Kategoriler
Internet

SEO neden kurumsal bir iş değildir

Bugünlerde düşünüyordum yine, neredeyiz nerelere gidiyoruz diye aklıma geldi ve not aldım, sonra bunu makyajlayıp yazıya döktüm, tabii ki yazıyı SDN Teknosa Magazin’de okuyacaksınız, SDN Teknosa dergisini tüm ileri zekalı telefon ve tabletlerden(iPad tavsiye) ayrıca o da yoksa sdn.teknosa.com adresinden okuyabileceksiniz.

Reklam; insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek, belirli bir düşünceye yöneltmek, dikkatlerini bir ürüne hizmete, fikir ve kuruluşa çekmeye çalışmak, onunla ilgili bilgi vermek, ona ilişkin görüş ve tutumlarını değiştirmelerini veya belirli bir görüşü ya da tutumu benimsemelerini sağlamak amacıyla oluşturulan; iletişim araçlarından yer ya da süre satın almak yoluyla sergilenen ya da başka biçimlerde çoğaltılıp dağıtılan ve bir ücret karşılığı oluşturulduğu belli olan (diğer bir deyimle parasal destek sağlayan kişi ya da kuruluşların kimliği açık olan) duyurudur.

Bazı insanlar doğuştan organiktir

Mühendisler, mimarlar veya herhangi bir sanatı icra eden üretici insanlar için kurumsal hayat yoktur, bu insanlar “organiktir”, kurumsallık ise inorganik bir sisteme sahiptir.

SEO’nun hedefi

SEO(Search engine(s) optimization) da organiği yani doğal yollardan elde edilecek değeri hedefleyen bir çalışmadır ve tersine inorganik olan çalışma da geri kalan pazarlama çeşitleri yani doğal olmayan yöntemlerle elde edilecek trafiği hedefler.

Her ikisi de aynı amaçta tek hedefe doğru farklı enstrümanlar kullanarak ilerlerler, SEO inorganik çalışmalara göre ilk anda etkisi gözükmeyen bir iş olmasına karşın kesinlikle uzun vadeli kazanç getirir, diğer inorganik pazarlama çalışmaları ise ilk anda etkisi yüksek olur ve çok hızlı getiri sağlar fakat bunun uzun vadede getiri sağlaması oldukça zor bir iştir, inorganik pazarlamanın doğası gereği süre uzadıkça daha fazla bütçe ayırmak, daha fazla kaynak ayırmak şarttır.

Nihai hedef

Günün sonunda her zaman marka kazanır, esasen yapılacak tüm çalışmaların nihai hedefi marka olmalıdır.

seo kurumsal

Sonuçta marka kazanır

Ürün, hizmet, fikir, kuruluş.
Hedef: Satmak, bilgi vermek, duyurmak.
Organik çalışma: SEO, ürün web sitesinin arama motorlarındaki sıralamasına ve oradan kullanıcıları siteye çekmeye, sonrasında hedefi gerçekleştirmeye yönelik.
Organik olmayan çalışma: SEM, ürün web sitesinin(site şart değil telefon numarası bile olur) onlarca pazarlama yöntemi ile hedef kitlenin bulunduğu yerlerde olmasını sağlamak, sonrasında hedefi gerçekleştirmeye yönelik.
Nihai hedef: Marka.

SEO neden kurumsal değildir?

SEO çalışmalarının kurumsal yapı içerisinde olamamasının nedeni; getirisinin diğer inorganik çalışmalara göre net olmamasıdır, garanti olmamasıdır.

Devamı ve daha fazlası dergide 😉

Bu çok güzel bir yazı oldu, devamını ve daha toparlanmış hatalardan ayıklanmış kısmını SDN Teknosa Magazin 19. sayıda okuyacaksınız, 18. sayıda Neden SEO’cu oldum başlıklı yazımı da okumayı unutmayın.

TED de içe dönüklerle ilgili konuşmayı izleyin.