Kategoriler
Medya

Nusrat Türkiye’nin ilk güneş teknesi

NUSRAT

Istanbul Technical University Solar Boat “NUSRAT” took 3rd place in Solar Splash 2007 – The World Championship of Intercollegiate Solar Boating! The team also managed to be “The Best Rookie Team Ever” [via]

Bu yazımda, Kadir bey’in elekrtonik postası (e-mail) üzerine bilgi sahibi olduğum bir projeden bahsetmek istiyorum. Nusrat! İsmindende anlayabileceğiniz gibi Çanakkale savaşlarında kilit rol oynayan Nusrat Mayın Gemisinden ismini alıyor.

Kadir Pirasoglu 11 Ağustos 2007 tarihinde Cnn Türk kanalında bir sabah ‘İnsanlar Yaşadıkça’ adında bir belgesel izler. Konu Nusrat’ın bugünkü ve geçmişteki başarısı. Geçmişin başarısı ’NusratMayın Gemisi’ dir, bu günü başarısı ise ‘Solar Splash 2007 – Güneş Tekneleri Yarışması Dünya Şampiyonası’nda üçüncülük derecesini alan İTü Güneş Takımı.
nusrat mayin gemisi

Nusrat Mayın Gemisi
’Nusrat mayın Gemisi, döşediği mayınlarla Çanakkale Savaşı’nın kaderini değiştiren 1912 yılında Almanya’nın Kiel şehrinde Germia tezgahlarında inşa ettirilmiştir. Bu tekne dar alanlarda kolayca manevra yapabiliyor ve az su çektiğinden mayın alanları üzerinde güvenle dolaşabiliyordu. İttihat ve Terakki Partisinin bir üyesi olan Albay Cevat tarafından yönlendirilerek boğazın çeşitli kısımlarına mayınlar döşemiş ve İngilizlere büyük kayıplar verdirmiştir.’

https://www.youtube.com/watch?v=rKD2k1zVhW0
İşin vahim yönü ise bu başarıyı kazanan İTü Güneş Takımı’nın bir futbol takımı kadar ilgi görmemesi, televizyon kanallarının ana haberlerinde bile yer bulamaması.
Bu tür başarı hikayelerine gün geçtikçe kavuşuyoruz millet olarak ama ne kadar destekliyoruz?.
Ne kadar ilgi gösteriyoruz? Bu meçhul. Umarım bu başarı Türk Sanayisi İş adamları da biran önce görürler ve İTÜ Güneş Takımı‘na destek olurlar ve bu proje biran önce seri üretime geçer.
Gelin biz blogcular hep beraber İTÜ Güneş Takımı’nın bu başarılarını destekleyelim ve tekel medyanın maymunlarına ders için bunu bir mim haline dönüştürelim. Blogların gücünü bir kez daha gösterelim.
Bizi konudan haberdar eden Kadir bey’e ve konu hakkında ilk yazıyı yazan SuniPeyk’e teşekkürler.