Kategoriler
SEO

Google Search Console Adres Değişikliği Aracı

Websitenizin adresini değiştirdiğinizde kullanmanız gereken bir araç.

Eğer websitenizin adresini(alan adı/domain) değiştirirseniz yani volkanyilmaz.com.tr –> wolkanca.com yaptınız örneğin; ilk yapmanız gereken şey eski alan adımı yeni alan adına 301 ile yönlendirmektir.

Aslında 301 ile eski alan adını yeni alan adına düzgün şekilde yönlendirirseniz bu tüm arama motorlarına mesajınız vererek arama motorlarında indekslenmiş eski alan adlı sayfaları yenisiyle değiştirebilir, fakat siteniz çok fazla sayfaya sahip ve büyük bir site ise bu oldukça zaman alacaktır ve muhtemelen bazı sayfalar da eski alan adı ile arama sonuçlarında kalacaktır, tecrübelerime göre eski alan adı ile indekslenmiş sayfaların arama motorunun sonuçlarında kaldığına şahit oldum ve 1 yıl kadar öyle kalmıştı.

Bu durumda Google Search Console’da ayarlar içerisindeki aslında eski ama az bilinen bir araç olan “Adres Değişikliği Aracı/Change of Address Tool” kullanmak işleri çok hızlandıracaktır ve hatasız geçiş tamamlanacaktır.

Adres Değişikliği Aracı ile eski alan adını yeni alan adına taşındığını bildirirsiniz, bu araç öncelikle sizden sitenin 301 ile yönlendirilmesini ister, eğer yönlendirme var ise bu işlemi yapmanıza izin verir. Bunun yanında taşınacak eski alan adı ile yeni alan adının doğrulanmış sahibi olmanız şartı vardır, yetki verilmiş biri iseniz bu aracı kullanamazsınız.

Adres Değişikliği Aracı kullanınca ne olur?

Search Console’u kullanarak adres değişikliği isteğinde bulunduğunuzda bu işlem Google’a eski sitenizin taranması yerine yeni sitenizin taranmasını ve dizine eklenmesini vurgulamasını bildirir. Ayrıca, eski siteden yeni siteye çeşitli sinyaller iletir ve Google’a standart sayfaları belirlerken eskisi yerine yeni siteyi tercih etmesini söyler. Bu işlemler, Search Console’a taşıma işlemini başlatmanızdan sonra 180 gün boyunca devam eder.

Google, eski siteyi dizinden silmez ve eski siteden URL’ler, kullanılabilir durumdaysa ve yeni sitede eşdeğer sayfalar yoksa Arama sonuçlarında gösterilmeye devam edebilir. Yeni sitenizde eşdeğer sayfalar varsa eski siteden yenisine yönlendirmeler ve rel=canonical etiketleri sağlamak, Arama’da gösterilen eski URL’lerin sayısını azaltabilir.

Araç, taşıma isteğini Google’a göndermeden önce her iki sitenin de sahibi olduğunuzu onaylamak ve sitenizdeki birkaç sayfada 301’leri kontrol etmek için hızlı bir kontrol gerçekleştirir.

Bu aracı çalıştırdığımda ne olur?
What is the benefit of using the change of address tool in Google Webmaster Tools?

Aracı kullanmak için adres: https://search.google.com/search-console/settings/change-address

Google Search Console’u her şeyi ile öğrenmek isterseniz Google’ın yardım sayfalarını hatmetmeniz önerilir, ayrıca Twitter’dan(@googlesearchc) da takip etemenizi öneririm hiçbir yeniliği kaçırmamış olursunuz.

Bu arada daha fazla SEO ipucu için beni de Twitter’dan(@wolkanca) takip etmeyi unutmayın.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.