Kategoriler
Internet

Korsanlar aramızda

Bazı insanları anlamak mümkün değil, bir kaç kuruş kazanacağım diye siteler açıp oralara illegal içerikler doldurup duruyorlar. Vahim tarafı ise bunlar bizim içimizden insanlar, yani bakılınca normal bir insan görünümünde ama internette yaptıkları hep illegal, blogger gibi onlarca sitenin daha kapanmasına neden onlar, bundan sonra engellenecek sitelerin de sorumlusu onlar. Para kazanmak uğruna her şeyi mubah gören bu insanlar kendi insanlarını da satarlar.

Örnek vermek isterdim ama o heriflerin seviyesine inmeye hiç niyetim yok, üretmekten aciz insanlar oldukları için başkalarının emeklerini sömürmekle meşgul olan bu kan emiciler aramızda.

Ebru Gündeş’in yeni çıkardığı Evet isimli albümündeki Ölümsüz aşklar şarkısına bayıldım, albümü elbette aldım. Sözleri için bir arama yapayım dedim ne göreyim tonla sitede, daha doğrusu blog olduğu söylenen sitelerde albümün tamamı dinle başlığı ile koyulmuş.

Lanet ettim bu internete, yahu arkadaş ayıp diye bir şey var, tamam limewire, torrent vs. tamam da sen elinle yazıyorsun bir de yahu siteye, bununla da övünüyorlar.

Herifçilerde şöyle bir pişkinlik var bir de; neymiş biz indirme bağlantısı vermiyoruz sadece player var dinleniyor. Ulan dürzü! Dinlenen player tarayıcının ön belleğine kayıt ediyor zaten. Yazıklar olsun yahu bu insanlara, kim ki bu şekilde sanatçıların şarkılarını, albümlerini ve filmleri övünerek bu şekilde paylaşıyorsa o kişi kul hakkı yiyor ve şerefsizin önde gidenidir arkadaş.

Sanat

Bu noktada ismini iyi bildiğiniz, tanıdığınız bir kaç site daha mahkeme kararı ile engellenecek göreceksiniz. Sırf bu emek hırsızı şerefsizlerin o güzelim web servislerini kötü kullanımları yüzünden o web servislerine erişemeyeceksiniz.

Bilinçlenelim arkadaşlar, lütfen.

Ülkemizde çok üzülerek söylüyorum sanat anlayışı yok, bu yazıyı okurken birkaç saniye durun ve düşünün kaç defa bir ressamın çizdiği tablonun karşısına oturup onu dakikalarca, saatlerce seyrettiniz? Kaç defa bir sergiyi gezerken sergilenen bir sanat eserine yanında çocuğu ile birlikte gelip ona dikkatlice dakikalarca bakan insan gördünüz?

Ben eminim buna olumlu cevap verecek hiç kimse çıkmayacak, işte bütün bu emek hırsızlığının altında yatan gerçek bu, bizler henüz o mertebeye ulaşamayan bir toplum olduğumuz için maalesef sanatçıya ve sanata gerekli saygıyı gösterememenin yanı sıra onun eserini bile algılamaktan yoksunuz. İnternetten indirilen bir mp3 parçasına, bir filme bir başka sanat eserini hiç onu üreten sanatçının duyguları ile bakmayı düşünmüyoruz, düşündüğümüz sadece markette şu kadar lira ödeyerek alacağız ama internetten hiç para ödemeden temin edeceğiz ve karlıyız, düşündüğümüz sadece o ürünün meta değeri, onun sanatçı açısından manevi olan, sanat değeri umurumuzda değil. Oysa sanatçıya sorduğumuz da onun düşündüğü kazanamamak değil, onun düşündüğü ürettiği şeyin insanlara iletilirken en kaliteli şekilde gitmesi.

Bu emek hırsızı şerefsizler aramızda. Bunların yaptıkları sitelere bilinen firmaların reklamları konuluyor, reklam firmalarının. İsim vermek istemiyorum bir tanesine e-posta gönderdim, illegal içerik yayınlayan bir site de sizin reklamlarınız var bu nasıl oluyor siler orada reklamlarınızı yayınlatmakla o illegal içeriğe ortak olmuyor musunuz? Sizler neden bu tür yasa dışı içeriğe destek oluyorsunuz diye yazdım. Ama nafile, o firmalar ki bunlar Türk firmaları, onlar da aynı o siteleri yapan gibi çıktı.

Tekrar yazıyorum, son blogger engellemesinde ki gibi, ismini iyi bildiğiniz birkaç web servisi de illegal içerik nedeni ile engellenecekler.

Bir şeyler yapmalı, bu insanlar cezalandırılmalılar, cezalandırıp örnek olmalılar ki günahsız diğer insanlar o internet servislerinden yoksun kalmasın. Sonra bu sitelere dava açanları günah keçisi ilan etmeyin, gidip saçma sapan protestolara girişmeyin. Ha bir de engelleme kalkınca ha tamam blogum online tamamdır gerisi skimde değil yapmayın.

O web servisleri bunları denetleyecek teknolojiye sahip olmayabilirler, milyonlarca kullanıcıları var. Hadi o web servisi bunları denetlemek zorunda diyelim peki bu web servisi engellenirken, erişime kapatılırken bu illegal içeriği üreten kişilerin neden yanına kar kalıyor, neden bu kişiler cezalandırılmıyor? Cezalandırılmalılar çünkü bu emek hırsızları orası engellenince diğer yere geçiyorlar, sürekli devam ediyorlar. Neden? Çünkü onlara hiç bir yaptırımı yok.

Polisiye bir iştir, polisin bunlar için kurulmuş birimi var araştırıldığında o şerefsizleri evlerinden alabilirler, bu yapılmalı, yapılmalı ki bundan sonra bu tür hırsızlıkları yapacaklara ibret olsun.