Kategoriler
Ivır zıvır

Kashna saati

Şu ağustos böceği yazımda yazmıştım. Ağustos böceği ve karınca hikayesinin tamamen uydurma olduğunu, basit bir konuda bile birçok yanlışımız olduğunu söylemiştim. Bakalım daha hangi konularda doğru bildiğimiz yanlış varmış?

Bugün bomba gibi bir konuya değinmek istiyorum. Her gün mutlaka birkaç defa baktığın, işini gücünü ona göre ayarladığın, elinde, masada, telefonunda, duvarda asılı şey.

Biliyorsunuz saat işte.

Kashna

Saat hakkında ben de bu kadar yanılgı içinde olduğumuzu hiç düşünmemiştim işin aslı. Erdal Demirkıran’ın son kitabını okuduktan sonra kolumdaki saat’e bakış açım değişti.

Şimdi size Sadece Başbakan Okusun isimli kitabından bir bölüm:

Dünyanın her yerinde ortak olarak kullanılan mevcut saatte ciddi bir mantık hatası bulunmaktadır:
Çünkü bu saate göre gece diye bir zaman dilimi söz konusu değildir. Saat 24:00’te yeni günün başladığı düşünülürse söylediğim daha iyi anlaşılacaktır. Söz gelimi salıdan çarşambaya geçiş zamanı 24:00, yani sıfır kabul edilen noktadır.

İyi; ama neden? Orası neden sıfır? Saat gece 12’de ne oluyor ki yeni gün başlıyor. Hadi bunu da geçelim gece saat 01:00 olunca, bu hangi günün gecesidir ya da gece saat 01:00 gerçekten gece midir? yoksa yeni günün sabahı mı? İlginç gelebilir; ama biraz detaylı bakınca salı günü için herhangi bir gecenin olmadığı göze çarpacaktır.

Oysa ortak kullanımda olan,yanlış kurgulanmış saat düzeltilince her şey düzelecektir. Güneşin saat 06:00 civarında doğduğu kabul edilir ve salı gününden çarşambaya 06:00’da geçilirse, 08:00 diye bilinen eski saatin yerinde 02:00 yazacaktır ki bu da ’ gün başlayalı 2 saat oldu. manasına gelecektir. Böylece kişi günü kaçırma endişesi de yaşayarak kendine çeki düzen vermiş olacaktır.

Saat 18:00’de güneşin battığı ve akşam olduğu düşünülürse, akşam için belirlenen saat dilimi 18:00 – 22:00 olarak ifade edilecek, gece ise 22:00 ile 24:00 arası şeklinde değerlendirilecektir. Böylece 24:00’ten sonrası tanımsız diye adlandırılacaktır. Öyle ya 24:00’te çarşamba başlamışsa, bunu salının gecesi olarak değerlendirmek hata olur; çünkü salı günü az önce bitti. O halde çarşambanın sabahı demek lazım bu saate; ama ne yazık ki Çarşamba günü karanlıkta başlamaktadır.

Neresinden bakarsan bak; artık kolundaki saatini saçma bulacaksın!
Sadece sen değil, herkes saçma bulacak üstelik. Oysa Kashna saati’nde böyle bir çelişki bulunmamaktadır. Güneş doğarken başlayan gün, günesşin batışıyla son bulacak ve yerini geceye bırakacaktır. Böylece gecenin saat 3’ü yeni günün ilk saatleri olmaktan da çıkacaktır. Bir nevi otokontrol sistemi de sağlayacak olan bu yeni saate geçmek, başka hiçbir şey yapmadan insanların boşa geçirdikleri zamanı farketmelerini sağlayacak ve hatta uyanma saatleri bile değişecektir.

Günün birinde kesinlikle bu saate geçilecek. Benim buna olan inancım tamdır; ancak saatteki bu çelişkiyi sana göstermekte ki maksadım sadece bu konuyu birkaç dakika düşünmeni sağlamaktır. Kolundaki saati ayarlayıp geri kalan ya da ileri kaçan bir dakikanın hesabını yaparken, aslında büyük bir saçmalığa farkında olmadan nasıl ortak olduğunu sana göstermektir amacım

Düşün!
Zamanı gösteren küçük bir cihazda bile akla hayale gelmedik şekilde nasıl da yanılmışsın! Peki, şimdi diğer bildiklerini düşün! Ya bildiklerinin tamamı yanlışsa ?