Kategoriler
Ivır zıvır

Nokia telefonlarında Silverlight desteği vermeye hazırlanıyor

Flash şu anda özellikle web animasyonları konusunda kuşkusuz piyasanın lideri. Ayrıca Nokia’nın bazı telefonlarda verdiği Flash desteği ise gerçekten önemli bir adımdı. Silvelight ise Microsoft’un flash ile aynı kategoride yarışacak olan uygulaması.

Microsoft’un işletim sistemlerindeki hakimliği, Silverlight kullanımını yaygınlaştırmak için de kullanılabilir. Bununla yetinmeyecek olan Microsoft, Nokia’yla ortak çalışarak ilk etapta Symbian telefonlarda, daha sonra de 40 serisi telefonlarda ve İnternet tabletlerinde Silverlight desteklemeye hazırlanıyor. Microsoft Silverlight’da beklediği başarıyı yakalayamamışken Symbian’ın %67lik kullanım oranıyla önde olduğu düşünülürse; Silverlight, Flash ile yarışında bir adım daha yaklaşabilir.

Kuşkusuz şu anda piyasanın lideri açık ara fark ile Flash. Fakat Silverlight ile yapılan işler de gerçekten çok kaliteli. Örneğin “Halo videosu” gerçekten görülmeye değer ve kaliteli bir işti. Dosya boyutunun sadece 2MB’dan az olması da gerçekten çok etkileyiciydi. Ayrıca Microsoft’un Tafiti isimli arama motoru ise yine Silverlight ile yapılan güzel işlerden birisi.

Kaynak: Nokia