Kategoriler
SEO

Sayfa Dışı/Off-Page SEO nasıl yapılır?

İşletmeler çoğunlukla sayfa içi SEO’ya odaklanarak sayfa dışı SEO’yu göz ardı etmek gibi bir hata yapmaktadırlar, bu nedenledir ki SEO performansı noktasında hedeflerine ulaşmakta zorlanırlar.

Gelişen teknoloji ile birlikte işletmeler, işlerini her geçen gün daha fazla internet ortamına taşımaktadır ve internet ortamında pazarlama çabaları gerçekleştirmektedirler. Endüstri her geçen gün dijitalleşmektedir. Buradan hareketle işletmeler için arama motorlarında istedikleri anahtar kelimelerde en üst sıralarda çıkmak, rekabet avantajı yaratan bir strateji haline gelmiştir. Çalışma, arama motorları, arama motoru optimizasyonu (SEO, Search engine optimization), arama motoru optimizasyonu aşamaları olmak üzere üç başlıktan oluşmaktadır.

Arama motoru optimizasyonu dijital pazarlamanın omurgası gibi çalışır. İyi bir arama motoru sıralamasına sahipseniz, bu marka görünürlüğünü artırmaya ve ayrıca organik trafiği artırmaya yardımcı olacaktır. Bu, sonunda marka bilinirliğine yol açacak ve potansiyel müşterileri çekecektir. Ancak, işletme tarafından en sık yapılan en büyük hata şu ki; bir işletmenin çoğunlukla sayfa içi SEO’ya odaklanması ve sayfa dışı SEO’yu göz ardı etmesidir.

Bu nedenle, işletmeler bazen sayfa dışı SEO’nun arama motoru sıralamasında önemli bir role sahip olduğunu unuttukları için hedeflerine ulaşamazlar. Web sitenizi SERP’lerin üstünde yapmak istiyorsanız çeşitli faktörler dikkate alınır. Üst sıralarda yer almak için, site içerisinde yaptığınız çalışmalarda olduğu gibi sayfa dışınada yapılacak çalışmalara da öncelik vermelisiniz.

Sayfa dışı SEO stratejileri geliştirmek istiyorsanız, bunun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu bilmek önemlidir. Etkili sayfa dışı stratejiler hazırlamanıza yardımcı olacak bir SEO Uzmanından yardım alabilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO’yu Anlamak

Google’da günde neredeyse 3,5 milyar sorgu yapılır, Google’ın ilk sayfasında sıralanmak eskisinden daha zor. Teknik SEO ve sayfa içi SEO, web sitesinin doğru arama sonucunu göstermesini sağlayacaktır. Bununla birlikte, sayfa dışı SEO stratejilerinin yardımıyla, web sitenizi arama sıralamasında üst sıralara taşınabilir.

Sayfa dışı SEO, bir web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltmek amacıyla web sitesi dışında kullandığı yöntemlerdir. Sağlam bir sayfa dışı SEO stratejiniz varsa, yüksek kaliteli ve gerçek geri bağlantıları(backlink) çekmeye yardımcı olacak gelen profili oluşturabilirsiniz.

Google’ın amacı, kullanıcılarına kaliteli arama deneyimi sağlamaktır. Güvenilir ve özgün web sitelerini tercih etmelerinin nedeni budur. Güvenilirliği göstermenin en iyi yolu, gelen bağlantı profilidir. Gelen stratejinin faydası, arama motorlarının başkalarının web siteniz hakkında ne düşündüğünü bilmesine ve web sitenizin üst sıralarda yer almayı hak edip etmediğini söylemesine yardımcı olmasıdır.

Unutulmaması gereken nokta, birçok geri bağlantının size yüksek arama motoru sıralaması garantisi vermediğidir. Google’ın bağlantıların kalitesini kontrol etmek için değerlendirdiği belirli faktörler vardır. Bu faktörler şunlardır:

  • Bir bağlantının bağlantı metni(Anchor Text).
  • Bağlantı alından web sitesinin domain otoritesi.
  • Bağlantı verilen web sitesinin bağlantı veren web sayfasıyla alaka düzeyi.
  • Bağlantı veren web sitesinin bağlantı profili.

Web sitesinden nişe, konuya uygun bir bağlantı çekmek önemlidir. Genellikle kişiler ilgili sayfaya yerleştirilecek etiketlere fazla önem vermez ve fakat sayfa dışı SEO’yu geliştirmek istediğinizde bu çok önemlidir.

Sayfa Dışı SEO Stratejileri

Sayfa dışı stratejiler, web sitemizin itibarı ve backlink/bağlantı profilini güçlendirmeye odaklanır. Marka itibarınızı güçlendirmek için, bağlantı kurma fırsatına ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, etkileyici pazarlama ve sosyal medya pazarlaması gibi diğer taktikleri kullanın. Arama motoru sıralamasını yükseltmeye yardımcı olacak sayfa dışı SEO stratejilerini en iyi bir SEO Uzmanından öğrenebilirsiniz.

Bağlantıya Değer ve Yüksek Kaliteli İçerikler Geliştirin

İçerik oluşturmanın sayfa içi SEO stratejinin bir parçası olduğunu düşünerek içerik oluşturmanın sayfa dışı stratejiyle nasıl bağlantılı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, web sitenizde değerli ve anlamlı içerik yoksa, diğer kullanıcıları web sitenize bağlanmaya çekebilirsiniz. İnsanların paylaşacağından daha benzersiz kaliteli içeriğe sahip olduğunuzda, bu, doğal geri bağlantılarla erişimi artıracaktır. Yani paylaşmaya değer sayfalar üretin.

Dolayısıyla, harika bir içerik pazarlama stratejiniz varsa, bu sayfa dışı SEO stratejinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Sayfa dışı SEO içeriği üzerinde çalışırken, kendinizi SSS ve blog gönderileriyle sınırlamanız gerekmez. Paylaşmaya değer içeriği istediğinizde, nişinize göre mükemmel olan konuyu seçin.

Hangi içeriğin iyi performans gösterdiğini kontrol etmek için rakiplerinizin URL’lerine, sayfalarına da bakabilirsiniz. Bu veriler, hedef kitlenizi çekmek için iyi performans gösterecek doğru konuyu ve içeriği seçmenize yardımcı olacaktır. Bu içgörülerle sayfa dışı SEO stratejisi için harika şekilde çalışacak oldukça paylaşılabilir ve yüksek kaliteli içerik oluşturabilirsiniz.

Rakibiniz hakkında veya rakiplerinizin kimler olduğu konusunda hiçbir fikriniz yoksa SemRush vb. araçlardan faydalanarak sorunu halledebilirsiniz, böylece web sitenizin en iyi rakiplerinin listesini oluşturabilirsiniz, rakiplerinizi tanıyabilirsiniz.

Daha sonra, iyi SEO performansı olan rakiplerinizin içeriğine göz atın, inceleyin. İçeriği infografikler, videolar, resimler veya blog gönderileri şeklinde bulabilirsiniz. Oluşturacağınız benzer anlayışlı ve paylaşmaya değer içeriğin yardımıyla, bazı kaliteli geri bağlantılar kazanabilirsiniz.

Backlink Denetimi Gerçekleştirmek

Backlink denetimi, sayfa dışı SEO stratejisi söz konusu olduğunda önemli bir unsurdur. Kaliteli geri bağlantılar kazanmak için, yüksek kaliteli içerik üretmeye çalışmalısınız. Bununla birlikte, geri bağlantıları kazandığınızda, SEO’nuza zarar verebilecek bazı geri bağlantılar olabileceğinden, bunun üzerinde uygun bir izleme, gözleme yapmanız gerekir.

Geri bağlantıları kontrol etmek için Google arama konsolu aracını veya Ahrefs aracını kullanabilirsiniz. Bu araçlarla, web sitenize bağlı geri bağlantıları(backlinkleri) kolayca kontrol edebilirsiniz. Geri bağlantıları analiz etmek için genel olarak iki seçeneğiniz var; birincisi, her bağlantının manuel olarak açılması ve sağlık ve değerin kontrol edilmesidir. Web sitenize çok fazla geri bağlantı eklendiğinde bu seçeneği kullanmak çok zordur.

Diğer bir seçenek, farklı bir bağlantı analiz aracı(Ahrefs/SemRush vb.) kullanmaktır. Bu araçla, bir dizi organik tıklama ve etki alanı gücü gibi metriklere sahip geri bağlantıları kontrol edebilirsiniz. Bu, web sitesine eklenen zararlı web sitesinin tanımlanmasına yardımcı olacaktır.

Bu özellik ile rakiplerinizin backlinklerine göz atabilirsiniz. Geri bağlantılarıyla, kendinize bir kıyaslama kurabilirsiniz. Rakiplerinizin önünde nerede durduğunuzu anlamanıza yardımcı olacağı için denetim çok faydalıdır. Onlarla bağlantılı web sitelerini kontrol edebilir, geri bağlantıları almak için uygun olanı seçebilirsiniz.

Backlink Bağlantı Metnini Denetleme

2012’de, SEO dünyası Penguin güncellemesiyle bir değişim yaşadı. Penguin’in ana fikri; backlinkler çin manipülatif planlardan oluşan web sitelerini cezalandırmaktır. Bu nedenle, SEO stratejisi için “Anchor Tex” optimizasyonunu dahil etmek çok önemlidir. Anchor Tex optimizasyonu yoluyla, web siteleri için uygunluk ve yetkiyi sağlar ve hem iç bağlantılar hem de geri bağlantılar için geçerlidir. Bu nedenle, web sitenize bağlanan tüm bağlantılar için bağlantı metnine gidin ve sayfa dışı SEO stratejileri açısından yararlı olmayan bağlantıları ortadan kaldırın. Web sitenize bağlanmak için onu kullanan kişileri tanımanıza yardımcı olacak denetleyici aracını kullanabilirsiniz. Ana odak noktanız, onu doğru kullanmayan web siteleri ve onlardan değişiklik talep etmektir. Bunları Google Search Console’dan yapabilirsiniz.

Etkileyici Pazarlama/influencer’dan Yararlanın

Günümüzde her marka bu pazarlama aracını, yani influencer’ları kullanmayı deniyor ve kullanıyorlar. Bu, sayfa dışı SEO stratejisi için şiddetle tavsiye edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle marka görünürlüğünü ve ayrıca içerik görünürlüğünü artırabilirsiniz.

Sonuç olarak, web siteniz için organik trafik alacaksınız. Bu, arama motorunun web sitenizin belirli bir alanda iyi olduğuna ve harika bir SEO stratejisi olarak çalışacağına inanmasını sağlayacaktır.

İçeriğiniz influencer’lar aracılığıyla paylaşılacağı zaman takipçileriniz tarafından paylaşılması umulur. Bu, markanızı sektör uzmanları haline getirmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda bazı ilgili geri bağlantıları bulmaya yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, birçok etkileyicinin iyi kalitede sosyal medya hespalrı, blogları ve web siteleri vardır. Bu etkileyiciler, markanızı bloglarında öne çıkardıklarında veya web sitenizin bağlantısını eklediklerinde, gelen bağlantı profilinizi güçlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu noktada influencerlara ulaşmak için bir Sosyal Medya Ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.

Sonuç

Göz önünde bulundurulması gereken anahtar nokta, tüm diğer SEO stratejilerinizin SEO çalışmaları ve sayfa içi SEO ile uyumlu hale geldiklerinde iyi çalışacağıdır. Rakiplerinizin geri bağlantılarını kontrol edebilirsiniz, çünkü bağlantı kurma fırsatları sağlamaya ve içerik oluşturma fikirleri sağlamaya yardımcı olacaktır. Bununla hem popülerlik kazanabilir hem de rekabette öne çıkabilirsiniz.

Sayfa dışı SEO oyununuzu güçlü hale getirmek istiyorsanız, profesyonel oldukları ve size doğru yardımı verecek bir SEO Uzmanı ile iletişime geçebilirsiniz, Şimdi sayfa dışı SEO stratejilerini oluşturmanıza yardımcı olmaya hazır uzmanla iletişime geçin.

wolkanca.com’da Sayfa Dışı/Off-Page SEO nasıl yapılır? veya diğer konular hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin, Sayfa Dışı/Off-Page SEO nasıl yapılır? için ya da değil DM kapısı her daim açık. Yazıyı beğendiyseniz paylaşın, daha fazla ilgili gönderi için hemen aşağıdaki menülere göz gezdirebilirsiniz, okuduğunuz için teşekkürler, saygılar sevgiler.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.