Kategoriler
Internet

2008’de Yahoo’da en çok arananlar

Yahoo resmi blogunda Top 10 Searches for 2008 başlığı altında 2008 yılının en çok arananları listelenmiş, ayıca 2008 yılının en çok aranan diğer arama terimlerine de buradan ulaşılabiliyor.

İlk 10’da şunlar mevcut;

  1. Britney Spears
  2. WWE
  3. Barack Obama
  4. Miley Cyrus
  5. RuneScape
  6. Jessica Alba
  7. Naruto
  8. Lindsay Lohan
  9. Angelina Jolie
  10. American Idol

yahoo top 2008

Britney Spears

britneyspearsBritney Jean Spears (d. 2 Aralık 1981, Louisiana ABD), 1 Grammy Ödülü kazanmış Amerikalı pop müzik şarkıcısı, dansçı, söz yazarı, anne ve sinema oyuncusudur. Dünya çapında albümleri ve single’ları 2008 yılına kadar toplam 73 milyon satmıştır. Amerikan müzik tarihinde en çok satan 8. kadın şarkıcıdır. İlginç bir hayatı vardır, polislik, mahkemelik vs. çok farklı şekillerde basına yansımıştır ismi. Sanırım geçen yıl da kendisi en çok arananlarda birinciydi.

WWE

wweDünya Eğlence Güreşi (World Wrestling Entertainment; WWE), 1952 yılında ABD’de kurulan bir eğlence sporu şirketidir. Şirket yeni ismini 2002 yılında aldı. Eski isimleri World Wide Wrestling Federation (WWWF), World Wrestling Federation (WWF) idi. Eğlence sporu olarak adlandırılan türün ilk örneğidir. Vince McMahon tarafından yönetilir. Dünyanın en büyük global eğlence şirketlerinden biridir. Ürettiği programlar dünya çapında yüzden fazla ülkede, değişik dillerde gösterilir. RAW, Smackdown! ve ECW olarak üç gruba ayrılır, her grubun kendi güreşçileri vardır.
2006 istatisriklerine göre güreşçiler hariç 460 çalışanı vardır, yıllık hasılatı 400,3 milyon ve yıllık net geliri 47 Milyon Amerikan dolarıdır.
Bu türnün ilk örneği spor en çok arananlar listesinin 2. sırasına yerleşiyor.

Barack Obama

barackobamaBarack Hussein Obama (d. 4 Ağustos 1961) ABD Senatosu’nda Illinois eyaletini temsil eden iki senatörden birisidir ve 4 Kasım 2008’de yapılan 2008 ABD başkanlık seçimleri’nde ABD’nin 44. devlet başkanı seçilmiştir. ABD tarihindeki ilk siyahî devlet başkanıdır.
IETT çalışanlarının bile yardım beklediği, Firefox eklentisinin bilr olduğu, seçimlerde müthiş bir kampanya yürüten Obama 2008 yılının en çok arananlar listesinde 3. sırayı alıyor.

Miley Cyrus

mileycyrusMiley Ray Cyrus,(Destiny Hope Cyrus olarak, 23 Kasım 1992’de doğdu.)Amerikalı bir aktris ve şarkıcı-söz yazarıdır. Cyrus, bir Disney televizyon dizisi olan Hannah Montana’daki Miley Stewart/Hannah Montana rolüyle bilinmektedir.
Nashville, Tennesseee’de doğmuştur. Leticia ” Tish ” ve country şarkıcısı Billy Ray Cyrus’ın kızıdır.
Cyrus, Hannah Montana seçmelerine katıldığında sadece 12 yaşındaydı. Ama Disney Channel onu bu rol için çok küçük buldu. Her nasılsa, Cyrus, bu rolü almakta kararlıydı. Son seçmelere de katıldı ve enerjik, neşeli tavırlarıyla rolü aldı. Cyrus, yıllarca doğulu aksanından kurtulmakla uğraştı ama sonunda Disney aksanının rolünde yardımcı olacağını söyledi. Sonra, tesadüfen babası Billy Ray Cyrus da Hannah Montana’nın babası için seçmelere katıldı.
Cyrus, Kids’ Choice Award, Teen Choice Award, Video Music Award, Young Artist Award, Europe Music Awards, Australian Kids’ Choice Awards ve People’s Choice Award gibi, film ve müzik dallarında bir çok ödül kazanmıştır.
Miley Cyrus en çok arananlar listesinde 4. sırada.

RuneScape

runescapeRuneScape, Jagex Ltd. tarafından işletilen Java tabanlı devasa online (MMORPG) oyun. Yaklaşık 135 milyon ücretsiz, oyuncuya sahiptir ve Mmogchart.com tarafından dünyadaki en popüler MMORPG oyunlardan biri olarak nitelendirilmektedir
En çok arananlar listesinde 5. sıraya yerleşmesiyle ne kadar çok oyun manyağı olduğunu hayal etmemiz zor değil.

Jessica Alba

jessicaalbaJessica Marie Alba (d. 28 Nisan 1981), Altın Küre’ye aday gösterilmiş ABD’li oyuncu. Dark Angel (Karanlık Melek), Sin City (Günah Şehri), Fantastic Four (Fantastik Dörtlü) ve Into the Blue (Maviliklere Doğru), Good Luck Chuck gibi yapımlarda rol aldı. Maksim dergisinin Hot 100, Askmens.com sitesinin 99 En Fazla Beğenilen Kadın ve FHM’in 2007’de yaptığı Yeryüzündeki En Seksi Kadınlar listelerinde bir numara oldu. Oyunculuk kariyerinde bir çok önemli ödül kazanmıştır.
Bu yıl içişnde hamile kalan ve basında sıkça görünen Jessica ablamızın 6. sırada olması aslında bir sürpriz olmasa gerek.

Naruto

narutoManga. Oyun. Anime. Naruto (Japonca: ???, – Naruto), Japon manga sanatçısı Masaşi Kişimoto tarafından oluşturulmuş ve sonradan animeye de uyarlanmış bir manga serisidir. Diğer insanlar tarafından kabul görmek isteyen gürültülü ve hiperaktif genç ninja Naruto Uzumaki’nin maceralarını anlatır.
Naruto ilk olarak Japonya’da Shueisha tarafından Shonen Jump dergisinin 1999 yılında çıkardığı 43. basımında yayınlanmıştır. Manganın ilk otuz altı cildi Japonya’da 71 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşmıştır. VIZ Media Amerikan Shonen Jump dergisinde, çevrilmiş bir versiyonunu yayımlamaktadır. VIZ’in en çok satan manga serisi haline gelen Naruto’nun anime serisinin de Viz tarafından yakın zamanda Kuzey Amerika için lisansı alınmıştır. Studio Pierrot ve Aniplex işbirliği ile üretilen TV serisi 3 Ekim 2002’den beri yayındadır.

Lindsay Lohan

lindsaylohanLindsay Dee Lohan (d. 2 Temmuz 1986), Amerikalı aktris ve şarkıcı. Çocuk yaşta pek çok dergi ve televizyon reklamı için modellik yapmış, 10 yaşında Another World adlı televizyon dizisiyle oyunculuk kariyerine başlamıştır. 1998 yapımı The Parent Trap, Lohan’ın rol aldığı ilk sinema filmidir. Freaky Friday (“Çılgın Cuma”, 2003), Mean Girls (“Kötü Kızlar”, 2004) ve Herbie: Fully Loaded (“Herbie: Tam Gaz”, 2005) gibi yüksek gelirli filmler sayesinde şöhreti yayılan yıldız, 2004 ve 2005’te Speak ve A Little More Personal (Raw) adlı iki de müzik albümü çıkarmıştır. Yakın zamanlarda, eğlence hayatı ve alkol/uyuşturucu kullanımından kaynaklanan yasal sorunlarıyla uluslararası magazin medyasından büyük ilgi görmüştür.
Çıplak pozlarıyla, alkkol sorunuyla ve babasıyla yaşadığı sorunlarla basında adından sıkça söz ettiren yerenekli aktris Lindsay en çok arananlar listesinde 8. sırada bulunyor.

Angelina Jolie

angelinajolieAngelina Jolie (4 Haziran 1975, Los Angeles, ABD), tam ismi Angelina Jolie Voight olan, Oscar ödüllü aktör Jon Voight’un kızı olan Amerikan sinema oyuncusudur.
Onun hakkında yazılacak çok şey var bazıları şöyle;
* Vücudunda 13 dövme bulununan Jolie’nin, kolunda Türkçesi “Vahşi yürekli olup da kafeslerde tutulanlar için bir dua…” anlamında bir dövme bulunuyor.
* Maddox (Doğum yeri:Kamboçya), Zahara Marley (Doğum yeri:Etiyopya) ve Pax Thien (Doğum yeri:Vietnam) adında üç evlatlık çocuğu ve Brad Pitt’ten dünyaya getirdiği Shiloh Nouvel (Doğum yeri:Namibya), Vivienne Marcheline (Doğum Yeri: Fransa), Knox Leon (Doğum Yeri: Fransa) adında üç biyolojik çocuğu vardır.
* Ağustos 2005’te yardımlarından sonra Kamboçya Başbakanı tarafından Kamboçya vatandaşlığı kazandı.
* Girl Interrupted filminde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Akademi Ödülü kazandı.
* FHM, Maxim ve Stuff gibi ünlü erkek dergilerinde defacalarca Dünyanın en seksi 5 kadınından biri seçildi. Ayrıca Amerikalı anket firması Blockbuster Inc. tarafından ABD erkeklerinin cumartesi geceleri en çok birlikte olmak isteyeceği ünlüler listesinden inanılmaz bir fark atarak birinci seçildi.
* Bir röpörtajında Eskisi kadar çılgın bir hayat yaşamıyorsunuz bunun nedeni gerçek aşkı bulmanız mı? sorusuna ’Brad’e söylemeyin ama ben onu çok seviyorum. Hayatımın kesinlikle daha huzurlu bir dönemindeyim. 20 yaşındayken çok saçma şeylere tepki gösterirdim. Şimdi çocuklarım sağlıklıysa ve değer verdiğim birine bir şey olmadıysa hiç bir şey beni yıkamaz.’ demiştir
Angelina en çok arananlar listesinin 9. sırasında.

American Idol

americanidolAmerican Idol Türkiye’deki popstar tarzı programlar gibi bir programdır diyebiliriz. Çoğunlukla psikolojik sorunları olan amerikan gençliğinin rabet ettiği program bir şarkı yarışmasından çok reality show tadındadır. Bu program en çok arananlar listesinde 10. sırada yer alıyor.