Türkçe Olimpiyatları

turkce olimpiyatlariOkan’ı seyrederken arada bir reklam gördüm televizyonda, reklam çok hoşuma gitti aşağıda videoda sizde görebilirsiniz. Reklam Türkçe Olimpiyatları hakkında hazırlanmış ve bizim dilimize has kelimeleri içeriyor.

Bu yıl 7.si düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın amacı dilimiz Türkçe'nin dünyada hak ettiği yere getirmek ve daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak.

Hakikaten Türkçe dili konuşan çok fazla ülke var dünyada, fakat kulanıma ve değere baktığımızda maalesef hak ettiği yerde değil, bunun oldukça farklı nedenleri vardır tabii.

Türkçe Olimyatlarının resmi site adresi: www.turkceolimpiyatlari.org tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz, aşağıdaki tanıtım yazısıdır.

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneği olarak, güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları düzenlemekteyiz. Bu olimpiyatlar, yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.

1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 17, 2. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 21, 3. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 42, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 83, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 100 ülke katılmıştır. Mayıs ayında yapılacak olan 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 110 ülkenin katılımı beklenmektedir.
"Türkçe Olimpiyatları" bir final niteliğindedir. Finale gelene kadar birçok aşamadan geçilmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 5000 öğrenci hazırlanmaktadır.

Türkiye'deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar.

Geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde her yıl, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.

Programda az önce televizyongazetesi.com'un da reklamını yaptı Okan, şimdi baktım siteleri çökmüş 🙂
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO - wolkanca mahallesi gmail sokak nokta com.