Kategoriler
Konuk Yazar

Korsan açılımı

Volkan'ın şuradaki konusunu okuyunca ben de bu postu yazma ihtiyacı duydum birden. Aslında konu ile pek alakadar değil yorumla alakadar bir post.

Türkiye'de ki korsan piyasasından az çok herkes haberdar. Piyasanın işleyişi, kapasitesi, hızı ise dudak uçuklatır cinsten. Bilindiği üzere korsan cd olayında sanatçılar çok büyük savaşlar vermekte kimisi kasetin içinden şifreyi gönder hediye verelim kimisi hayranlarının kanına girerek “korsan almayın bak benim cd kaset ucuz onu alacağınıza orjinal alın” gibi söylemlerde bulunsada bir gerçek var ki oda korsan büyük bir pazar.

Biraz daha açalım olayı. Korsanı desteklemiyoruz tabiî ki bu Dünya çapında bir olay. Şöyle örnek verelim (kaynak belirtemiyorum ama bir yerde okumuştum) uzak doğu ülkelerinden birisinde xp piyasaya sürüldüğünde lisanslı olarak “7 adet” satıldığını düşünecek olursak bu sektörün hiçte kolay alt edilir bir sektör olmadığını görebiliriz. Tekrar ülkemize dönelim. Geçenlerde Maltepe-Kartal sahili açıklarında demir atmış tanker haberini duydunuz sanırım? Adamlar tanker alıp denizin ortasında cd basıyorlar ki ben haberi duyduğumda ağzım açık kalmıştı “bu kadar olur doğrusu pes!!!

Kitap korsanlığı hakkında bir fikrim yok ama onları alt etmesi cd korsanlığından daha kolay diye düşünüyorum sadece biraz saksıyı çalıştırmak lazım. Son olarak korsanın adını fikir hırsızlığı olarak değiştirdiler ve gerçekten bu sefer ciddi durum ve yaptırımlar söz konusu. Amerika’da netten müzik indirdiği için 675 bin dolar ceza yiyen çocuk bunun açık örneğidir bilginize. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay ve Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Sayın Abdurrahman Çelik'in “korsan açılımı” hakkındaki düşünce ve yaptırımlarının ne şekilde gelişeceğini açıklayan yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.