Kategoriler
Ivır zıvır

Kashna saati

Şu ağustos böceği yazımda yazmıştım. Ağustos böceği ve karınca hikayesinin tamamen uydurma olduğunu, basit bir konuda bile birçok yanlışımız olduğunu söylemiştim. Bakalım daha hangi konularda doğru bildiğimiz yanlış varmış?

Bugün bomba gibi bir konuya değinmek istiyorum. Her gün mutlaka birkaç defa baktığın, işini gücünü ona göre ayarladığın, elinde, masada, telefonunda, duvarda asılı şey.

Biliyorsunuz saat işte.

Kashna

Saat hakkında ben de bu kadar yanılgı içinde olduğumuzu hiç düşünmemiştim işin aslı. Erdal Demirkıran’ın son kitabını okuduktan sonra kolumdaki saat’e bakış açım değişti.

Şimdi size Sadece Başbakan Okusun isimli kitabından bir bölüm:

Dünyanın her yerinde ortak olarak kullanılan mevcut saatte ciddi bir mantık hatası bulunmaktadır:
Çünkü bu saate göre gece diye bir zaman dilimi söz konusu değildir. Saat 24:00’te yeni günün başladığı düşünülürse söylediğim daha iyi anlaşılacaktır. Söz gelimi salıdan çarşambaya geçiş zamanı 24:00, yani sıfır kabul edilen noktadır.

İyi; ama neden? Orası neden sıfır? Saat gece 12’de ne oluyor ki yeni gün başlıyor. Hadi bunu da geçelim gece saat 01:00 olunca, bu hangi günün gecesidir ya da gece saat 01:00 gerçekten gece midir? yoksa yeni günün sabahı mı? İlginç gelebilir; ama biraz detaylı bakınca salı günü için herhangi bir gecenin olmadığı göze çarpacaktır.

Oysa ortak kullanımda olan,yanlış kurgulanmış saat düzeltilince her şey düzelecektir. Güneşin saat 06:00 civarında doğduğu kabul edilir ve salı gününden çarşambaya 06:00’da geçilirse, 08:00 diye bilinen eski saatin yerinde 02:00 yazacaktır ki bu da ’ gün başlayalı 2 saat oldu. manasına gelecektir. Böylece kişi günü kaçırma endişesi de yaşayarak kendine çeki düzen vermiş olacaktır.

Saat 18:00’de güneşin battığı ve akşam olduğu düşünülürse, akşam için belirlenen saat dilimi 18:00 – 22:00 olarak ifade edilecek, gece ise 22:00 ile 24:00 arası şeklinde değerlendirilecektir. Böylece 24:00’ten sonrası tanımsız diye adlandırılacaktır. Öyle ya 24:00’te çarşamba başlamışsa, bunu salının gecesi olarak değerlendirmek hata olur; çünkü salı günü az önce bitti. O halde çarşambanın sabahı demek lazım bu saate; ama ne yazık ki Çarşamba günü karanlıkta başlamaktadır.

Neresinden bakarsan bak; artık kolundaki saatini saçma bulacaksın!
Sadece sen değil, herkes saçma bulacak üstelik. Oysa Kashna saati’nde böyle bir çelişki bulunmamaktadır. Güneş doğarken başlayan gün, günesşin batışıyla son bulacak ve yerini geceye bırakacaktır. Böylece gecenin saat 3’ü yeni günün ilk saatleri olmaktan da çıkacaktır. Bir nevi otokontrol sistemi de sağlayacak olan bu yeni saate geçmek, başka hiçbir şey yapmadan insanların boşa geçirdikleri zamanı farketmelerini sağlayacak ve hatta uyanma saatleri bile değişecektir.

Günün birinde kesinlikle bu saate geçilecek. Benim buna olan inancım tamdır; ancak saatteki bu çelişkiyi sana göstermekte ki maksadım sadece bu konuyu birkaç dakika düşünmeni sağlamaktır. Kolundaki saati ayarlayıp geri kalan ya da ileri kaçan bir dakikanın hesabını yaparken, aslında büyük bir saçmalığa farkında olmadan nasıl ortak olduğunu sana göstermektir amacım

Düşün!
Zamanı gösteren küçük bir cihazda bile akla hayale gelmedik şekilde nasıl da yanılmışsın! Peki, şimdi diğer bildiklerini düşün! Ya bildiklerinin tamamı yanlışsa ?

WOLKANCA

Konuk Yazar

Kashna saati başlıklı gönderi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, sosyal medya butonları ile yorum ya da mesaj göndermekten çekinmeyin.

Kashna saatiiçin 14 yanıt

çok güzel bir yazı olmuş tebrikler
ayrıca saat hakkında dediklerin çok doğru.

sadece başbakan okusun kesinlikle mükemmel bir kitap. tek kelimeyle harika.

sen bir tanesin yaa kitaplarin süper erdal abi insallahh bir gün karsilasiriz….

volkan benim yorumu yayınlamamışsın. hayırdır sen de kashna dahi fabrikasının avukatısın galiba. ama nesnel ol.doğru her zaman doğrudur.

mysteriousserif kardeş ayıp ediyorsun. ismi soy ismi mail adresini yazmış herkesin yorumu burada yayınlanıyor 40 bin yorum var bu blogda.

seninki ile 40binbir 😀

bak bu sasyfaya iyi bak kim yazmış bu yazıyı, yazanın adı ne soy adı ne mail adresi ne.

benim konu ile alakalı pek bilgim yok yazıyı yazan arkadaşın ismi cismi adresi yazıyor iyi bakarsan sayfaya.

ayrıca bak biz yazan ve yayınlayan insanlar olarak ismi cismi belli insanlarız, benim adım volkan gizli saklı biç bir şeyim yok, mesleğim avukatlık değil, istanbul’da yaşıyorum yerim yurdum her şeyim belli, herkes gibi bu ülkenin hakkına hukukuna bağlı vatandaşız, tüm bunlar ortadayken böyle ithamlar olmuyor.

yapmayın.

sağol volkan kardeş.kusura bakma bir kaç yerde karşı geldim bu kashna saati tezine arkadaşlar seviyesizleşti ondan ön yargılı davrandım.kusurumu af gör:( zaman ayırıp yazımı okursanız sevinirim.olaya bir de bu taraftan bakın.

volkan kardeş ben sana bir şey demedim zaten.sadece ilk yazdığım yorumlanmadı dedim. bu yazıyı kimin yazdığını da biliyorum.yardımın için sağol

ben yukarıda bahsedilen saat sisteminin hatalı olduğu görüşüne katılmıyorum. saat sistemleri tarih içerisinde gelişim göstermiş ve değişik uluslarda zamanı ölçmek için değişik yöntemler ve araçlara baş vurulmuştur. nitekim ihtiyaçlar doğrultusunda ve standartlaştırılan sistemlerle insanoğlu hayatını kolaylaştırmanın çaresini aramıştır. gelelim yeni bir görüşmüş gibi ortaya atılan sabah güneşin doğmasıyla saatler 00:00 olsun görüşüne! evet mantıklı bir görüşe benziyor ama kendi alanında bir ilk olduğunu düşünenler biraz araştırdıklarında buna benzer sistemlerin zaten var olduklarını göreceklerdir. görüş, ezani saatlerin bir benzeridir. önemli olan kullanılan standartlaşmış sistemlerin o toplumun ihtiyaçlarını ne derecede karşıladığıdır. yoksa 01:00'e salı gecesi mi; çarşamba sabah mı dendiği değil…