Kategoriler
Hayattan

Neden SEO’cu oldum?

Neden SEO(Search engine optimization) işi yaptığımı düşündüm, buldum ve bu konuda bir yazı yazdım. Yazdığım yazıyı SDN Teknosa Magazin’de okuyabilirsiniz, SDN Teknosa Magazin dergisi iPad, iPhone, Android tablet ve akıllı telefonlarda o da yoksa harhangi bir internet bağlantısı olan cihazda sdn.teknosa.com bağlantısından okunabilir.

sdn teknosa magazin

Benim şu an yaptığım iş olan SEO işini yapmamdaki tek neden beynimin biraz farklı çalışması, bunu kendimi övmek filan için yazmıyorum inanın bazen faydası olsa da çoğu kez bana çok büyük zararı oluyor. Bir konu ya da bir şey neyse, onunla ilgilenirken aynı azmanda ona bağlı veya değil farklı şeyler düşünebiliyorum, daha ileri gidiyorum düşünürken ilgilendiğim şeyle bağlıysa 2. kanalda düşündüğüm şey birleştirip mevzuyu daha üst seviyelere taşıyorum. (tetris)

İyi tarafı işin daha uzun vadeli ve daha az hatalı olmasını sağlıyor, kötü tarafı benim bu durumumu negatif algılayan insanlar ki bazen hak veriyorum onlara, onlar tarafından yanlış anlaşılıyorum. Sanıyorum bu benim kaderim, kader denen şey insanın karakteri ya da ta kendisi sanki, 30 yıldır aranızdayım bana öyle geldi.

Çocukken yaptığımız şeyler, büyürken bulunduğumuz ortamlar, gençliğimizde bazı yaşadıklarımız tüm bunlar hayatımız boyunca yaptığımız ve yapacağımız işlere etki ediyor ve kesinlikle eminim nasıl düşünüyorsak hayat bize öyle bir yaşam sunuyor.

Hayatım boyunca o kadar farklı insanlarla bir arada oldum ki bu yüzden kendimi hiçbir yere, hiçbir taraf veya sınıfa ait hissedemedim, baktım olmuyor dedim ki öyleyse bunu kazanca çevirmeliyim, bu durumu verimli kullanıp hepsinden bir şeyler alayım. Bu sayede karanlıkların aydınlık taraflarını, aydınlıkların da karanlık taraflarını çok gördüm ve oralarda korkmadan gezindim. Yaptığım iş mutlaka insanların ihtiyaçlarına yönelik bir şey olmalıydı çünkü insanların gerçekte neler istedikleri, nasıl istedikleri konusunda tecrübe sahibi olmuştum.

Yaptığım işte de ben ülkemizdeki bu çeşitlilikten faydalanıyorum, bir sınıftan değil her sınıftan insana hitap etmek için her sınıf ile bir arada olmaya çalışıyorum. Tarih okuyorum, ne olmuş neden olmuş, bana ne demeden her an her şeyi merak ediyorum çünkü onda mutlaka yaşadığım zamana ilişkin bir ders vardır, bir ipucu, bir sebep. Alevi bir patronum olmuştu onunla ben gitar, o saz çalmıştık tam yüksek kaldırım zürafa sokağın karşısı, sonra sofi bir arkadaşım vardı ortamlara girmiştim Fatih hocalar filan, Amerikalı bir arkadaşım vardı adı David yaşım 15-17 şu an bazı artistlerin(*) ev aldığı o Cihangir Tophane vs. oralar bizim mekanlardı, her sınıf her görüş, her tarz insanla elimden geldiğince ilişki kurdum.

Kendini kaybedip nereden geldiğini unutanlar oldu, ben unutmadım, bazıları her şeyi bildiğini zannetti ben öğrenmeye devam ediyorum, çoğu aydınlıklarda kayboldu benim karanlıklarda da aydınlıklarda da dostlarım var selam verip devam ediyorum.

Bir insanın en zor anladığı şey kendisi, eğer kendinizi anlamak istiyorsanız çocukluğunuza bakın, gülümseyin, sonra etrafınıza bakın ve herkesin bir zamanlar çocuk olduğunu düşünün, bu hem kendinizi, yaptıklarınızı anlamanızı sağlayacak hem de çok ama çok iyi hissedeceksiniz.

Bence hemen elinizde ve varsa, tası tarağı iş gücü bırakıp düşünmeye başlayın; şu an ne iş yapıyorsanız, onu neden yapıyorsunuz?

Yukarıdaki yazımı dün akşam yazmıştım, şu an sabah ofiste bilgisayar oturdum yayına alıyorum. Akşam evde Okan Bayülgen’in programı @okanbayulgen ve Haberturk TV Altı üstü Muhabbet @altiustumuhabbet programından etkilenmedim. Ben yazımı taslağa bıraktıktan sonra Burak Kut’u izledim, helal dedim ve şaşırdım, şaşırmam kötü anlamda değil.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Neden SEO’cu oldum? başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.