ama amaçları başka olduğu için hâliyle böyle davranacaklar.
"Laik sistemi kesinlikle değiştirmek" istiyorlarmış. Bunu söyleyen adam şimdi dışişleri bakanı ve az kalsın cumhurbaşkanı olacaktı. Laik sistemin yerine ne koyacaklardı peki? Bunların o dönemki lideri Erbakan milleti
"patates dininden bunlar" diyerek küçümsemiyor muydu? O zaman da aynıydılar, şimdi de aynılar. Hiç değişmeyecek bunlar.

***
hürriyet'in haberi [via], Gül'ün tekzip metnini [via]

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr

voılkancıgım yine güzel bir konuyu aydınlattıgınız için size çok teşekür ederim gerçekten böyle zihniyetler cumhurbaşkanı olsaydı atatürk türkiyesinde taş taşın üstünde kalmaz dı .saygılar

@turgut cumhurbaşkanlığına halk tarafından layık görülseydi şimdi cumhurbaşkanıydı. demek ki hakedememiş. allah türkiye için en hayırlısını ihsan etsin, kültürümüzü cumhuriyetimizi mili hassasiyetlerimizi koruyan ve geliştiren bir cumhurbaşkanı ihsan etsin. allah bizi arap sempatizanlarından korusun. allah türk evladı olan bir cumhurbaşkkanı nasip etssin, allah sadece türkiye cumhuriyetine değil tüm türk dünyasına önderlik edebilecek bir cumhurbaşkanı ihsan etsin, allah türkü korusun ve yüceltsin.
amin.

abdullah gül hakkında ne kadarda çok şey biliyormuşsun wolkan arkadaşım. sen bana ondan daha adam daha dik daha sağlam bir tane daha politikacı gösterebilirmisin.cumhuriyet mitingi adıyla cahil insanları meydanlara toplayıp sonrada devletimize küfürler ettiren,birleşin birleşin diye sloganlar attıran.parayla kanal satın alıp senin başbakanını milletvekilini(bak adı üstünde milletvekili)yuhalatan bir zihniyetten gelmeli değilmi cumhurbaşkanı. ne yaptı pek sayın cumhurbaşkanı sezer yeni açılan üniversiteye 10 oy alan insanı değil 1 oy alan insanı getirdi. ne bu demokrasi mi hayır,tabii kide değil bu insanları aptal yerine koymak kendi çıkarları doğrultusunda gider ayak o yüce makamı kullanmak. bu kafaların değişmesi lazım artık. at gözlüklerini çıkarmak temennisiyle saygılarımı sunarım…

kenanın erouvisioda 1.liği hakettiği gibi abdullah gülde cumhurbaşkanı olmayı hakediyor diyen birisi wr şuralarda bir yerlerde onu söylnecek tek cawapp: :: kenan nasl 1. olamadıysa gül denen herif de cumhurbaşkanı olamıycaaakkk!
türkiye laktir laik kalacaaaakk tamam mıı!!!

bacardı senin cahil dediğin insanlar en azından slogan atıp evlerine gidiyor. ama senin sahip çıktığın kişilerin yandaşları ise çorumda, maraşta, sivasta, kendi gibi düşünmeyenleri yakıp asarlar al sana en baba at gözlüğü

ya bırakın bunları.hangi derneğin üyesisiniz söyleyin açıkça.halk seçicekte ne olucak yine seve seve akp den bir aday cumhurbaşkanı halkın ezici oyuyla cumhurbaşkanı olmıcakmı.niye kandırıosunuz kendinizi. bu ülkeye şeriat gelmez herkes rahat olsun.getirmek isteyen insan elinde imkanlar varken 5 senedir yapardı bunu.baş örtüsü yasağı bile kaldırılmadı.bakın işinize allah aşkına ben sizin sokaklarda elinizde biralarla dolanmanıza, afedersiniz var ile yok arası elbiseler giymenize karışmıcam siz bnm annemin ablamın başörtüsüne karışcaksınızyok efendim adım başı cami yapılıo ne gerek var dicen. sen kadıköyde insanların cuma namazında kaldırımlarda namaz kıldığını biliyomusunda konuşuosun yok böle bişey. türkiye laiktir evet ama biriside bana laikliğin tanımını yapsında görim.cahil cahil konuşmayın allah aşkıına.laiklik nedir öğrenin öyle konuşun.laiklik meclis karşıtlığıda değildir,başbakana sövmekte değildir.o insanları biz oturttuk oraya sizin gbi azınlıklarda indiremicek daha iyileri gelene kdr.konuşcaksınız yıllar boyuı böle saldırgan bir şekilde liderleriniz gbi 🙂

sevgili bacardi biz kimseninbaş örtüsüne karışılsın istemiyoruz laikliği savunuyoruzhani eskilerden bir laf vardır kurunun yanında yaşta yanarmış baş örtüsü sağ sol davalarının olduğu dönemlerde anayasada yapılmış bir değişikliktir oda aşırırı dinci gözüküp dinimizi baltalamak isteyen insanlardan olmuştur ve bu insanlar zamanla kahraman ilan edilmiştir. bizburada insanlara sempatizanlık yapmayalım sempati duyduğumuz insanların yanlışlarınıda görelim tamam iktidar gibi yapabilecek kimse mecliste olmayabilir amadaha iyilerini seçmekte elimizde neden daha iyilerini seçmeyelim hep aynı insanlara muhtaç kalalım yanlışlarını örtelim tütün ektikgeçen yıl 6 ytl bu yıl 4 ytlye aldılar şeker pancarı 11ykrş iken busene 6 ykrş oldu fındık tarihinde rekor kırıldı 8 ytl olan fındık 2 ytl olduher yerde yolsuzluk çıktı yolsuzluğu bırak akp millet vekillerinin babaları illerde birinci yetkili oldu valiler ikiciliğe bırakıldılar hele bir millet vekilinin babası benden daha büyüğünü ben bu ilde tanımıyorum diye oduncular sitesinde nara atıyor bunlar değişmeli ama bir tanesi değil komple meclisteki muhalefetlerle beraber değiştirilmeli bize ya yeni bir mustafa kemal yada yeni bir turgut özal gerekli yoksa çiftçinin hali perişan yıllarca emek edip aldığı traktörlerini satmaya başladılar ektikleriürün ihtiyaçlarını karşılamaz olmuş değiştirelim hepsini chpyi anapı dypyi akpyi mhpyi hepsini değiştirelim bunlar koltuğa çıkmadan yemeyi öğrenmişler çünkü

sayın gül laiklik sistemi yerine bir sistem getirmeyecektir laikliği atatürk gibi laik olarak devam ettirecektir.sayın gül gerçek bir demokrattır. bunu da herkes kabul etmek zorundadır. akp demokrattır.

eli kalem tutan klavyede tuşlara basabilen kafasındakini buraya yazıp, milletin görüşü bu diyerek okuyanları etkilemeye çalışıyor. kşmsenin umurunda değil türkiye nereden nereye gidiyor halkın durumu nedir diye?
1- tartışmayı, eleştirmeyi ve saygılı olmayı bilmeli yorumcu.
2- gerçekten araştırıcı olmalı, kaynağı sağlam olmalı (sadece kaynağının olması yetmez!) ki deliller sağlam olsun.
3- kendi düşüncesini açıklayan ve düşüncesine yakın olanları açıklayan kaynakları ve yorumları yapmayıp, iyisiyle kötüsüyle objektif olarak yorum yapmalı.
4- türkiye içinde -istisnalar azınlıktadır- atatürkçü düşünce ve atattürk devrimleri ile türkiye cumhuriyetinin demokratik sisteminden başkaca bir sisteme dönülüp başkaca sistemler için uğraşıyı bırakın düşünmeyi bile kimse aklından geçirmiyordur. allah diyen namaz kılan ve inancının gereği olan bu görevlerini her ortamda yerine getirmeye çalışanların da sistemin karşıtı gibi sistemi değiştirecekler korkusu salmanın da asl olarak bu sistemin köküne – türk halkına nifak sokarak- ateş atmaktır. ben ülkemin üzewrinde her önüne gelenin yazı yazmasını kabullenemiyorum ve de bazılarının bilinçli olarak atatürkçülük adı altında menfaatlerini yolsuzluklarını işlerini nasıl yürütebildiğini açığa vurmadan götürebilmeyi becerebilmeyi başarmaya çalışıyor menfaatler koltuklar ellerinden tek tek gitmeye başlayınca veya bunu hissettikleri anda basıyor yaygarayı "irtica, laiklik elden gidiyor, sistem düşmanları, orduya karşılar vs vs."
kurtuluş savaşını bu halk aynen bu gün olduğu gibi başı örtülüsü- başı açığı ile, namaz kılanı namaz kılmayanı ile, ama inanarak birliktelik sağlayarak -yüce atatürk bu birlikteliği güzel sağlamıştır, nifak sokmamıştır.- el ele yapmış ve başarı öyle gelmiştir.
kim ne derse desin, abdullah gül cumhurbaşkanlığı için yakışıyordu olmalıydı. çünkü milletşinin vekşiliydi, milletinin ta kendisiydi. yok o olmasın başkası olsun isteniyorduysa muhalifler de çıkarsaydılar başkaca adaylar görseydik demokratikliği. tahammülsüzlük yaılmasın, halka güvensizlik olmasın, yüce türk milletinden korkulmasın!
türkiye cumhuriyeti devleti'nin kurucusu mustafa kemal atatürk: "egemenlik bila kayd-ı şart milletindir." demiş öyle olmalı ve öyle olsun.

abdullah gül ün gercekten samimi duygulara sahip bir insan olduğunu düşünüyorum. kendisine ve ekibine karşı yapılan her türlü antidemokrat ve yıkıcı hakaret derecesine varan eleştirelere maruz kalmalarına rağmen hep yapıcı oldular, demokrat olmaktan taviz vermediler, oy avcılığı yapmadılar, aklı selim olan ve bakkala gidip bir kibrit alabilecek kadar kapasitesi olan herkes olan biteni gorebilmiş ve anlayabilmiştir. artık devir çağdaşlaşma ilericilik, muassır medeniyetlerin teknolojilerini birlik ve beraberlik içinde olarak yakalma devridir. tam bir istikrarı yakalamişken boyle rejim bekçiliği kimseye birşey getirmez, laikliğin tehdit altında olduğunu ve olacağını düşünmüyorum. türkiye laiktir laik kalacak türkiye birlik ve beraberlik içinde büyüyecektir.

evet bencede abdullah gül gerçektende cumhurbaşkanlığına yakışır bir siyasetçi ve ben inanıyorum ki cumhurbaşkanını millet de seçse meclis de seçse(ki ikisi de aynı) seçilecektir.

ve ben şunu hatırlatmak isterim ki;
cumhuriyetin ilk yıllarında 'din elden gidiyor' diyerek halk arasında kargaşa yaratanlar şimdide 'cumhuriyet elden gidiyor' die kargaşa yaratmaya çalıştılar ….baktılar olmadı 'laiklik elden gidiyor'dediler ……
oda olmadı 😀
seçimler yaklaştı görecez bakalım ……….

seçimlerin vatana millete hayırlı olmasını dilerim

dry diyor ki:

20 mayıs 2007 (5 hafta once), 20:06 tarihinde
kenanın erouvisioda 1.liği hakettiği gibi abdullah gülde cumhurbaşkanı olmayı hakediyor diyen birisi wr şuralarda bir yerlerde onu söylnecek tek cawapp: :: kenan nasl 1. olamadıysa gül denen herif de cumhurbaşkanı olamıycaaakkk!
türkiye laktir laik kalacaaaakk tamam mıı! !!

hehehehehe hepiniz bir kelime öğrenmiş konuşuyorsunuz a.q
diliniz var icraat yoq.!
a.q ne laikliğinizi gördük biz sizin…
-adamlar sandığa gidelim dediler chp-sezer yine kaçtılar çünkü biliyorlar sandığa gömüleceklerini.
wolkanca ya bişey demiyorum zaten o burayı laik bir ortama çevirmiş kanaltürk misali 😀 maddi desteği kimden alıyor merak ediyorum doğrusu…
o kanaltürk dediğinizdeki kişiler hepsi terörist be ; baş yazı müdürü pkk mensubuydu siz ne konuşuyorsunuz allah'ın hortumcuları …
ne yazı yazdım bea. 😀

@kadir
ben şahsım adına yazacak olursam slogan adamı değilim aslada olmam. sloganlar sadece slogandır. laikliğimizi görmüşsün öylemi 🙂 çok komiksin.
bir yerden destek aldığım falan yok ben bu ülkenin duyarlı bir blog yazarı olarak ne gördüysem ne biliyorsam yazıyorum ve kurum değil bir şahısım.
asıl terorist atatürk türkiyesinin ilkelerini hazmedemeyenlerdir ki onlarda tayyip ve saz arkadaşları oluyor. bu seçimde kim gömülecek hepimiz göreceğiz hep beraber
bu halk sizin sandığınız kadar aptal değil. papaz her zaman pilav yemez.
terorizmi hortlatan ve yüzlerce şehitimize maal olan bu aptalca politikayı, ülkenin temel taşlarını satılığa çıkaran hatta satan bu son hükümeti bir kez daha iktidar yapmaz bu halk. ülkeyi kutuplara ayırıp sonrada merkez partisiyiz diye geçinen bu akpnin yeri bellidir.

chp=a.n.sezer=anayasa mahkemesi=0=çağdaşçılık oyanayanlar

asıl terorist atatürk türkiyesinin ilkelerini hazmedemeyenlerdir ki onlarda tayyip ve saz arkadaşları oluyor

bence bu sitenin adını değiştir wolkanca chp ce yap daha uygun olur.. kongarel şimdiki başı ile bir zamanlar chp ile omuz omuza mücadele ediyordu.. bunları görmezsiniz tabii işinize gelmez.. türkiyede çağdaşçılık ve laikcilik oynayalar yüzünden türkiye ilerleyemiyo.. laik laik diye ağlayanları iki üç köpek ölünce yerlerde yuvarlanan sosyetik kadınlara benzetiyorum.. onlar gerçek halkın derdinden anlamaz..

bu arada korkunun ecele faydasi yoktur

yosımıtsu yazdiklarimdan ölmüş insanlara köpek dediğimi mi çıkardın yuhhh..tipik x partisi zihniyeti tekrar yuh…orada kastettiğim laiklikcilik oynayanların (gerçek halkın derdini bilmeyen çağdaşcılık oynayan kesim) yine halkın derdini umursamayıp köpekler için yerlerde yuvarlanan sosyete kesimle benzetme yaptim..umarim bu kez anlamişsindir..

tayyeap ve akepe yanlılarının yorumlarını okuyunca gülmek refleks oldu bende 😀
ulen giren kazığın haddi hesabı yok,istiklal savaşında kanla ıslanan vatan toprağı elin gavuruna gitmiş siz daha tayyeapim akepem diyin 😀 gülüyorum sadece. çünkü kim ne derse desin,bu ülke vatanını satanlara göz yummaz.
yok başörtüsü taktırmıyorlar yok ıbıdı gıbıdı mıbıdı geç arkadaşım geç bunları.kimse bugüne kadar edebiyle adabıyla başörtüsü takanlara birşey demedi.hala da diyen yok. ama olay türbana dönünce noluyoz lan diye bir uyanma oldu ki haklılarda.altı tophane üstü şişhane hesabı.başımdaki örtüyü açtılar diye cıngar çıkaranlardan bazıları(bazıları diyorum genelleme değil) başka yerlerimi de kendim bari açayım diyor nedense!
bugüne kadar gördüğüm türbanlı bayanlar genelde altlarında son model ciks bir araba, alışveriş yaptığı yer hep kalite vb..
yani tayyeap yoluna gidenler nedendir bilinmez zenginse aşırı zenginleşiyor fakirse refaha kavuşuyor. allah'ın bir hikmeti herhalde,dğru yolu buldukları için cenab-ı hakk çil çil yeşil dolar yollluyor.
ince bıyıklı,kız gibi sesli tarikatçı dayılar amcalar servetlerine servet katıyor.tabi her hafta cemaat toplantısı yapıp kuzu çevirme vs. yapıyorlar cömertlik sergiyorlar,paylaşıyorlar ya!
işin özü türkiyem ne zaman takım tutar gibi parti tutmayı bırakacak ben onu merak ediyorum.akepeymiş chpymiş geçin bunları. işin başındaki adama bakın.partiler cukka yapmak için kullanılan araçtan başka bir şey değildir.gözünüzü açın da bir bakın,akepe gukepe demeden aklı başında her insan gibi,türkiye için çalışacak adamı destekleyin. yoksa siz çıkarın.

bir canımız var. onuda atatürk yolunda harcarız. boşuna çabalamayın türkiye hiç bir zaman iran olmayacak kimseye sattırmayız bu memleketi ulan hem türkiyeyi şikayet etsinler hem de cumhurbaşkanı ol nerde bu adalet şimdi sizler böyle gözüküp insanları kandırıyorsunuz. peşinizden binlerce kişiyi uçuruma götürüyorsunuz. insanları uzun bir çıkmaz sokağa sokmaya zorluyorsunuz. kaldıki ölmüş insanlara köpek diyorsun sen hanği dini temsil ediyorsun ben chpli değilim ama hiç bir insan oğlunu allah senin eline düşürmesin

@imece blog
sana hakaret etmedim anlayamadın işte sen bu kadar bu halkın içindesin. geç bu işleri sen.

ben bu ülkenin insanı genciyim. varsa bir kelimesi olan yazsın benim gibi bloguna delikanlı gibi nerede sizde o yürek?

bu yazıdaki konu abdullah gül'ün bir abd gazetesine verdiği roportajdır ve bu roportaj bir gerçektir. hayal değil.

ben de laikliğe ve atatürkün ilke ve inkilaplarina karşi değilim..ancak karşi olduğum türkiyede ki laikliktir.. atatürkün laikliği ve medeni ülkelerin laikliği şu anda bizdeki laikle alakasi yok..

valla aylar önce ortalıkta bir sürü laikim ben laik kalacam sevdalıları vardı hatta bu sevdalılar o kadar demokratlardıki din ve vicdan özgürlüğü maddesini sildiler hatta <a>burda mitinglerde öne çıkan kişilerin aslında neyi hedefledikleri belli gibiydi.kardeşim anlamdığım birşey var vatandaşın eşi başını bağlamış bağlamamış yada dinine bağlıymış bağlı değilmiş ne farkeder? sizenene yaa…
eşimi oturuyor o koltukda yada omu idare ediyor bizi
birde bu laiklik de laiklik diyen kesim bence anayasa güveni olmayan kişiler..
abdullah gül cumhurun başına geçseydi yarın şeriatmı geliyordu yani ana yasada değiştirilmez ilke konumunda bulunan maddeler ortadan kalkacakmıydı hemen. bence yapılanların hepsi atatürk üzerinden siyaset. bakın dünün mitingcileri bugünün chp adayları oldu 3 milyon kişi (bunların yarısı ne olduğundan habersiz) var diye onların dediklerimi doğru peki yaa sessiz kalan çoğunluğu niye kimse hesaba katmıyor.
bence at gözlüklerinin çıkarılıp bir kenara atılması lazım insanların inancından dolayı yargılanması büyük terbiyesizliktir. madem özgürlük var maden modern olacağız bunun gerekliliklerinede riayet etmemiz gerek.

çok komiksiniz ya artık şu cümleyi çıkaran kafanızdan böyle giderse iran gibi oluruz bu laflar sökmez artık 4 senede gördük hükümeti süppper yönetti ülkeyi ; siz ne yaptınız sadece bir laf var ağzınıza dolaştırıyorsunuz ''türkiye laiktir laik kalacak'' bu lafı nerde duysam sadece gülüyorum hakketen çok komiksiniz.
türkiye artık anladı sizin gibileri anladı o suratsız meymeletsiz deniz baykalı adamın köpek gibi yüzü var a.q yüzüne tükürmem bile. adam ölmeden önce iktidar olsa bari içne oturacak 😀 😀 😀
anti-wolkanca 😀

siz burda yorum mu yapıyorsunuz hakaret mi ediyorsunuz anlamadım. sayın d.baykal adam değilde, özelleştirme adı altında ülkemi satılığa çıkaran, döneminde istanbul’da 2 sinagoğa hsbc bankasına ingiliz başkonsolosluğuna bombalı saldırılar düzenlenen, terörizmin önünü alamayan, benim çiftçime ananıda al git diyen, benim şehit anama askerlik yan gelip yatma yeri değildir diyen, büyük orta doğu projesini sonuna kadar destekleyerek ülkemin iç işlerine amerikanın karışmasına sonuna kadar olanak tanıyan ve türkiyemi amerikanın sömürgesi haline getirmeye çalışan amerika yanlısı,sabetayist olduğu öne sürülen sayın dışişleri bakanımızı aynı zamanda cumhurbaşkanı yapmaya çalışan istediği olmayınca halk seçsin o zaman diyerek sıyrılmaya çalışan suçuda chp nin üzerine atan, atamın türkiyemin arkasından atıp tutan sonrada fikrinin değiştiğini öne süren, memuruma işçime şimdiye kadar adam gibi bir zam yapmayıp milletvekili maaşlarını doldurabildiği kadar dolduran ve seçim yaklaştığı zamandada oy ister gibi imalı bir zam yapan, insanların dini duygularını sömüren sayın r.t.erdoganmı adamdır. bazıları diyorki r.t.e. demokrat ve laik biridir o kadar ki başörtüsü yasağını bile kaldırmamıştır seriatı getirseydi 5 yıl içinde getirirdi falan. kaldırmamıştır ve getirmemiştir değil aslında kaldıramamıştır getirememiştir çünkü benim askerim ne zaman ne yapması gerektiğini iyi bilir ve herkeste bunun farkındadır. üstelik kimse kimsenin başörtüsüne karışmıyor burda asıl konu olayın siyasi sembol haline getirilmesidir. işte o zaman askerde olaya el koyar koymalıdırda. bundan ne kadar zaman önceydi neredeydi hatırlamıyorum ama bir öğretmeni çok açık giyindiği gerekçesiyle öğretmen evine almamışlardı.askeri yurtlardada dikat çekecek kadar açık giyinmek, dikkat çekecek kadar saç boyatmak, dövme piyırsing gibi şeyler yasaktır ayrıca üniversitelerdede çok açık giyinmek yasaktır. yani yasak olan sadece başörtüsü değildir. biz chpliler müslüman değilmiyiz arkadaşlar elhamdülillah hepimiz müslümanız ama bu benim r.t.e a oy vermemi gerektirmez. bazıları diyorki sizin bildiğiniz tek laf türkiye laiktir laik kalacak. evet bende söylüyorum türkiye laiktir laik kalacaktır. bazı televizyon kanalları cumhuriyet mitinglerini anlamlarıyla gösterirken bazılarıda 3-5 kişi tutup saçma sapan röportajlar verdirmemişmidir. kim neyin reklamını yapıyor cumhuriyetin reklamımı olur. aslında herkesin görüşüne saygı duymak gerekir ben bir chp li olarak zannediyorum ki yine akp iktidar olacak fakat oyları düşecek. ama inşallah yanlış düşünüyorumdur ve akp iktidar olmaz.

her chp linin düşündüğü gbi sen de yanlış düşündün arkadaşım ve akp nin oyları % 52 gbi yüksek bir oranda artış gösterdi.türk milleti egemenliğin ordu yada muhalefette değil kendisinde olduğunu ispat etti ve senin gbi düşünen cahillere öyle bir tokat attıki…

sanirim 23 temmuz günü korkaklardan siyaset yapma geleneği tarih oldu.. ama bazi zavallı zihniyetler bunu cumhurbaşkanliği seçimlerinde hala sürdürüyor..halka inanmayan halkı cahil gören halktan korkan zavallı zihniyetler yok olmaya mahkumdur..

halkı cahil gören diyorsun
cahil değil de nesiniz len
menderes gibi olmazsa bu adamın sonu iyidir
ülkeyi ihalesiz yahudi ofere satan müslüman geçinen adamı mı destekliyorsun
türk milleti deyimini birkere adamın ağzından duydun mu
kıçınızdaki don sıkmaya başladı herhalde onu da sattırmaya niyetlisiniz çünkü…
offf offff o kadar cahilsiniz ki
neyse size karşı size rağmen ben ve benim gibiler irandakilergibi ülkesini bırakıp gitmicekler…
saygılar…

işte siz zavalli zihniyet,korkak zihniyet halk 22 temmuzda cevabını verdi sen daha ne konuşysn… sizin gibi götünden korkan zihniyet mi ülkeyi terketmiyecek gülerim sadece 😀 😀 😆

adam cumhurbaşkani oldu türkiyeyi satmaya devam ediyorlar.daglica olayı oldu askerller şehıt oldu.
t.y.e bey hemen abd,ye gıdı verdı,nıçın utanmak lazım ülkeyı ne hale soktular.
şimdı türban konusu mecliste ilk tur geçti. demekı gulun 1995 söyledıklerı dogruymuş,adım adım dıyorlar neye
turbana… bır ınsan oglu kendını bu kadar satmaz ben utanıyorum düşdümüz durumdan
yınede guzel gunler göreceyiz bunlara ramen

offff atatürkün gencligine bakin şu insanlar devletimizin başina getirdiniz ve hayla daha yaptiklarini görmüosunuz ve arkalarindan poh poh luyosunuz yazik yazik sizin gibi gençlige…… attatürkümüz rahat uyusun ben ve benim gibi düşünenler daha burdayiz ve bu ülkeyi sonuna kadar kollayacagiz……… ve size sesleniyorum beni iyi dinleyiniz size bu ülkeyi sattirmayacagiz……………….

sen hiç birşeyi değiştiremezsin, bunu sen de adın gibi biliyorsun böyle atıp tutarak aptalları kandırıp cukkanı dolduruyorsun soyun sopun doydu cukkasını doldurdu gemicikler kanallar aldı bu devran böyle gitmez keser döner sap döner gün gelir hesap döner tarih sizi yazar yüce allahın meleğide ama bu böyle geçmiştede gitmedi hiçbir zamanda gitmez. sözde değil özde müslüman, laik, atatürkçü izmir den anlayana… not: karının milyarlık yüzüğünüde gördük çünki tv lerde gözümüze gözümüze soktu kendisi. hangi tüyü bitmemiş yetimin hakkı hak bilir

the guardian abdullah gül roportajı orjinal metin 1995
"cumhuriyet döneminin sonu bu," diyor gül kesin bir şekilde. "eğer ankara nüfusunun %60’ı gecekondularda yaşıyorsa, bu durumda laik sistem başarısız olmuştur ve biz de bunu kesinlikle değiştirmek istiyoruz."