Kategoriler
Tech

Cep telefonu yenileme merkezi yetkisi

Türkiye’de cep telefonu yenileme merkezi yetkisi alan firmalar.

Türkiye’de halihazırda 2. el ve yenilenmiş cep telefonu satışı yapılıyor, satış yapan firmalar garanti olarak kendi özel sözlerini veriyorlar ve tüketici için hiçbir bir yasal dayanak yok ve Ticaret Bakanlığı yeni bir yönetmelik ile 2. el cep telefonu satışına düzenleme getirdi. Buna göre 2. el ve yenilenmiş cep telefonu satışını tıpkı sıfır cihaz gibi tüketici hakları ile satabilecek firmalara belge verilecek, şu an 3 firma bu belgeyi almış durumda.

3 firmaya -cep telefonu yenileme merkezi- yetkisi
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, cep telefonları ve tabletlerin yenilenmesi ile ilgili 3 firmanın başvurusunun kabul edildiği ve bu firmaların -yenileme merkezi- olarak yetkilendirildiği belirtilerek, bu alışverişlerin yetkilendirilmiş firmalardan yapılması konusunda uyarıda bulunuldu.

dunya.com

Eğer Ahaber izlemiyorsanız mutsuz ve ekonominin kötü olduğunu biliyorsunuzdur, son günlerde 2. el araçlar dahil yükselen vergiler, yükselen dolar vs. vs. Türkiye’de kendi yerli marka olarak üretilen patates/domates(patentin var mı göster) harici satın alabileceğimiz de pek bir şey olmadığı için her şey dolarlar(maaşlar hariç) insanların cep telefonu gibi basit bir ihtiyacı bile karşılaması zorlaştı. Bir anlamda Ticaret Bakanlığı da bunu onayladı ve 2. el cep telefonu yönetmeliği çıkardı.

Teknoloji sitelerine baktım, bizim adaşın log dergisine ve hakkı’nın shiftdelete.net’ine ikisi de güzel güzel vermişler haberi ancak elbette onlar benim gibi değil, teknolojinin Ahaberi gibiler 🙂 Hiç kusura bakmasınlar, ayrıca merak da etmesinler sıra onlara geldiğinde de ve zamanı geldiğinde ben yine şimdiki gibi susmayacağım açık açık https://wolkanca.com/hirsiza-hirsiz-diyememek/

Bu arada cep telefonu alacaksanız birçok Türk karşılaştırma siteleri var ancak hem güvenilir hem de kullanılabilirlik açısından en beğendiğim www.epey.com (sadece telefon değil her şey) olduğunu söylemeliyim, sadece biraz daha frontend geliştirmeye ihtiyacı var ve belki bir tık daha iyi backend performans geliştirmesi, ve bazı eklemeler, çalışsalar iyi çocuklar.

Ticaret Bakanlığı tarafından cep telefonu ve tablet yenileme merkezlerinin faaliyete geçmesi konusunda açıklama yapıldı. Açıklamada, 3 firmaya yetki verildiği vurgulanarak, herhangi bir mağduriyetle karşılaşılmaması için alışverişlerin yetkilendirilmiş firmalardan yapılması gerektiği belirtildi:

“Bilindiği üzere; kullanılmış cep telefonları ve tabletlerin belirli bir standartta yenilenerek, garantili ve sertifikalı bir şekilde “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik 22.08.2020 tarihli ve 31221 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan Yönetmelik hükümleri uyarınca, “yenileme” işlemlerini yapma ve “yenilenmiş ürün” piyasaya arz etme faaliyetleri sadece Bakanlığımızca yetkilendirilen yenileme merkezleri tarafından yapılabilmektedir.

Söz konusu yasal düzenlemenin amacı; kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması, israfın ve çevreye verilen zararların azaltılması, anılan ürünlerle ilgili ithalat kalemlerinde düşüş sağlanması, kayıt dışılığın engellenmesi ve tüketicilerin güvenli ve garantili bir şekilde ikinci el alışveriş yapmasının sağlanmasıdır.

Bu kapsamda; “yenileme merkezi” olarak faaliyette bulunmak isteyen firmalar öncelikle Türk Standardları Enstitüsü tarafından ilgili standart kapsamında TSE-HYB belgesi ile belgelendirilmekte ve ardından “Yenileme Yetki Belgesi” almak üzere Bakanlığımıza başvuruda bulunmaktadır. Başvuruları değerlendirilen ve Yönetmelikte belirlenen şartları sağlayan firmalara Bakanlığımızca yenileme işlemlerini yapma yetkisi verilmektedir. Bakanlığımızca yetkilendirilen firmalara ilişkin bilgiler Bakanlığımız internet sitesinde yer alan https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar adresli sayfada yayınlanmaktadır.” 

“Şu ana kadar Bakanlığımıza ulaşan 3 firma başvurusu değerlendirilmiş ve başvuruları uygun görülen bu firmalar “yenileme merkezi” olarak yetkilendirilmiştir.” denilen açıklamanın devamında, “Diğer taraftan, çeşitli elektronik ticaret platformlarında yetkisiz şekilde “yenilenmiş ürün” satışları yapıldığı gözlenmekte olup, Bakanlığımızca yetkilendirilen yenileme merkezleri faaliyete geçmiş bulunduğundan, söz konusu satışlar gerek Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmeliğe gerekse de Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğine aykırılık teşkil etmektedir. Bu durum aynı zamanda tüketici mağduriyetlerine de yol açmaktadır.

Bu nedenle, söz konusu yetkisiz satışlar ve tanıtımlar Bakanlığımızca yakından takip edilmekte olup aykırılık tespit edilenler hakkında 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda belirlenen idari yaptırımlar uygulanacaktır.

Diğer taraftan tüketicilerimizin ileride herhangi bir hak kaybına uğramamaları için ikinci el cep telefonu ve tablet alışverişlerini Bakanlığımız tarafından yetkilendirilen firmalardan yapmaları önem arz etmektedir.”

https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar/yenileme-yetki-belgesi

Yetki verilen firmalar:

  • Garantili Teknoloji İletişim Hizmetleri Ltd. Şti.
  • Easycep Bilişim Ve Ticaret A.Ş.
  • HB Bilişim Servis Hizmetleri İthalat İhracat İç Ve Dış Ticaret Ltd. Şti.