Kategoriler
Internet

Google, projelerini tek tek rafa kaldırıyor!

Ekonomik kriz, Google’ın da birçok projesini çöpe atmasına yol açıyor. Yeni kurbanlar hangileri? Google, ekonomik krizin etkisinden kurtulmanın yolunu fazla gelir elde edemediği projelerini ortadan kaldırmakta görüyor.

  1. Google, projelerini tek tek rafa kaldırıyor!
  2. Hangi Google servislerinin yeri sağlam?

Google, projelerini tek tek rafa kaldırıyor!
ABD’de başlayan ancak etkisi dünya çapında hissedilen ekonomik kriz, dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Global krizin boyutu o denli büyük ki,Google gibi devasa şirketler dahi bu krizden en az zararla kurtulmaya çalışıyor. Wall Street Journal tarafından yayınlanan rapora göre, ekonomide duraklamayla birlikte finansal olarak karşılayamayacağı projeleri tek tek çöpe atan Google, kemer sıkma politikasına kendini iyiden iyiye adapte etmiş durumda. Son zamanlarda Google’ın daha az sayıda projeyle kullanıcılarının karşısına çıktığı belirtilen raporda, Google Checkout, Google TV Ads gibi projelerin akıbetinin ne olduğu soruluyor. Büyük ihtimalle Google’ın iptal edeceği ilk iki servis bunlar olacak. Şu an için Google’ın bu iki servisi de hayatta; ancak Google’ın birçok servisinde olduğu gibi, bu servislerin de Google için çok getirisi olduğunu söylemek oldukça güç. Yine aynı rapora göre, Google’ın gelirlerinin büyük bir bölümünü (%97 gibi büyük bir oran) online reklamlar oluşturuyor. Yani Google’ın diğer servislerinin Google’a olan getirisi oldukça düşük.

Google

Hangi Google servislerinin yeri sağlam?
Bunun yanında 2007 yılının Kasım ayında 741.79 Dolarlık hisse değeriyle dikkat çeken Google’ın bugünkü hisse değeri ise 279.43 Dolara kadar gerilemiş durumda. Wall Street Journal’a göre Google, kullanıcıların arama sonuçlarını daha farklı bir şekilde organize edebilmesini sağlayan SearchMash projesini henüz rafa kaldırmışken, kullanıcıların sanal dünyada kendi karakter ve odalarını oluşturabildiği Lively projesinin de yakın zamanda tarih olacağı biliniyor.

Peki ama Google, başka hangi servislerini bitirmeyi düşünüyor? Hangilerinin bitirileceği henüz kesin değil ama yeri sağlam olanları söyleyebiliriz: Google şimdilik bu konuda net konuşmasa da GMail, Google Docs, Google Apps, Google Finance gibi servislere dokunulmayacağı kesin…

Kaynak: Chip dergisi, Selim Öztürk.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Google, projelerini tek tek rafa kaldırıyor! başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.