Kategoriler
Teknoloji

Turkcell 3G Fiyatları

3G nedir?

3G en son mobil iletişim teknolojisidir. 

Bu teknoloji ile hayatımıza her yerden kablosuz bir şekilde ADSL hızında internete erişim, görüntülü görüşme, cepten televizyon seyretme ve hayatımızı hızlandıracak, kolaylaştıracak ve eğlence katacak daha pek çok katma değerli servis girecektir.

Dünyada 3G:

2009 un ilk çeyreği sonunda dünyadaki toplam 3G abone sayısı 449 milyona ulaştı.

Avrupa’da 3G teknolojisi 2002 yılından beri kullanılmaktadır. Bugün baktığımızda Avrupa’da 3G abone penetrasyonu %20 seviyelerindedir.

Türkiye’de teknolojiye yatkın ve mobil interneti kullanmayı seven genç bir nüfus var. 2008 yılında 2007’ye göre VAS gelirlerimizi %27 büyütürken, toplam gelir içindeki payını aynı dönemde %12’den %14’e çıkardık.

 

Neden Turkcell 3G?

En fazla yerde en hızlı 3G Turkcell’de

Turkcell 30 Temmuz 2009 itibariyle 3G hizmeti vermeye başlayacaktır.

Turkcell, 3G’yi 81 il merkezinde aynı anda başlatıyor.

Turkcell, altyapısına 2009’da 1.3 milyar USD yatırım yapıyor.

Turkcell, bugün 2G kapsamada 16 bin baz istasyonuyla en yakın rakibinden %40 daha fazla baz istasyonuna sahip ve en yaygın kapsamayı sağlıyor.

Turkcell, 840 milyar TL vererek en geniş kapasiteli A tipi lisansı aldı.

Turkcell, 3G şebekesini saniyede 21 megabit hız imkanı veren HSPA+, yani en son 3G teknolojisi ile kuruyor. Yapılan testlerde Türkiye’de ilk kez 28 mbps hıza ulaştık.

30 Temmuz sadece bir başlangıç. 3G teknolojileri hızla gelişip evrimleşiyor. 3G şebekesindeki ana tedarikçimiz Ericsson ile 3G’nin gelecek mobil teknolojisi olan LTE için de şimdiden anlaşmamızı yaptık.

LTE (Long Term Evolution) için Turkcell şebekesi üzerinde izinlerimizi alarak test çalışmalarına bu yıl içinde başlayacağız.

En yenilikçi ve kullanışlı 3G servisleri Turkcell’de

Turkcell, teknolojide öncüdür, BusinessWeek’in yayınladığı dünyadaki en başarılı teknoloji şirketleri sıralamasında 6 yıldır üst üste yer alıyoruz ve bu yıl 35. sıradayız.

300’den fazla mühendisi ile Turkcell Teknoloji Turkcell’in teknolojide itici gücüdür.

Mobil kamera ile evinizi, işyerinizi görüp güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Mobil TV ile en çok izlenen televizyon kanalları cebinizden izleyebilirsiniz.

Google,MSN ve Facebook’u cebinizden kolayca kullanabilirsiniz.

Turkcell-im’den yüzbinlerce şarkı, video, içerik, uygulamaya kolay ve hızlıca ulaşabilirsiniz.

En ileri teknoloji uygun fiyata Turkcell’de

3G’ye geçebilmek için ihtiyacınız olan en ileri teknoloji:

3G’li telefonlar, 3G modemler,

3G’li netbooklar uygun fiyat ve ödeme seçenekleri ile Turkcell’dedir.

Turkcell, en yeni ve en hızlı 3G teknolojisini getirirken mobil interneti daha rahat kullanmanız için internet birim fiyatlarını ucuzlattı.

İnternet paketleri ile 3G hızında internete bağlanmak uygun fiyata Turkcell’de.

Turkcell’de görüntülü görüşme, konuşma fiyatına yapılır.

Turkcell 3G ile mutlaka yapılması gereken şeyler:

1. Şehir hatları vapurundayken cepten ya da laptopunla internete bağlanarak gazete okumanın keyfine varmak

2. Derbi maçında gol olduğunda arkadaşını görüntülü arayarak ortamı göstermek

İş toplantısı yüzünden maçı kaçırmışsan cepten izlemek

4. Tatilde gördüklerini, arkadaşlarına göstermek için beklemeden, videosunu çekip anında facebooktan arkadaşlarınla paylaşmak

5. Kız arkadaşına iPhone 3G’den Paris-Eiffel kulesini canlı seyrettirerek romantik ortam yaratmak

6. İşte mola verdiğinde evdeki çocuğun uyuyuşunu telefondan seyretmek

7. mp3 çalarını evde bırakmak ve cep telefonundan yüz binlerce şarkı arasından en sevdiklerini anında dinlemek

8. Bankanı görüntülü çağrı merkezinden arayarak, işlemlerini yapmak

9. Müşteri görüşmene netbook ile giderek en son müşteri bilgilerini anında görerek satış yapmak

10. Yolda gördüğün ilginç bir olayı cep telefonunla kankana anında internetten canlı göstererek, kameramancılık oynamak

11. Bahçede, piknikte, tatilde mobil TV ile sevdiğin programları kaçırmadan izlemek

Turkcell’in 3G yatırımları

Turkcell olarak 15 yıldır olduğu gibi en yeni teknolojileri Türkiye’ye getirmeye 3G ile de devam ediyoruz. 3G için hazırlıklarımızı 5 yıldır sürdürüyoruz.

3G’ye yaptığımız yatırımın Türkiye’nin geleceğine yapılan uzun vadeli bir yatırım olduğuna inanıyoruz. Türkiye’nin bilgi toplumu olma yolunda ivme kazandıracak bir adım olarak görüyoruz ve bu teknolojinin Türkiye’ye yapacağı katkıdan heyecan duyuyoruz.

Türkiye’nin kalkınmasında itici güç olacak 3G teknolojisine en yüksek yatırımı yine Turkcell yapıyor: Dünyada ekonomik krizin etkisini artırdığı bir ortamda gerçekleşen 3G ihalesinde de teknolojideki liderliğimizi sürdürerek A tipi lisansı, KDV dahil 422 milyon Euryani yaklaşık 1 milyar TL ile en yüksek teklifi vererek aldık.

Lisans bedelleri: (%18 KDV dahil)

§ A tipi lisans Turkcell 422,44 milyon Eur/ Yaklaşık 1 milyar TL

§ B tipi lisans Vodafone 295 milyon Eur/ Yaklaşık 600 milyon TL

§ C tipi lisans Avea 252 milyon Eur/ Yaklaşık 500 milyon TL

3G altyapı yatırımları da dahil bu yıl ülkemize 2,1 milyar TL (1,3 milyar dolar) teknoloji yatırımı yapacağız.

A tipi lisansındaki 40 Mhz, uzun vadede, 3G servislerinin daha çok aboneye, daha yüksek kapasiteyle ve daha kaliteli bir şekilde ulaştırılması için Turkcell’e avantaj sağlayacak.

40 Mhz, yani geniş frekans, 3G’nin devamında, LTE’ye geçişte bizi rakiplerimizden bir adım öne çıkaracaktır.

A tipi lisans, yoğun nüfusun yaşadığı bölgelerde yüksek kalitede hizmete imkan tanıyacak. Bu kapasite Turkcell 3G kullanıcısına “yo��un trafiğe rağmen rahat ve hızlı hareket edebilme” olanağını tanıyacak.

Turkcell, 3G şebekesini dünyanın önde gelen iki tedarikçisi olan Ericsson ve Huawei ile kuruyor.

Turkcell 3G hazırlıkları

3G için 5 yıldır hazırlanıyoruz. Turkcell’de tüm birimlerimizde 3G’yi odağımıza alarak çalışıyoruz. 1300’den fazla mühendis ve teknik çalışan altyapımızı hazırlamak için çalışıyor. Turkcell Teknoloji’de 300’den fazla mühendis çalışıyor. Turkcell içerisinde 22 takımda 100’e yakın kişi hazırlıkları koordine ediyor.

Toplam 39 bini aşkın kişiye 3G eğitimi verdik.

30.000 bireysel bayi çalışanı

1.200 kurumsal bayi çalışanı

4000 çağrı merkezi çalışanı

4000 Turkcell ve grup çalışanı

3G şebekemizi, hızlı mobil internetteki evrimin bugün geldiği en son nokta olan HSPA+ yani 21 Mbps hıza uyumlu olarak kuruyoruz.

Mobil genişbant çalışmalarımız kapsamında geçtiğimiz hafta Türkiye’deki en yüksek 3G hızını başarıyla test ettik. Test ortamında 28 Mbps hıza ulaştık. Turkcell altyapısı üzerinde Ericsson işbirliğiyle yaptığımız testlerde, internetten film indirmeyi, online oyunlar, videstreaming gibi gerçek zamanlı mobil servisleri denedik. Bu testler sırası
nd
a mobil ortamda ulaştığımız hız, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Şimdi yine Ericsson ile LTE testlerine başladık. Kartal’daki Şebeke Kontrol Merkezi’nde yaptığımız testlerde Tirkiye’de ilk kez 170 mbps’ı aşan hızlara ulaştık.

Turkcell Teknoloji’de 3G çalışmaları

Turkcell olarak kurulduğumuz günden bu yana Ar-Ge’ye, inovasyona, yenilikçiye önem vererek bu doğrultuda büyük yatırımlar yapıyoruz.

2007 yılında da Türkiye’nin ilk ve tek Teknoloji Serbest Bölgesi’nde, Gebze’de Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Anonim Şirketi’ni kurarak Ar-Ge faaliyetlerimizi daha da büyüttük.

Turkcell Teknoloji’nin kurulma amacı Turkcell’e güç katan stratejik ürünler üretmek ve başarı hikayesi yaratan bu ürünleri bölgede diğer operatörlere de pazarlayarak ihracat gerçekleştirmektir. Bu anlamda, 3G tüm yazılım sektörü için olduğu gibi Turkcell Teknoloji için de itici güç olacak ve büyüme fırsatı sunacak.

3G mobil genişbant teknolojisinde önemli olan, insanların bu teknolojiden faydalanmalarını sağlayacak servisler ve uygulamalar geliştirecek yetkinliğe ve altyapıya sahip olmak.

Biz Turkcell Teknoloji’de 3G ile hayatımıza girecek yeni uygulamalar geliştiriyoruz. Mobil genişbant erişimi konusunda da yenilikçi projeler üzerinde çalışıyoruz. (Sizi dilediğiniz bir zaman Turkcell Teknoloji’de ağırlamak isteriz. Turkcell Teknoloji’deki showroom’umuzda kendi geliştirdiğimiz servislerimizi anlatabiliriz.)

Turkcell Teknoloji tüm bu faaliyetlerini yürütürken ekosistemi (iş ortakları, Ar-Ge şirketleri, araştırma enstitüleri, üniversiteler, STK’lar) ile birlikte büyümeyi amaçlıyor.

Sahip olduğu bilgi ve deneyimi ulusal faydaya dönüştürmeyi ve aldığı patentlerle değer yaratmayı öncelikli hedefleri arasında tutuyor.

Çok kısa zamanda BDT ve Ortadoğu pazarlarına tamamen Türkiye’de geliştirilen yazılımları ihraç etme çalışmalarında kayda değer yol aldık.

3G ile Türkiye’ye katkı

Dünyada ekonomik kriz yaşanırken, bu teknolojinin Türkiye’ye gelecek olması, Türk ekonomisine önemli fayda sağlayacak.

3G, ülkemizin ekonomik büyüme vizyonunda önemli bir role sahip olacak. Türkiye’nin uluslararası alandaki rekabetini artıracak.

3G ile ilgili ilginç bir veriyi paylaşmak isterim: 3G penetrasyonundaki her %10’luk büyüme, gayrisafi milli hasılada binde 5’lik bir büyüme yaratıyor.

3G teknolojisiyle mobil ortama taşınacak genişbant internet erişimi ülkenin kalkınmasına, genç nüfusun bilgiye en kolay ve en hızlı şekilde erişimine olanak sağlayacak.

3G’nin hizmete girmesi, telekomünikasyon sektöründe belli bir hareket yaratmakla kalmayıp yerli yazılım ve altyapı sektörünü büyütecek, içerik üreten yerli şirketler ise yepyeni bir pazara kavuşacak.

Türkiye’ye baktığımızda, iletişim teknolojilerinin ekonomiden 5 kat daha hızlı büyüdüğünü ve beraberinde ekonomiyi de büyüttüğünü görüyoruz. Türkiye bilişim pazarının yüzde 63’ünün, 16.2 milyar dolarlık büyüklüğüyle telekom hizmetlerinden oluşması, Turkcell’i iletişim teknolojilerine daha çok yatırım yapmaya davet ediyor.

3G hızı, Mobil Ödeme gibi servislerin kullanımını yaygınlaştıracak ve otopark ödemesi ve benzeri küçük ödemelerin kayıt altına alınmasını teşvik ederek, devletin gelirlerini de büyütecek.

Zengin içerikli cepten internet portalleri, içerik siteleri yapılabilecek. Cepten bilet alma, bankacılık işlemleri yapma, e-ticaret daha da yaygınlaşacak.

3G ile fırsat eşitliği

3G teknolojisiyle ülkemizde internet doygunluğunun hızla artacak olmasının, sayısal uçurumun gün geçtikçe kapanması, sosyal, ekonomik ve bölgesel farklılıkların giderilmesi gibi ülkemizin gelişiminin devamı açısından çok olumlu etkileri olacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım (Antalya, BİMY Konferansı, 10 Nisan): “3G hizmetlerinin başlamasıyla Türkiye’nin internet altyapısı yüzde 30 oranında artmış olacak. 3G lisanslar ülkemizde bilgi toplumuna geçiş sürecini daha da hızlandıracak, internet otoyollarına havadan internet otoyolları ilave edecektir.”

Yüksek veri hızlarıyla birlikte özellikle sosyo-ekonomik kısıtlar nedeniyle hizmete erişimde bazı sıkıntılar yaşanan ülkemizde sağlık ve eğitim hizmetlerinde fırsat eşitliği yaratacak.

3G teknolojisiyle mobil ortama taşınacak genişbant internet erişimi ülkenin kalkınmasına, genç nüfusun bilgiye en kolay ve en hızlı şekilde erişimine olanak sağlayacak.

3G ile birlikte eğitim, sağlık olanaklarının ülkemizin dört bir yanına taşınmasını sağlayacağız.

Hızlı mobil internet sayesinde gelişmiş ülke insanlarıyla gelişmekte olan ülkelerin insanları eşit seviyeye gelecek.

3G ile birlikte müşterilerimizin diledikleri anda diledikleri yerden internete hızlı bir şekilde bağlanma olanağı olacak. Böylece 3G, interneti herkesin “cebine” getirecek.

3G ile sağlık

Bugün gelişmiş ülkelerde birçok örneği görülen gelişmiş teletıp uygulamaları, yakında Türkiye’de de kullanılmaya başlanacak ve buna dönük hizmet yelpazesi 3G ile genişleyecek.

Türkiye özelinde ülkenin zorlu coğrafi yapısını düşünürsek sağlık hizmetlerinin ülkenin her köşesine götürülmesinde hızlı mobil internetin önemli fırsatlar yaratacağına inanıyoruz.

Türkiye’deki uzman doktorların % 41’i üç büyük ilde yaşıyor.

Bir doktora 653 hasta düşüyor

Ankara’da 8 bin, Artvin’de 73 uzman hekim var

Adıyaman’ın iki köyünde, Sağlık Bakanlığı, UNDP ve Turkcell desteğiyle 2G üzerinde gerçekleştirilen teletıp uygulamasının kapsamı ve etkinliği hızlı mobil internet altyapısı üzerinde artacak.

3G ile birçok yeni teletıp uygulaması kullanılmaya başlanacak: Hastalardan elde edilen veriler ve görüntüler çok hızlı bir şekilde sağlık merkezlerine aktarılacak, görüntü aktarımı sayesinde teşhis ve tedavi süreçleri daha da hızlanacak. Erken müdahale ile hayat kurtarılabilecek.

Bu en basit olarak, iki ayrı sağlık tesisi arasında 3G teknolojisi ile görüntülü görüşme yapılarak hastaya teşhis konulması olabilir.

Örneğin MobilEKG, yapılan EKG ölçümlerinin Bluetooth aracılığıyla cep telefonuna aktarılmasını, cep telefonu aracılığıyla da Turkcell 3G altyapısı üzerinden bir tıp merkezinde uzman bir ekibe gönderilmesini sağlayacak.

Bu yolla hastaların kalp yapılarında bulunan tüm yapısal anormallikler anında bir doktora, hastaneye veya kaydedilmek üzere özel bir servise ulaşacak. Ana merkezde toplanan bilgiler analiz edilebilecek ve bu şekilde kalp hastalıklarının tanısı konup, hastanın gelişimi daha etkili bir şekilde izlenebilecek.

3G ile eğitim

3G teknolojisinin sunmuş olduğu hızla mobil eğitim uygulaması yaygınlaşacak.

Uzaktan eğitim uygulamalarıyla eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak.

Bireyler gereksinim duydukları eğitimleri, aradıkları bilgi ve görüntüleri, görüşmelerini sadece sabit bir noktadan değil her yerden, her zaman yapabilecek.

3G sayesinde, bugün sadece klasik sınıf ortamında veya e-learning üzerinden elektronik olarak verilebilen eğitimlerin, mobil ortamda da gerçekleştirilmesi ile önemli bir verimlilik sağlanacak.

3G ile kitapları cep telefonlarından okunabilecek ya da dinlenilebilecek

Eğitim alan kişi, aynı anda eğitimi alan veya eğitim konusu ile ilgilenen diğer kişilerle; bilgi, dosya, vb. içerikleri anlık olarak paylaşabilecek.

3G ile iş dünyasına katkı

Mobil iletişim, artık iş hayatının ve ekonominin yeni h

ayat damarlarını oluşturuyor.

3G teknolojisine geçişle birlikte mobil internette ulaşılacak yüksek hız, Türkiye’de de hem bireylerin hem de kurumların her yerde kablosuz internet kullanımının yaygınlaşmasını sağlayacak.

Kobiler de dahil olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlar 3G ile gelişecek pek çok ürün ve servis arasından kendileri için uygun yenilikler bulacak.

Turkcell olarak kurumsal ve bireysel müşterilerimiz için iş süreçlerinde etkinliği artıran, maliyetlerini azaltan ürün ve servislerle, ihtiyaçlarına uygun iletişim çözümleri geliştiriyoruz.

Dünyada iş yapış şekillerine ilişkin ilginç örneklere rastlıyoruz. Örn. Afrika ülkesi Senegal’de balıkçılar, daha denizdeyken balıklarını en yüksek fiyattan satacakları hali 3G teknolojisi sayesinde takip edip belirliyorlar. Böylece gelirlerinde %30’a varan artışlar yakalıyorlar.

Turkcell MobilOfis çözümleri, özellikle 3G’nin hayata geçmesiyle çok daha yaygın olarak kullanılacak.

İş dünyasına hız ve verimlilik sağlayan hızlı mobil internet ve mobil e-posta gibi uygulamalar da bu yeni teknolojiyle birlikte sosyal ve ticari hayata önemli katkılar sağlayacak

Türkiye’de şu anda milyonlarca kişi uzun süredir 3G destekli telefon kullanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi iPhone 3G, BlackBerry Bold gibi cihazlar ülkemizde de büyük ilgi görüyor. 3G teknolojisini destekleyen cihazların şimdiden kullanımda olması, yeni ürün ve servislerden hemen yararlanılmasını sağlayacak.

Dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri mobil pazarlama. Yapılan araştırmalar, mobil reklama yapılan harcamaların her yıl katlanarak artacağını ortaya koyuyor.

3G teknolojisi, mobil pazarlamanın yaygınlaşmasında itici güç olacak. Mobil TV gibi yoğun görsellik taşıyan ürünlerin de pazara girmesiyle mobil reklam alanında büyük gelişme görülecek.

Turkcell’in geliştirdiği ve kurumlara uzaktan ölçme, izleme, müdahale etme imkanı sağlayan telemetri uygulamaları; sağlık, güvenlik, kuyumculuk, tarım ve hayvancılık gibi birçok sektörde başarıyla kullanılıyor.

Turkcell’in geniş kapsama alanı sayesinde, nüfusun olmadığı bölgelerde dahi (denizler, tarlalar, seralar vb.) bilgilere erişmek ve sistemleri kontrol etmek mümkün oluyor. Tüm bu uygulamalar, özellikle 3G’yle çok daha yaygın olarak kullanılacak.

3G ile medyaya katkı

Mobil cihazlarla çekilen fotoğrafları ve görüntüleri haber merkezine mobil ortamda çok daha hızlı iletme imkanı.

Dijital medyanın gelişmesiyle birlikte internet platformlarına içeriklerin yüklenmesi, paylaşılması, mobil cihazlar ile her zaman her yerde haber içeriğine ulaşılabilme imkanı ile “vatandaş gazeteciliği” kavramı hayatımıza girecek.

Televizyona, cep telefonu üzerinden canlı yayın aktarımı da yakın bir zamanda mümkün hale gelecek.

TURKCELL 3G SERVİS FİYATLARI

Ürün & Servis

Paket

Fiyat

Kampanya

Paket Aşım Ücreti

3G İnternet
Faturalı 3G İnternet

1 GB
4 GB
8 GB

29 TL
39 TL
69 TL

24 ay taahhüt karşılığı VINN 3G Modem hediye, ilk 3 ay 19 TL
24 ay taahhüt karşılığı VINN 3G Modem hediye, ilk 3 ay 19 TL
24 ay taahhüt karşılığı VINN 3G Modem hediye

5 kuruş/mb

Faturasız 3G İnternet

Haftalık 1GB

19 TL

 

Aylık 4GB

49 TL

 

Cepten İnternet

100 MB

9,38 TL / 65 kontör

ilk 3 ay 3,94 TL / 30 Kontör

5 kuruş/mb