Kategoriler
Hayattan

Mynet SEO Uzmanını arıyor

Mynet A.Ş tam zamanlı çalışacak Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı(SEO Uzmanı) arıyor. İş tanımı kısaca Mynet servislerinin SEO optimizasyonunu yapmak. Eğer işe başvuracak kişi Türk ise kesinlikle bir şekilde bir yerlerden tanışıyor olmalıyız, bu iyi mi kötü mü bilemedim şimdi 🙂

unemployed-seo-expert

SEO Uzmanı’nın ne iş yaptığı konusuna biraz değinmek isterim, çünkü şimdilerde nispeten daha iyi olsa da bu pozisyonda çalışacak kişi düşünülürken önemli hatalar yapılıyor, yalnız bu hataları Mynet’te göremeyeceksiniz, burada o level geçildi.
İş ağır, benim daha hiç girmediğim Mynet sitesi bile var yani daha da başka söz etmeme gerek yok, az çok bu işlerden anlayan biri olarak dışarıdan bakarsanız, Mynet siteleri için belki SEO ile daha hiç tanışmamış bile dersiniz ama içeriden görecek olursanız bu işlerin öyle sandığınız kadar kolay olmadığını anlarsınız.

SEO Uzmanı Bence

SEO Uzmanı pozisyonunda çalışacak kişi bir web sitesinin, uygulamanın, servisin, adı ne olursa olsun web’de yayımlanan ve Google örümceğinin girebildiği her şeyin; yapılışını ve çalışma mantığını bilmelidir. Bakın dikkat ederseniz “yapmalıdır” değil “bilmelidir” yazdım, işin işleyişini bilmesi onun SEO stratejisinin gerçekçi ve uygulanabilir olmasını sağlar aksi taktirde başarı değil hayallerle yaşamak zorunda kalırsınız.

SEO Uzmanı pozisyonunda çalışacak kişi aynı zamanda yazılımcı olmalıdır, bir veya iki yazılım dilini bilmesi ona yeter de artar bile, yazılımdan kasıt HTML değil tabii ki en azından bir PHP, Mysql, CSS gibi diller bilmelidir. Mynet gibi büyük firmalarda buna pek ihtiyaç duymayacak olsanız da yazılımcı tayfasının kaprisini daha az çekmiş olursunuz ve bu sayede ufak işler için değerli günleriniz heba olmaz.

SEO Uzmanı pozisyonunda çalışacak kişi Google’ın hizmetleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır, bazı durumlarda daha ötesi yani o işin de uzmanı olabilir örneğin Google Adwords ve Analytics’i yemiş bitirmiş olması çok makbuldür.

Belki en önemli hususlardan biri benimde sancısını çektiğim o kurumsal çalışma hayatının gerektirdiği düzen, disiplin ve uyum. Çoğu pozisyonu alabilecek arkadaşım bu yüzden işi kabul etmiyor veya bazıları kabul edilmiyor. SEO Uzmanları çoğunlukla sektörün freelance kısmında ve kendilerine çalışıyorlar çünkü onların kazancı çok iyidir, itiraf etmem gerekirse ben iş hayatım boyunca freelance olarak kazandığım parayı veren bir firma görmedim ve firma bünyesinde çalışırken uzmanlaşmış biri ile neredeyse hiç karşılaşmadım, bu çok doğal. Dolayısıyla SEO Uzmanı pozisyonunda çalışacak kişinden kurumsal iş düzenine sorunsuz uyum sağlaması istenir, patron değilseniz bu da çok doğal.

SEO Uzmanı blogger olmalı, social geek olmalı. Çalıştığı firmada sosyal ağları ondan daha iyi bilen kimse olmamalı, eğer varsa acilen onu yok etmeli. Son kısım şakaydı. En azından Twitter hesabı Hilal Cebeci’den eski, ağlarda deneyimi Okan Bayülgen’den fazla olsa iyi olur.

Birkaç reklam üstadının eserini okumuş, reklam, pazarlama gibi alanlarda konuşulan genellikle İngilizce olan kelimeleri anlayabilecek kadar bilgi sahibi olmalı. Hoş o kelimeleri Türkçe’ye çevirince ya komik oluyor ya anlamsız yapacak bir şey yok, vantilatöre yelveren, faksa da delegçin amcasının oğlu belgeç demek gibi bazı şeyler için artık çok geç ya da zor olabiliyor.

Çalışacağı arkadaşlarının %99’u gibi o da iPhone kullanıcısı olmalı. Bunun nedeni dünyanın artık mobil olması daha da yükseleceğinin ön görülmesi, mobil yazılım işi bu yılın en çok kazandıracak işi olarak açıklandı bile. Sonuçta arama motoru demek de sadece computer demek değil.

SEO Uzmanı pozisyonunda çalışacak kişinin hiç aktif olmasa bile r10.net üyeliği olmalı, muadili yurt dışı forumlar da onun uğrak yerlerinden olmalı.

Google’ın kuruluş hikayesini ve satın almalarını tarihleri ile bilmeli, Türkiye’de hizmet veren bir firmada çalışacaksa İngilizce okuyup anlaması yeterli, hem blackhat hem whitehat kaynaklardan beslenmeli, Matt Cutts’u tanıyor olmalı.

SEO Uzmanı, uzman olmalıdır yani bu pozisyonda istenen junior değil tam tersi ter dökecek senior.

Cumartesi 12:30 a kadar çalışılıyor. Hafta içi 9:00 ile 18:30, tükan İstinye Park’ın karşısı İTÜ Teknokent’te, her yere servisi var, ortam güzel yabancılık çekmezsiniz, happy hour lar vs. var, para veriyorlar, ayılana gazoz bayılana votka da var. İmkanlar iyi yani o kısımları bence düşünmeyin es geçin.

Bana sorarsanız işe alınacak kişiden istenecek en önemli şey referans çalışmaları, bu konuda yaptığınız başarılı çalışmaları gösterirseniz işi kapma şansınız %98, o geri kalan %2 de işte diğerleri oluyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı – (Ref: SEO2011)

Şehir/Ülke: İstanbul (Avr.)
Personel Sayısı: 1

Genel Nitelikler:
SEO tool’ları ve backlink çalışmalarında uzman,
Yaptığı çalışmaları referans olarak gösterebilecek, (tercih sebebidir)
Google Adwords reklam ağı ve Google Analytics hakkında bilgi sahibi,
HTML, Javascript, CSS gibi temel web teknolojilerine hakim,
Analitik ve stratejik düşünme yeteneğine sahip,
Takım çalışmasına yatkın, iletişim becerisine sahip ve sorumluluk sahibi,
Erkek adaylar için tercihen askerlik görevini yapmış ya da en az 2 yıl askerlikle ilişkisi bulunmayan SEO Uzmanı arıyoruz.

İş Tanımı:
Web site optimizasyonunu ileri düzeyde gerçekleştirmek,
Web sitesi trafiğini analiz ederek organik trafiği artırıcı geliştirmeleri planlamak ve uygulamak,
Web tasarım ve yazılım departmanıyla koordineli çalışacak,
İçerik departmanını SEO konusunda güncel tutarak koordineli çalışacak, “SEO Uzmanı” alınacaktır.

SEO Uzmanıyım ve bu işe başvurmak istiyorum diyorsanız Kariyer.net’i veya direk beni kullanabilirsiniz. (wolkanca mahallesi gmail sokak nokta kom.)

Eğer benim bu yazımı okuyup bir şekilde bu işe başvuru yaparsanız lütfen bunu başvuru sırasında belirtin.

Arkadaşlar çoğunuz biliyorsunuz zaten (bizim köy).

Siyasi görüş farklılıkları olabilir siyaset dediğin şeyin içinde bir kamyon konu var olmaması saçma olurdu, ama ben ülke gündemine şöyle bir göz gezdirdiğimde, Türkiye’nin çok doğru yolda ilerlediğini düşünüyorum, halkın arkasında durduğu her kimse onu kimse yıldıramaz, helal olsun.

Azer Bülbül’e üzüldüm. Aslında bu tür ölüm haberlerine yani otel odasında ölmek ne bileyim, Allah hepimize hayırlı ölümler nasip etsin.

Yiğit Bulut akıllı adamsa gider kendi medya organını kurar, değilse zaten yine televizyonda görürüz.

iPad 2 ve iPhone 4s için jailbreak hemide unthread bu ay veya önümüzdeki ay içerisinde çıkacak diye içime öyle bir doğdu ama. Göreceğiz.

SEO konusunda İTÜ sözlük’ü tebrik ederim http://j.mp/xwwbbl.

Eskiden ben yaptığım işin küçümsenmesine çok kıl olurdum, blog yazarıydım boş beleş adamdım, ama mutluydum.

Starbucks’da Skinny Latte istedim, -o ne lan dedi eleman, nasıl ama via: http://j.mp/A7iGMo

Tivibu mobil de neden TV8 yok biri bana anlatsın.

Pütübör.

Cumartesi güzel bir gün aslında.

Dön bebeğim.

Sağdan yürüyün bozuk para bulursunuz.

Nah diye bir gerçek var http://j.mp/facebookNAH

Dağılabilirsiniz.

işin ne ” seocuyum ” 🙂 güzel bir anlatım olmuş bilmediklerimide öğrendim.

işe girecek adamın işi zor valla. başka seo uzmanı var mı bilemem ama koskoca mynet sitesini analiz etmek, ekibi güncel seo aramalarına göre yönlendirmek hiç kolay olmaz. üstelik gece adamın gözüne uyku girmez be kardeşim düşünmekten.