Kategoriler
Tech

Apple WWDC 2024

27 Mart 2024 – WWDC24 resmi olarak duyuruldu, bu aynı zamanda iOS 18 çıkış tarihi.

WWDC 2024’ün ne zaman gerçekleşeceği belli oldu. Apple, iPhone’lara yapay zeka özellikleri de kazandıracak olan iOS 18’in de tanıtılacağı Dünya Geliştiriciler Konferansı(WWDC) için tarihi duyurdu. Apple, merakla beklenen WWDC 2024 etkinliğinin kesin tarihini en sonunda açıkladı, WWDC 2024’te bizleri neler bekliyor? WWDC 2024 nasıl izlenir?

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) etkinliğinin 10 – 14 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşeceğini duyurdu. 2020’den bu yana düzenlenen WWDC etkinliklerinde olduğu gibi, WWDC 2024 de tüm geliştiricilere ücretsiz olarak açık online bir etkinlik olacak.

Apple WWDC 2024 etkinliği 10 – 14 Haziran’da gerçekleşecek

Apple, iOS 18, iPadOS 18, tvOS 18, macOS 15, watchOS 11 ve VisionOS 2’yi tanıtmak için 10 Haziran Pazartesi günü ‌WWDC24 açılış etkinliği düzenleyecek. Etkinlik, Apple Developer uygulaması, Apple sitesi ve YouTube üzerinden izlenebilecek. Apple, etkinlik süresince videolar paylaşacak.

WWDC 2024, online etkinlik olmasına rağmen Apple bir kez daha açılış gününde bazı geliştiriciler ve öğrenciler için Apple Park kampüsünde gerçekleşecek özel bir etkinlik planlıyor. Katılımcılar, Apple Park’ta açılış konuşmasını ve State of the Union sunumlarını izleyebilecek. Ayrıca Apple çalışanlarıyla tanışabilecek ve Apple Tasarım Ödüllerine katılabilecek.

WWDC24, 10 Haziran’da geliştiricilere Apple Park’taki keynote etkinliğini izleme, Apple çalışanlarıyla bir araya gelme ve özel etkinliklere katılma fırsatı sağlayacak yüz yüze bir deneyim içerecek. Yer sınırından dolayı başvuru gerektiren etkinliğe nasıl katılabileceğinizle ilgili ayrıntıları Apple Developer sitesinde ve uygulamasında bulabilirsiniz.

WWDC 2024 etkinliğinde neler tanıtılacak?

Apple, büyük yazılım güncellemelerini WWDC 2024’te duyuracak. Bu yıl duyuruların Apple’ın iPhone’a yönelik şimdiye kadarki en büyük güncelleme olduğuna inandığı iOS 18 ile başlaması bekleniyor. Güncelleme, yeni yapay zeka özelliklerinin yanı sıra özelleştirilebilir yeni ana ekran getirecek. iOS 18 ile gelen yenilikler dışında iPad’ler için iPadOS 18, Apple TV için tvOS 18, Apple Watch’lar için watchOS 11, Mac’ler için macOS 15 ve Apple Vision Pro için visionOS 2 özellikleri tanıtılacak.

Catch up on 9to5Mac Daily episodes! – 9to5Mac Daily is a recap podcast bringing you the latest in Apple news and the top 9to5Mac stories every Monday through Friday. – 9to5Mac Daily

Bu yıl Apple duyuruları için heyecan verici bir yıl olacak. Şirketin bazı büyük yapay zeka haberleri vermesi bekleniyor. Apple’ın şu anda yapay zeka konusunda teknolojideki en büyük oyunculardan biri olmadığı düşünüldüğünde bu oldukça önemli.

Söylentiler şirketin iOS 18’de yeni yapay zeka özelliklerini tanıtacağını gösteriyor. Ayrıca iOS 18’in Ana Ekran’daki uygulama simgesi yerleşimi üzerinde daha fazla kontrol sunmasını da bekleniyor.

Apple muhtemelen karma gerçeklik alanındaki büyük atılımı Vision Pro’ya da odaklanacak. Teknoloji dünyası Vision Pro’nun lansmanı sonrasında bu cihaza ilgisini kaybetmeye başladı. Apple muhtemelen heyecanı yeniden coşturacak bir şov yapmayı ihmal etmeyecek. Bu da, büyük bir visionOS güncellemesinin bir parçası olarak yeni özellikler sunmak, geliştirilmekte olan yeni üçüncü taraf uygulamaları göstermek veya sadece insanların 2024’te karma gerçekliği neden önemsemeleri gerektiğini açıklamak gibi gösteriler olabilir.

Mark your calendars for #WWDC24, June 10-14. It’s going to be Absolutely Incredible!

WWDC 2024 nasıl izlenir?

Apple şu anda WWDC24’ü nasıl yayınlayacağını açıklanmış dğeil ancak en azından Apple’ın web sitesinden ve şirketin YouTube kanalından ilzeneceği söylenebilir. Etkinlik genellikle Türkiye saatiyle 17’de başlıyor ancak konferans tarihi yaklaştıkça daha fazla bilgi sahibi olacağız. YouTube kanalında da mutlaka bir geyi sayım olur youtube.com/@Apple/streams

Apple’ın Dünya Geliştiriciler Konferansı 10 Haziran 2024’te Geri Dönüyor

CUPERTINO, KALİFORNİYA – Apple bugün, yıllık Dünya Geliştiriciler Konferansı’nın (WWDC) 10-14 Haziran 2024 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşeceğini duyurdu. WWDC24, 10 Haziran’da Apple Park’ta geliştiricilere Keynote sunumunu izleme, Apple ekibiyle tanışma ve özel etkinliklere katılma fırsatı sunan bir yerinde etkinliğe de ev sahipliği yapacak.

WWDC, Apple’ın en büyük yıllık etkinliğidir ve dünyanın her yerinden gelen milyonlarca geliştiriciye en son yazılım ve donanım yeniliklerini tanıtan bir platformdur. Bu yılki konferansta şunlar yer alacak:

  • iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS’un en son sürümlerinin önizlemeleri
  • Geliştiricilerin Apple platformları için yenilikçi uygulamalar ve hizmetler oluşturmalarına yardımcı olacak teknik oturumlar ve laboratuvarlar
  • Apple mühendisleriyle bire bir görüşme imkanı
  • Apple Park’ta özel bir etkinlik

WWDC, dünyanın en yaratıcı ve yenilikçi geliştiricilerinden bazılarını bir araya getiren özel bir etkinlik” diyor Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi. “Bu yıl, iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS’un en son sürümlerini sunmaktan ve geliştiricilere platformlarımız için inanılmaz uygulamalar ve hizmetler oluşturmalarına yardımcı olacak yeni araçlar ve bilgiler sunmaktan heyecan duyuyoruz.

WWDC24’e kayıt, Apple Geliştirici Programı üyelerine 2024’ün ilkbaharında açılacak. Daha fazla bilgi için developer.apple.com/.

Anahtar Noktalar:

  • WWDC24, 10-14 Haziran 2024 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek.
  • 10 Haziran’da Apple Park’ta geliştiricilere özel bir etkinlik düzenlenecek.
  • Konferansta iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS’un en son sürümlerinin önizlemeleri yer alacak.
  • Geliştiriciler için teknik oturumlar, laboratuvarlar ve Apple mühendisleriyle bire bir görüşmeler olacak.
  • Kayıt, Apple Geliştirici Programı üyelerine 2024’ün ilkbaharında açılacak.

Kaynak: apple.com/newsroom/2024/03/apples-worldwide-developers-conference-returns-june-10-2024/