Kategoriler
Internet

Nette bir adım daha

Son günlerde, siteye eleman aranıyor editör aranıyor gibi ilanların[** ]arttığını fark etmişsinizdir. İşte bu internetimizin nasıl bir ivme kazandığının göstergesidir. Netten para kazanmak için adsense’e muhtaç olmayacağız galiba. Artık gelişen ve gelirleri ciddi rakamlara ulaşan sanal dünya içinde de, çalışacak elemanlarada ihtiyaç var. Kazma küreğin yerini kalem almıştı, kalemde klavyeye bırakacak gibi görünüyor. Yalnız şöyle birşey var ki editörlük gibi meslekler herkese göre değil, donanımlı elemanlar lazım.

Youtube gibi bir sitede çalışmayı düşünün mesela sıradan bir başvuruyu değerlendiriler mi sizce? Başvuru yapanın yetenekleri ve bilgisi en önemli etkenler. Hani hergün diyoruz ya bu ne biçim hayat, bu meslek bana göre değil… Sitem etmek yerine böyle ilanlara göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ülkemizdeki internet yayımcılığının daha çok kazanması ve kazandırmasını dileğiyle, saygılar.

Nette bir adım dahaiçin 7 yanıt

internet alanında çalışanların çok daha donanımlı ve birikim sahibi, kendini her alanda yetiştirmiş kişiler olması gerektiğini düşünüyorum.gerçek dünyada istediği kariyer fırsatını yakalayamayan yaratıcı insanlar bu fırsatı değerlendirsin bence 🙂

kişi kendisini başkalarının buluşlarıyla değil.kendi icatlarıyla kanıtlamalı ve yaratıcı olmalıdır. ancak ozaman benim diğebilir

@mavii2 katılıyorum.bir yazarın her zaman öz ve özgü şeyler yazması lazımdır. sonra bu siteden çalındı dendiğinde arkasında durup"asıl o site benden çaldı veya (ç)alıntı yaptı." diyebilmeli.

bu gelişmeler türk internet sektörü için çok büyük bir gelişme. ilerleyen zamanlarda insanlar sadece zaman geçirmek için değil aynı zamanda para kazanmak için de yazacak. bu insanları yazmaya teşvik etmesi ve kaliteli türkçe içerik oluşturmayı sağlaması açısından iyi bir gelişme. ancak bu gelişmelerle paranın tadını alan birçok web sahtekarı türeyecek.

yurt dışında online yazarlık bir meslek haline gelme yolunda ilerliyor. eğer ingilizcenize güveniyorsanız ve kendinizi belirli bir alanda uzman olarak görüyorsanız yazarak kazanabileceğiniz yabancı bir çok web sitesi var. burada bu konuyla ilgili bir yazım var.

yok daha o seviyeye gelmedi malesef. ister editör ol ister tasarımcı, iş olanakları ülkemizde çok kısıtlı. bir iş alabilmen için süperman filan olman gerekiyor.

kendimden örnek vereyim. wp'den güzel hem de asp blog yazdım. simdi özelliklerini buraya yazmıyayım gelin görün siteme, uygun bir fiyata satmayı düşünüyorum ama alıcı yok 🙂

parti vercez para yok, milleti çağırcaz kontor yok! özün sözü 🙂 tüketici yok, talep yok…

sadece editorluk anlaminda değil, umarim web tasarimi/uygulamalari/pazarlamasi alaninda da daha cok gereksinim duyulmaya baslar. ornegin hala bircok otel'in basit bir web sitesi bile bulunmuyor. olanlarin buyuk bir kismi ise ciddi bir elden gecmeye ihtiyac gosteriyor. girisimci ruhlular, alin size freelance is imkani.

fatmanur'a kesinlikle katılıyorum o kadar fazla iş imkanı varki ben yetişemiyorum arkadaşlara paslıyorum 🙂 özellikle öğrenciler konu hakkında eğitim gören için freelance olarak yapabilecekleri çok iş var fakat henüz yurt dışındaki kalitede değiller yani işverecek insanlarımızın zihniyetleri henüz web2 olmadı ona göre 🙂