Kategoriler
Internet

Nedir bu i’m

Çoktandır Msn Messenger görünütü adımda kullandığım bu işaretin anlamını arkadaşlarım soruyorlardı, ve daha çok sorular bizde istiyoruz nasıl yaparız gibiydi bunu arkadaşlarım bir farklılık olarak görüyor ve farklı olmak için istiyorlardı ama ben bunun bir sosyal mesajı var olduğunu tek tek tabii ki onlara anlatamazdım onun için bloguma i’m in ne olduğunu, ne anlam taşıdığını yazmaya karar verdim hatta ekşisözlük’te i’m hakkında benden önce yazıldığı için çok sevindim. (belki ekşinin kurucusunun microsoftda işe başlamasının bunda etkisi vardır bilemiyorum (:) [via]


im.gif windows live messenger 8.1 sürümüne sahip şanslı (?) insanların katılabilecekleri kampanya. isminizin yanına mavili yeşilli ufak bir ikon olarak çıkan bir kod ile katılabiliyorsunuz, açtığınız her yeni konuşma penceresi ile elde ettikleri reklam gelirlerinin (ufak da olsa) bir miktarını seçtiğiniz kuruma bağışlanıyor, hem de sizin cebinizden (zaten ödemekte olduğunuz internet parasından başka) bir para çıkmıyor.

im

seçebildiğiniz yardım kuruluşları – yazdığınızda i’m ikonuna dönüşen kodları:

  1. amerikan kızılhaç – *red+u
  2. boys & girls clubs of america – * bgca
  3. national aids fund – *naf
  4. national multiple sclerosis society – *mssoc
  5. ninemillion.org*9mil
  6. sierra club*sierra
  7. stopglobalwarming.org*help
  8. susgan g. komen for the cure*komen
  9. the us fund for unicef*unicef

daha fazla bilgi…

“e bunları amerikan, bana ne” diyebilirsiniz tabi, ama demeyin. mesela susan g. komen, göğüs kanserine kesin çözüm ve tedavi arıyor. veya stopglobalwarming.org, eşşek gibi karbondioksit üreten ve bunu umursamayan amerika’nın küresel ısınmaya karşı bir şeyler yapmasını amaçlıyor. veya national multiple sclerosis society ms konusunda en çok çalışma yapan yerlerden birisi, yani bunların size de faydası dokunacak. ki, ninemillion.org amerikan falan da değil, dünya üzerindeki sayıları 9 milyonu geçen çocuk mültecilere yardım amaçlı unhcr kuruluşu.

sevgi isimli bir kullanıcıyı örneklersek, unhrc’ye katkıda bulunmak isteyen çocuk mülteciler konusunda duyarlı bu arkadaşımız ismini “sevgi”den “sevgi *9mil”e çevirdiğinde, ismi “sevgi [mavili yeşilli i’m ikonu]” olarak görünecek, ve açılan her yeni konuşma penceresi minicik de olsa bir katkıda bulunacak.